poniedziałek, 24 października 2016

"Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów - rok później" Ann Brashares


Cztery dziewczyny i magiczne spodnie, które na wszystkie pasują powracają. Wraz ze wszystkimi problemami i przeżyciami, które je dotknęły w ciągu minionych wakacji. Tym razem dziewczyny mają pozostać w miejscu swojego zamieszkania. Jednak Bee pod wpływem lektury listów babci, które jej ojciec skrzętnie przed nią ukrywał, w ostatniej chwili zmienia zdanie i wyrusza do Alabamy. Tak rozpoczyna się kolejne lato pełne przygód.

Lena dostaje pracę w butiku i tam nieustannie rozmyśla o Kostosie i dzielącej ich odległości. Bardzo by chciała o nim zapomnieć, jednak nie potrafi. Carmen przeszkadza związek jej mamy. Do tej pory dziewczyna była w centrum jej zainteresowań, a naraz pojawił się David, który pochłania praktycznie całą uwagę Christiny. Tibby wyjeżdża na wakacyjne studium reżyserskie, gdzie poznaje nowych kolegów, znacznie się od niej różniących. Nowi znajomi bardzo imponują dziewczynie, do tego stopnia, że zaczyna udawać inną osobę i wstydzić się swojego otoczenia.  Bee, udając kogoś innego, zatrudnia się u swojej, niewidzianej przez lata babci jako pomoc domowa. 

Brashares po raz kolejny funduje czytelnikowi przekrój nastoletnich przeżyć, tym razem skupiając się na szukaniu siebie i własnego miejsca w świecie oraz ugruntowaniu własnych opinii. Na przykładzie Tibby, starającej się dostosować do wyluzowanych znajomych, ukazuje że nie warto zatracać własnej tożsamości. Bee, która całkowicie się w sobie zamknęła i zmieniła wygląd po ubiegłorocznej historii, jest idealnym odwzorowaniem frazy, że często warto wrócić do korzeni i odszukać wewnętrzny spokój w ramionach najbliższych. Carmen uczy się, że egoizm to najgorsza możliwa cecha i inni też zasługują na chwile szczęścia. Lena natomiast zdaje sobie sprawę, że nie można tłumić swoich uczuć.

Kolejna część powieści potwierdza moje nią zauroczenie. Z czystym sumieniem przyznaję, że Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów jest jednym z najlepszych cykli młodzieżowych, jakie miałam okazję czytać.  Wielokrotnie już pisałam, że lubię, jak w książkach dla młodzieży ukryte jest ważne przesłanie, a takiego w książce Brashares nie brakuje. Co więcej, przekonana jestem, że wielu nastolatków odnajdzie w postaciach głównych bohaterek bliźniacze dusze. 

Po raz kolejny, z największą przyjemnością polecam lekturę przygód czterech przyjaciółek i jednej pary dżinsów, jakkolwiek dziwacznie to nie brzmi. Książka z pozoru może wydawać się powieścią tylko dla młodzieży lecz ja zapewniam - z niej się po prostu nie wyrasta. 


Tytuł: Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów – rok później
Autor:  Ann Brashers
Tytuł oryginału:  The Second Summer of the Sisterhood
Tłumaczenie: Krzysztof Adelt
Data wydania: 2003 rok
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Egmont Polska
3 czerwca 2015 książka została wznowiona przez Wydawnictwo YA!
Wyzwanie:


15 komentarzy:

 1. Czytałam tę serię dobrych parę lat temu, kiedy byłam sporo młodsza. Teraz już pewnie nie wywarłaby na mnie takiego wrażenia, więc nie będę do niej wracać i zostawię po niej dobre wspomnienie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie do niej wracam i wręcz przeciwnie, wrażenia mam jeszcze lepsze niż dobrych parę lat temu :)

   Usuń
  2. To może w takim razie rozejrzę się za pierwszym tomem przy kolejnej wizycie w bibliotece :)

   Usuń
 2. Jakie ja mam piękne wspomnienia związane z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez :) Dlatego postanowiłam przeczytać ją raz jeszcze.

   Usuń
 3. Ojej... Ja chyba czytałam tylko jedną część, pewnie jeszcze od środka... Ale chyba czas do tej serii wrócić, tak pięknie o niej piszesz! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Seria jest świetna i bardzo ja polecam. Jestem żywym przykładem, że warto do nie wracać.

   Usuń
 4. Pamiętam jak w czasach gimnazjum zaczytywałam się w tych książkach. Mam do nich wielki sentyment aż do tej pory. I chętnie do nich wrócę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo się ciesze z decyzji poqrocenia do nich. Warto!

   Usuń
 5. Jakiś czas temu czytałam "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów", darzę tę książkę pewnym sentymentem, ale nigdy nie sięgnęłam po inne książki z cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację, w książkach dla młodzieży ważne przesłania odkrywają kluczową rolę. Chętnie przybliżę sobie ten cykl. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, jeśli będziesz miała chwilkę to sprawdź czy Ci pasuje. Myślę, że się nie zawiedziesz

   Usuń
 7. Pamiętam, że dawno temu zachwycałam się filmem na podstawie tych książek. Bardzo chętnie wrócę do historii dzięki pierwowzorom ;) Wydaje mi się, że to taka mądra młodzieżówka, która właśnie oprócz bawić ma również uczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dokładnie tak jak napisałaś. Film tez bardzo lubię, ale jednak wolę książki.

   Usuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)