środa, 30 stycznia 2019

Powrót do krainy mitów greckich"Elementals 3. Głowa meduzy" Michelle Meadow




Głowa meduzy to już trzeci z kolei tom cyklu Elementals napisanego przez Michelle Meadow. Tym razem piątka bohaterów ma przed sobą niełatwe zadanie, musi uzyskać głowę mitycznej meduzy. Dla przypomnienia, była to najbardziej przerażająca z Gorgon, jeden z najstraszniejszych potworów w mitologii greckiej. Zamiast włosów posiadała wijące się wokół jej głowy węże. Jedno spojrzenie na nią zmieniało w kamień.

Do grupy Elementals dołącza znany z poprzedniej części Ethan, potomek Zeusa. Chłopak twierdzi, że ma czyste intencje, jednak jego zachowanie pozwala mniemać inaczej. Rozwija się także uczucie Blake'a i Nicole, kiełkuje także kolejna miłość. Tym razem prym wiedzie Danielle, najbardziej próżna i zołzowata osoba z zespołu.

Tak jak w pozostałych tomach i tutaj akcja goni akcję. Na członków grupy czeka masa niebezpieczeństw i szalonych przygód. Dodatkowo akcję urozmaica fakt dołączenia kolejnej osoby do zespołu. 
źródło

Michelle Meadow przedstawia historię operując prostym językiem, ale jak najbardziej
przemawiającym do wyobraźni czytelnika. Nagromadzenie akcji i skoncentrowanie przygód sprawia, że książki tej się nie czyta, a wręcz ją pochłania już od pierwszej strony. Poświęcenie uwagi także pobocznym bohaterom urozmaica historię i w końcu daje poznać charakterystykę innych bohaterów niż Nicole i Blake. Tym razem autorka przedstawia też bardziej ludzkie oblicze bohaterów, przede wszystkich zaznacza, że każdy ma prawo się mylić i popełniać błędy.

Głowa meduzy to bardzo dobra kontynuacja cyklu, która dodatkowo wprawia w osłupienie swoim zakończeniem. Nie pozostaje mi nic innego jak z niecierpliwością czekać na kolejne części. 




Tytuł: Głowa meduzy
Tytuł oryginału: The Head of the Medusa
Autor: Michelle Meadow
Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Cykl: Elementals
Seria: Young
Data wydania (Pl): 23 listopada 2018
Liczba stron: 360
Wydawnictwo: Kobiece


Tę powieść i inne bestsellery możecie znaleźć w księgarni taniaksiazka.pl



wtorek, 22 stycznia 2019

Tajemnicę skrywa każdy w sobie - "Pokrewne dusze" Agata Kołakowska



Mam wrażenie, że w naszym  kraju temat zwierzeń u psychologa ciągle pozostaje tabu. Nie jest on za często wspominany w literaturze, częściej można go spotkać w filmie, chociażby świetnym serialu Bez tajemnic z Jerzym Radziwiłłowiczem w roli głównej. Agata Kołakowska w swojej powieści Pokrewne dusze postawiła właśnie na ten motyw, a przede wszystkim przedstawiła więź pacjenta z terapeutą. 

Marta straciła siostrę i nie może się otrząsnąć po tym wydarzeniu. Klara była dla niej całym życiem, kimś na kim mogła polegać, kogo mogła podziwiać. Gdy jej zabrakło, świat Marty się załamał, a kobieta do tej pory nie potrafi poradzić sobie z samotnością i dręczącymi ją koszmarami. W końcu trafia do Mileny, pani psycholog, która pomaga jej ruszyć dalej i uporać się ze strachem.Ta w oczach nie tylko Marty, ale też innych pacjentów, jest ich ostoją i pomocą, a spotkania w jej gabinecie pozwalają otworzyć im oczy na wiele spraw. Nie wiedzą jednak, że Milena wnika w ich życie w absolutnie nieetyczny sposób. 

