niedziela, 27 grudnia 2015

Wyzwanie na Nowy Rok - POWRÓT DO DZIECIŃSTWA

zdjęcie - Melange Photography


Moje dzieciństwo kojarzy mi się z zabawami na podwórku, obdartymi kolanami, bujaniem się na hamaku, grą w badmintona, smakołykami podrzucanymi nieustannie przez babcię i książkami. Ostatnio dość dużo myślałam nad tymi, które czytałam w tamtym okresie. Początkowo była to Biblia dla dzieci, wszelkiego rodzaju czytanki, baśnie, zaczytywałam się w przygodach Mary Poppins, Piotrusiu Panie (którego de facto nigdy nie skończyłam). Później przyszedł czas na wspaniałą Jeżycjadę (którą uwielbiam do dziś), powieści Lucy Maud Montgomery i Pamiętniki Księżniczki.

Zdałam sobie sprawę, że nigdy nie przeczytałam całej Jeżycjady, nie dokończyłam Piotrusia Pana, nie zapoznałam się ze wszystkimi powieściami autorki Ani z Zielonego Wzgórza. Pomyślałam, że jakoś zawsze skupiałam się na nowościach, a nie dokończyłam tego, co naprawdę chciałąm skończyć. Kiedy mam to zrobić, jak nie teraz? 

Właśnie z tym wiąże sie moje czytelnicze wyzwanie na przyszły rok - będę czytać co najmniej jedną książkę z tych, które od dawna za mną chodzą i samej sobie urządzić swoisty powrót do dzieciństwa. 

Czy Wy też macie takie powieści lub autorów do których chcielibyście wrócić albo zawsze mieliście na jakieś książki ochotę, a uważacie, że jestecie już na ne za starzy? Może macie ochotę poczuć się choć trochę dzieckiem, przynajmniej tak czytelniczo? Jeśli tak, zapraszam do wspólnego czytania i do przyłączenia się do akcji jeśli macie na nią ochotę :) 

Posty dotyczące czytania książek przypominających nam nasze dziecięce lata będę publikować raz w miesiącu na blogu, co jakiś czas na fanpage'u bloga i na blogowym Instagramie z przypisem #powrotdodziecinstwa i #wynalazkowewyzwanie.

Mam nadzieję na wiele przewspaniałej, czytelniczej zabawy :)

11 komentarzy:

 1. Polecam pierwszą część Trylogii Mgły, krótka i lekka lektura :)
  Co do "Cienia Wiatru", to sama jestem w trakcie jej czytania, obecnie na 160 stronie :D

  Też planuję w nowym roku przeczytać książki, które mnie prześladują od dzieciństwa, których nie przeczytałam :)
  Dodałam twój blog do oberwowanych, obserwuję jako Another Desire :)
  Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku :)
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że taki powrót do ulubionych książek po latach to całkiem fajny pomysł. Ja tak często wracam do książek, główni z okresu kiedy miałam 10-11 lat. Uwielbiałam wtedy serie "Ulysses Moore" i nawet ostatnio udało mi się znów przeczytać kilka jej tomów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, rewelacyjny pomysł! :) Też nigdy nie przeczytałam całej Jeżycjady, na sumieniu mam jeszcze Tajemniczy ogród :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapomniałam o nim. Mam na półce i nigdy nie przeczytałam. Dziękuję za przypomnienie.

  OdpowiedzUsuń
 5. O bardzo ciekawy pomysł na wyzwanie :D Ja w 2016 postanowiłam przeczytać Harry'ego Pottera, ale jeśli będę miała czas i okazję to również z chęcią powrócę do dzieciństwa ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio, często myślę o tym, aby powrócić do tych opowieści, które miały największy wpływ na moją wrażliwość i bujanie w obłokach:) Myślę o baśniach, które przeczytałam, ale też tych, których nie poznałam jako dziecko - np Baśnie hinduskie, czy Baśnie fińskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie taki cel mi przyświeca. Baśnie fińskie i hinduskie mogą być arcyciekawe. Zapraszam zatem, by powrócić do dzieciństwa :)

   Usuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)