wtorek, 30 stycznia 2018

Sny i tajemnice rodzinne - "Kawa z kardamonem" Joanna Jagiełło

Często nie zdajemy sobie sprawy, że w naszych rodzinach skryte są sekrety o jakich nie mamy pojęcia. Z reguły to właśnie przez przypadek wychodzą na jaw, a to ujrzymy pozornie nic nie znaczące zdjęcie, a to ktoś życzliwy coś chlapnie, a bezpieczny dotąd świat czterech ścian rodzinnego domu staje się pułapką, od której chcemy uciec. W takiej właśnie nieciekawej sytuacji znalazła się Linka, główna bohaterka powieści Joanny Jagiełło Kawa z kardamonem. 

Linka jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum i jak każdego ucznia na tym etapie nauki czekają ją testy gimnazjalne oraz wybór liceum, które pomoże rozwijać jej pasje. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nagle wszystko zaczyna się w jej życiu sypać: kłóci się z przyjaciółką, wali się jej życie rodzinne, a wybrana przez nią szkoła średnia wydaje się być jedynie odległym marzeniem. Na domiar złego męczą ją niewyjaśnione sny, a w jej ręce wpada zdjęcie sprzed lat, które jedynie dołoży jej problemów. 


Dylematy nastolatki 

Życie Linki niby nie różni się specjalnie od życia jej koleżanek - do czasu, gdy nagle opuszcza ich matka. Wszystko spada na głowę głównej bohaterki, bo jej ojczym, pracuje od rana do wieczora. Dziewczyna i tak radzi sobie fantastycznie: sprząta, pierze, gotuje, opiekuje się młodszym bratem i do tego daje sobie radę ze szkolnymi obowiązkami. Tylko gdzieś po drodze gubi siebie i sama poniekąd doprowadza do wielu nieciekawych sytuacji. Autorka nie wybiela swojej głównej bohaterki, czarno na białym ukazuje jej postępowanie oraz relacje z osobami z jej otoczenia. Linka jak każda nastolatka ma swoje za uszami, podejmuje wątpliwe decyzje. 

Rodzinne tajemnice

Fabuła książki w głównej mierze skupia się na odkrywaniu rodzinnych tajemnic. Linka przez przypadek znajduje zdjęcie, które wywraca jej świat do górny nogami. Dziewczyna nie potrafi odpuścić, nawet gdy wie, że odkrycie prawdy może sprawić komuś przykrość, a nawet rozbić rodzinne relacje. Ostatecznie tajemnice te okazują się wielkim brzemieniem, miałam wrażenie, że nawet zbyt ciężkim do udźwignięcia dla nastolatki. 
Ciekawym aspektem całej historii były marzenia senne wplatane na początku kolejnego rozdziału. Tymi natomiast były miesiące od września do czerwca. Razem główną bohaterka przeżywamy cały rok szkolny, od jego rozpoczęcia, poprzez zdawanie egzaminu gimnazjalnego, aż do jego zakończenia. Początkowo niezrozumiałe sny zaczynają łączyć się z historią, splatają się z nią i uzupełniają ją w każdym calu. 

Już dawno nie czytałam książki, która by mnie tak mocno wciągnęła. Joanna Jagiełło w ciekawy sposób prowadzi historię, buduje napięcie i wciąga czytelnika, nie tylko tego nastoletniego, ale też starszego. Z pewnością sięgnę po kolejne części cyklu.    


Tytuł: Kawa z kardamonem
Autor: Joanna Jagiełło
Cykl: Kawa z kardamonem
Seria: Plus minus 16
Liczba stron: 248
Data wydania (Pl): 13 października 2011
Wydawnictwo: Literatura

8 komentarzy:

 1. Czuję, że mnie też by wciągnęła ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, też dobry tytuł. Apetyczny :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nawet skusilabym się na lekturę o tej nastolatce, bo ciekawa jestem, co miała za uszami, ale te marzenia senne w tym momencie mnie trochę odstraszają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja raczej się nie skuszę, zdecydowanie nie moja kategoria wiekowa;p Może córka się zainteresuje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie. Myślę, że mogłaby mi się spodobać. Na pewno recenzja rozbudziła moją ciekawość nt tej książki, więc być może kiedyś po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią zapoznam się z tą pozycją.
  Serdecznie pozdrawiam.
  https://nacpana-ksiazkami.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 7. Tytuł jakoś tak cieplutko brzmi i relaksująco :). Ale treść mnie nie kusi raczej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)