Powieść Agaty Kołakowskiej praktycznie od początku owiana jest pewną dozą niepokoju. Według mnie powieść ta posiada rysy thrillera psychologicznego. Autorka rzuca czytelnika na głęboką wodę emocji, skacząc po linii czasowej ukazuje zarówno teraźniejszość, jak i przeszłość bohaterów. Liczne retrospekcje pozwalają dogłębniej zrozumieć przedstawione postaci, pokazują jak dawne wydarzenia wpłynęły na ich osobowość. 

Niezwykle podobało mi się, że mimo głównego wątku, czyli pewnego rodzaju związku Marty i Mileny, autorka wplotła też inne osoby, którymi są pacjenci i bliscy Mileny. Ich postaci zostały skonstruowane niezwykle dogłębnie i pomysłowo. Autorka przedstawiła bowiem cały wachlarz postaci zmagających się z przeróżnymi problemami, bohaterów niecodziennych i niekonwencjonalnych. Mamy tu więc zakompleksioną żonę, apodyktycznego męża, zdradzonego mężczyznę o gołębim sercu, czy kobietę bojącą się opuścić swoje cztery ściany. W powieści można spotkać przekrój przeróżnych charakterów, osoby słabe i silne psychiczne, nękane i te nękające innych. 

Autorka tak poprowadziła linię fabularną, że powieść trzyma w napięciu praktycznie do ostatniej strony. Niespiesznie odkrywane są karty z tajemnicami z przeszłości bohaterów, które w pełni naświetlają całą mocno zagmatwaną sytuację. Ciężko tu mówić o empatii w stosunku do postaci, bo przyznaję, że nie poczułam jej do żadnej z głównych bohaterek, przez co, książka ta jest dla mnie jeszcze ciekawsza.

Powieść Agaty Kołakowskiej to przede wszystkim historia zmagań ze swoją psychiką. To opowieść o radzeniu sobie z problemami i zatajonymi urazami, z tym, co drzemie w człowieku od lat. Autorka jasno i wyraźnie pokazuje, że nikt inny, tylko my jesteśmy kowalami własnego losu i jeśli chcemy coś zmienić, musimy tego dokonać na własną rękę, bowiem inni mogą nam jedynie pomóc lub wskazać drogę działania. 

Pokrewne dusze to niebanalna powieść i daleka byłabym od tego, żeby określać ją prozą wyłącznie dla kobiet. Autorka nie operuje tutaj motywami typowymi dla powieści kobiecej, a ci, którzy liczą na lekką i przyjemną lekturę z pewnością takiej w tej książce nie znajdą. Doszukają się natomiast świetnej, trzymającej w napięciu, okrytej tajemnicą powieści obyczajowej. Myślę, że lepszej rekomendacji, nie trzeba. 



Tytuł: Pokrewne dusze
Autor: Agata Kołakowska
Data wydania: 6 listopada 2018
Liczba stron: 496
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

czwartek, 17 stycznia 2019

Książkowe rozczarowania 2018

Napisałam w poprzednim poście, że 2018 rok był całkiem niezłym pod względem czytelniczym. Nie trafiłam na bardzo złe książki, jedynie takie, które mnie rozczarowały pod pewnymi względami. Są to pozycje, które znajdziecie poniżej. 


Wieczór taki jak ten Gabriela Gargaś

Jestem w stanie wybaczyć  tej książce zbytnią cukierkowość, wszak to powieść bożonarodzeniowa. Nie jestem, w stanie natomiast wybaczyć naciąganych i głupich motywacji bohaterów. Przoduje w tym ojciec Michaliny (głównej bohaterki), który zostawił żonę i dzieci z tak błahego powodu, że sama nie wiem czy się śmiać czy płakać.


Bogini niewiary Tarryn Fisher


Spodziewałam się wielkiego wow, a dostałam romans i to dość przeciętny. Bogini niewiary kręci się wokół chorobliwej zazdrości i właściwie tyle jestem w stanie na jej temat powiedzieć po paru miesiącach od jej przeczytania. Nie wzruszyła mnie ta książka, nie oburzyła, nie poczułam emocjonalnej więzi z bohaterami. Po prostu się rozczarowałam. 



