czwartek, 31 sierpnia 2017

"Tysiąc odłamków ciebie" Claudia Gray
Teoria wielu wymiarów ma tyle samo przeciwników, co i zwolenników. Słynną jest chociażby teoria strun, czy czwartego wymiaru, która wielu zapaleńcom spędza sen z powiek. Claudia Grey oparła fabułę swojej powieści Tysiąc odłamków ciebie właśnie na teoriach wielowymiarowości świata.

Marguerite jest córką znanych fizyków, którzy pracują nad epokowym wynalazkiem - Firebirdem. Kiedy ten jest już skończony i mogą świętować zakończenie prac, życie dziewczyny wali się niczym domek z kart. Jej ojciec zostaje zamordowany, a o jego zabójstwo posądzony zostaje Paul, jeden ze współpracowników. Marguerite postanawia za pomocą Firebirda udać się w inne wymiary, by dorwać Paula i pomścić śmierć ojca. Pomaga jej w tym Theo, kolejny współpracownik jej rodziców.

Powieść Claudii Gray szturmem zdobyła zagraniczny i polski rynek. Z założenia miała być powieścią science-fiction dla młodzieży, jednak nie sposób nie zauważyć, że autorka w głównej mierze skupiła się na uczuciach głównej bohaterki i wplątała ją w jednej z najbardziej oklepanych wątków literatury dla nastolatków, czyli miłosny trójkąt.

Narracja w książce prowadzona jest pierwszoosobowo z perspektywy głównej bohaterki. Dzięki temu, czytelnik ma okazję poznać wydarzenia, które przydarzają się jej w alternatywnych wszechświatach, ale też retrospekcje z jej życia w wymiarze, w którym przyszło jej normalnie egzystować.

Tysiąc odłamków ciebie intryguje pomysłem na fabułę i miejscem osadzenia akcji.
Z teraźniejszości czytelnik przenosi się do futurystycznego Londynu czy carskiej Rosji, a podróże między alternatywnymi światami bardzo przypominają podróże w czasie. Powieści nie można odmówić wartkiej akcji, co nadaje jej przygodowego smaczku. Przyznać jednak trzeba, że zawiedzie się ten, kto liczy na rasowe science fiction i sięgnął po książkę pod tym względem. Większą część fabuły zajmują jednak rozterki bohaterów, głównie te miłosne. 

Podsumowując, Tysiąc odłamków ciebie to książka, która z pewnością przypadnie do gustu młodzieży. To ciekawa i wciągająca wariancja na temat podróży międzywymiarowych, dająca nadzieję na zwiedzenie kolejnych zaskakujących wymiarów w następnych tomach.


Tytuł: Tysiąc odłamków ciebie
Tytuł oryginału: A Thousand Pieces of You
Autor: Claudia Gray
Cykl: Firebird
Data wydania: 10 maja 2017
Liczba stron: 366
Wydawnictwo: Jaguar

Recenzja napisana dla portalu BookHunterpl

11 komentarzy:

 1. Młodzieżówki to nie do końca mój klimat, jednakże ostatnio sięgam głównie tylko po te nieco lżejsze w odbiorze pozycje, a ten tytuł już od jakiegoś czasu mnie intryguje, więc może i niedługo uda mi się go przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sprawdzić samemu, chociaż mnie nieco zawiodło poprowadzenie fabuły.

   Usuń
 2. Okładka jest zachwycająca, ale słyszałam, że jednak do treści można się trochę przyczepić. Muszę się w końcu sama przekonać, jak to jest z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak najlepiej. Gusta są różne, ja si nieco na książce zawiodłam.

   Usuń
 3. Okładka piękna,ale sama nie wiem,czy ją czytać .. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne krzesło!

  A przechodząc do sedna, kusisz :) Lubię (od czasu do czasu) sięgnąć po intrygującą młodzieżówkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest poniekąd intrygująca, ale wszystko psuje oklepany wątek trójkąta miłosnego.

   Usuń
 5. Mi "Tysiąc odłamków ciebie" średnio się podobało, ale chętnie sięgnę po kontynuację :)
  Pozdrawiam, Ola
  bookwithhottea.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię czasem sięgnąć po młodzieżówkę, nad tą propozycją jeszcze się zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)