sobota, 6 sierpnia 2016

"Amerykański sen" Michał MajewskiWakacje są dla mnie okresem, w którym często próbuję nowych dla mnie form literackich. Tym razem sięgnęłam po zbiór miniatur – krótkich opowiadań napisanych przez Michała Majewskiego i zebranych w książce Amerykański sen.

Głównym motywem wszystkich opowieści jest miłość i przewrotność ludzkiego losu. W każdym z nich poznajemy innych bohaterów, a ci są bardzo zróżnicowani: mamy staruszka, nieszczęśliwego męża, zazdrosną kochankę, wychowanka domu dziecka, czy faceta z kompleksem Edypa. Wiele opowiadań zaskakuje swoim zakończeniem, inne rozczarowują banalną i nieprawdopodobną historią. We wszystkich z nich jest wiele niedopowiedzeń, niejasności, momentami napisane są dość chaotycznie, myśli nie są przekazane wprost, każąc się domyślać pełnego przekazu. 

Miniatury zebrane w książce Amerykański sen napisane są językiem poetyckim z mnóstwem ciekawych i oryginalnych porównań i metafor. Część z nich jest rzeczywiście głęboka, dająca do myślenia, niekiedy są to jednak porównania groteskowe. 

Był lipiec, namiętny i gorący, niczym ta mała, którą zabrał nad morze, aby spróbować, jak mogłoby smakować „wspólne życie”
Jego małżeństwo od lat było fikcją, nie spał z żoną i nawet nie miał z nią dzieci, bo była bezpłodna jak stary, zielony kalosz. 
Moje oczy czytały tylko jego. Miłość jest ślepa. Usypia czujność umysłu. To stan cudownej choroby, zawężającej pole świadomości. Do tego jednego obiektu. Tylko do niego…
 Jak już wcześniej wspomniałam, opowiadania pana Majewskiego nie są jednoznaczne, a co za tym idzie posiadają budzące wątpliwości zakończenia, a mnogość przenośni jedynie podkreśla tajemnicę przedstawionych historii. Przyznać muszę, że przeszkadzało mi wtykanie do niemal każdego z nich opisów seksu, który w każdym przypadku był brudny i raczej nie miał nic wspólnego z intymnym zbliżeniem dwojga kochanków. Bohaterowie opowiadań byli już dostatecznie nieszczęśliwi, by jeszcze dokładać im tak ciężkie przeżycia jak gwałty czy  molestowanie seksualne.

Amerykański sen nie jest lekturą łatwą w odbiorze. Niech czytelników nie zwiedzie wakacyjna okładka przywodząca na myśl tanie romansidło i przewrotny tytuł nawiązujący do spełniania wszystkich marzeń. W miniaturach napisanych przez pana Majewskiego zawarta jest życiowa prawda i przeznaczenie. Ukazano w nich, jak bardzo ludzkie życie czy śmierć zależne są od pisanego nam losu. Jasno natomiast wskazano, że człowiek nie zawsze jest kowalem własnego losu, a powzięte raz decyzje definitywnie potrafią przekreślić najbardziej świetlaną przyszłość.

Zbiór miniatur Michała Majewskiego to z pewnością lektura dla wymagającego czytelnika, któremu nie przeszkadza niejednoznaczność i tajemnica przedstawionej historii, a także poetycki styl pisania. Jest to proza, która rozbawi, wzruszy bądź zgorszy, ale nie pozostawi czytelnika obojętnym wobec czytanego tekstu. 


Tytuł: Amerykański sen
Autor:  Michał Majewski
Data wydania: 26 kwietnia 2016
Liczba stron: 130 
Wydawnictwo: Psychoskok


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)