Jak upolować pisarza? Sally Franson

Dawno nie czytałam już tak bzdurnej i wtórnej powieści. W tej książce nie działo nic, a jedynie co z niej pamiętam to bełkot i przerost formy nad treścią. Autorka na siłę chciała udawać Coelho w spódnicy, a robiła to dość nieudolnie. Jej mądrości nijak się miały do treści książki, która dla mnie jest nieświeżym odgrzewanym kotletem po Diable ubierającym się u Prady.


Jak poderwać drania? Sebastian Sara Ney

Przyznaję, że tutaj wtopiłam z własnej winy. Nie zgłębiłam za mocno informacji o książce i spodziewałam się słodkiego romansu, a nie powieści erotycznej. Tę książkę czytało się dość przyjemnie, jednak ma ona wiele braków. Słabo została zbudowana przeszłość bohaterów, a ich problemy nakreślone zostały bardzo pobieżnie, bo autorka wolała skupić się na opisach scen seksu i narządów bohaterów. Wielka szkoda, bo mogło być nieźle, a wyszło dość słabo. Dodatkowo dobijały mnie przerywniki między rozdziałami, śmieszne erotyczne cytaty, które brzmiały jakby żywcem wycięto je z Bravo sprzed lat. 




czwartek, 10 stycznia 2019

Najlepsze książki 2018

2018 rok był niezłym pod względem czytelniczym. Mało było książek złych lub takich, które mnie zawiodły, a trafiło się kilka perełek i właśnie o nich dzisiaj napiszę.

Historia złych uczynków Katarzyna Zyskowska


Powieść Zyskowskiej to niesamowity kawałek literatury najwyższych lotów. To powieść wzbudzająca kontrowersje, pochłaniająca światem przedstawionym, wypełniona po brzegi fantastycznymi opisami. Wykreowana i dopracowana do końca i w stu procentach. To powieść, której nie sposób się oprzeć, gdy zacznie się ją czytać. Książkę tę chce się pochłaniać, pragnie się znaleźć wspólny mianownik poprowadzonych początkowo dwutorowo historii. To książka, która nikogo nie pozostawi obojętnym, a zawarta w niej opowieść pokaże jak ludzie potrafią być okrutni i samolubni, a zło, które choćby na moment wkradnie się do duszy, pozostanie tam na zawsze. 





Wojna, która ocaliła mi życie Kimberly Brubaker Bradley


Powieść Kimberly Brubaker Bradley to wspaniały i wzruszający obraz ludzkiej
przemiany. To historia strachu, który z każdym dniem przemienia się w nadzieję. To opowieść o tym jak ludzka psychika potrafi odbudować się po najgorszym kryzysie, jak można nauczyć się miłości i wzajemnego szacunku, wystarczy jedynie cierpliwość i zrozumienie.










Ostre przedmioty Gillian Flynn

Ostre przedmioty to obraz patologii ukrywającej się w pięknych i wymuskanych szatach, skrywanej pod powierzchnią idealnego obrazu. To opowieść o depresji, jej przyczynach i konsekwencjach. Autorka poprzez misternie skonstruowaną i przyprawiającą o gęsią skórkę fabułę pokazała do czego może prowadzić brak miłości i zrozumienia, wsparcia ze strony najbliższych. Sugestywne obrazy i język i budują napięcie, ukazują brzydotę świata kreowanego na idealny i kruchość ludzkiej psychiki poprzez próbę sprostania nierealnym oczekiwaniom.




Piołun na zapomnienie Anna Trojanowska


Powieść historyczna napisana z wielkim rozmachem, owiana nutą ziół aptecznych i olibanum. Z wielką starannością autorka opisała życie apteki z przełomu XIX i XX wieku. Tworzenie receptur, zdobywanie wiedzy, nauczanie stażystów - wszystko to zostało odda z z tak pieczołowitą dokładnością, że ma się wręcz wrażenie, że przeniknęło się do tamtejszego świata i apteki wypełnionej wonią ziół. (pełna recenzja niebawem na blogu).



BONUS

audiobooki

źródło

Cudowny chłopak R.J. Palacio

Fantastyczna historia chłopca, który na co dzień musi walczyć z przeciwnościami. Auggie mimo wielkiego cierpienia, jakie doznaje jest niezwykle pogodny i wyrozumiały. Bardzo podobało mi się przedstawienie jego historii z perspektywy innych osób. 

źródło
Światło między oceanami M. L. Stedman

Głównym celem rozważań powieści jest przede wszystkim ludzkie sumienie. Mimo że historia krąży wokół roli matki, kto nią jest, czy kobieta rodząca dziecko, czy ta je wychowująca, to jednak przede wszystkim wszystko sprowadza się do dylematów moralnych i zapytania: ile jesteśmy w stanie zrobić, by spełnić swoje największe marzenie. 


źródło

Czerwony notes Sofia Lundberg


Fenomenalna historia, o której jest stanowczo zbyt cicho. To powieść wielowątkowa opowiadająca życie głównej bohaterki. Czas rzeczywisty, gdy ta jest już stara i zniedołężniała przeplata się z retrospekcjami z jej arcyciekawego życia. To opowieść - wyciskacz łez, historia, która jasno pokazuje, że na końcu liczy się tylko miłość. 


źródło
Opowieść podręcznej Margaret Atwood 

Atwood stworzyła epokową powieść, która niesie ze sobą obawę i lek. Powieść, która jest na wskroś feministyczna i ostrzega o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą nadmierna dewocja. To lektura o uciemiężeniu kobiet, ale też mężczyzn. O świecie, gdzie skrywane są prawdziwe uczucia i myśli, gdzie pozornie niewinna gra może być przyczyną śmierci. To historia oparta na biblijnej przypowieści, która z kart księgi przeniesiona została do współczesnego świata jeden do jednego. Autorka pokazała pozorność bogobojnego życia, które ukrywa dewiację. 




wtorek, 8 stycznia 2019

Grudniowe przyjemnostki i garść styczniowych premier książkowych

W grudniu przeczytałam cztery książki i wysłuchałam jednego audiobooka. Zachwyciła mnie kolejna powieść Anny Karpińskiej Szukając przystani i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. W świąteczny nastrój wprawiły mnie Stokrotki w śniegu Richarda Paula Evansa. W przeszłość do XIX-wiecznego Nowego Jorku przeniosłam się z bohaterką Świątecznego listu, który jednak świąteczny okazał się jedynie z nazwy. Na dokładkę poznałam początek losów sympatycznego lekarza weterynarii i jego najbliższych, dzięki powieści Nieczynne do odwołana autorstwa A. Trojanowskiej, P. I. Chodorek

Dodatkowo wysłuchałam fantastycznego audiobooka, czyli Rupieciarni na końcu świata Agaty Mańczyk. To historia trzech pokoleń silnych kobiet poznana przez czwarte pokolenie. 

GARŚĆ STYCZNIOWYCH PREMIER KSIĄŻKOWYCH


Wychodzi na to, że styczeń kryminałem stoi, a wręcz księgarniane półki od tego gatunku będą się uginać. Wybrałam jedynie te, które zdecydowanie mnie zaintrygowały. 
Natasha Preston w Uwikłąnej (Feeria Young, premiera 16.01.2019) pokazuje historię wyjętą żywcem z horroru i przypominającą fabułą te Agathy Christie. Mamy kilkoro przyjaciół i domek w lesie, świetną zabawę i trupy. Wiadomo, że zabił ktoś z nich, tylko kto?O tym, by milion razy zastanowić się zanim wpuścimy kogoś do naszego domu przekonają się bohaterowie Zamiany Rebeki Fleet (Marginesy, premiera 16.01.2019), gdzie sielankowość i próba ratowania związku nieszkodliwą zmianą miejsca zamieszkania stanie się walką o bezpieczeństwo rodziny. 
Więź bliźniacza, która staje się silniejsza po śmierci jednego z rodzeństwa stała się głównym motywem powieści Magdaleny Kubasiewicz Gdzie śpiewają diabły (Uroboros, premiera 16.01.2019). Do tego dorzućmy małomiasteczkową skrytą społeczność, jak ognia strzegącą swoich tajemnic i wydaje się, że tak oto powstała mieszanka wybuchowa. 
Człowiek z lasu Phoebe Locke (Czarna Owca, premiera 30.01.2019) to historia o błędach i tajemnicach skrywanych przez lata. Matka zostawia ojca z dzieckiem i zjawia się po 16 latach. Po dwóch latach jej córka zostaje oskarżona o morderstwo. Pytanie brzmi: kogo zabiła?


W styczniu pojawi się tez sporo powieści obyczajowych. Ze swoją najnowszą powieścią powraca Anna Cieplak, zdobywczyni nagrody literackiej Radiowej Trójki i nominacji do Nike i Paszportu Polityki. W Lekkim bagażu (Wydawnictwo Znak, premiera 30.01.2019) razem możemy poczytać o ludziach żyjących w małym miasteczku, którzy odrzucili wyjazd do dużej aglomeracji i nie chcieli pracować w korpo. 
Nasze małżeństwo Tayari Jones (Wydawnictwo Otwarte, premiera 30.01.2019) to opowieść o wyboistych losach małżeństwa, o dylematach my czy ja. Mąż trafia do więzienia, a żona staje się partnerką skazańca. Autorka skupia się na instytucji małżeństwa i rolach, które ludziom są w niej przydzielane. 
Wszystko opróćz prawdy Gillian McAllistair (Prószyński i S-ka, premiera 15.01.2019) to także historia małżeństwa, skrywanych tajemnic.Żona przez przypadek odczytuje wiadomość w telefonie męża. Ta stanowi podwaliny dla jej podejrzeń, a jej partner po prostu kłamie na temat swojej przeszłości. 


W styczniu premierę będzie miała Obsesja zbrodni Michelle McNamary(Wydawnictwo Znak, premiera 16.01.2019), czyli reportaż o najbardziej poszukiwanym seryjnym mordercy USA./ Sama autorka w wyniku tajemniczej śmierci nie ukończyła książki, a jej publikacja przyczyniła się do ujęcia Golden State Killera w 2018 roku. 
Kolor milczenia Eli Barcelo (Wydawnictwo Literackie, premiera 16.01.2019) to powieść uznana za objawienie w Hiszpanii w roku 2017. To opowieść o ucieczce przed demonami przeszłości, porównywana do prozy Cabrego. 
W 2019 ze swoją nową powieścią powraca Jakub Żulczyk. Zmorojewo (Agora, premiera 16.01.2019) to fantastyczna powieść z wykreowanymi przerażającymi postaciami pragnącymi przedostać się do świata ludzi. 
Wszystkie życia Hedy Lamarr Marie Benedict (Wydawnictwo Znak, premiera 30.01.2019) odkrywają życiorys tytułowej aktorki, której odkrycie miało przyczynić się do walki z nazistami. 
Syrena i pani Hancock Imogen Hermes Gowar (Wydawnictwo Albatros, premiera 30.01.2019) to fantastyczna opowieść o morskiej niewieście, która przez znalazcę oddana zostaje do domu rozpusty. 


źródło

Ostatnią powieścią, która mnie zainteresowała jest Odrobina słodyczy Shari L. Tapscott (Wydawnictwo Kobiece, premiera 23.01.2019) trzeci tom przesłodkiego cyklu, który rozgrzewa serce i pozwala się rozluźnić. Nie mogę się doczekać.