czwartek, 26 maja 2016

Powrót do dzieciństwa - top serie młodzieżowe sprzed lat

Przeglądając blogi, ciężko nie natknąć się na serie młodzieżowe, które wzbudzają skrajne emocje i zajmują szczyty list książkowych przebojów. Na topie są powieści Ricka Riordana, Sary J. Mass, czy Cassandry Clare.
Naszła mnie refleksja, czy pamiętam, co było na topie 5, 10 i 15 lat temu. Postanowiłam stworzyć małe zestawienie, żeby dość sentymentalnie cofnąć się w czasie.10. 
Cykl: Jeżycjada Małgorzata Musierowicz


Nieśmiertelna Jeżycjada porywała i w dalszym ciągu porywa pokolenia młodych czytelniczek. 5, 10, 15 lat temu wydane zostały kolejne tomy. Nie tylko zasiliły spory już cykl, ale tez zdobyły serca dotychczasowych i kolejnych fanek powieści Musierowicz. 9.


Cykl: Zwierzenia Georgii Nicholson Louise Rennison


Bridget Jones dla nastolatek. Przygody głupiutkiej Georgii czytało się dławiąc się przy okazji ze śmiechu. Co prawda, już za bardzo nie pamiętam fabuły, niezaprzeczalnie, była to książka, którą chciało się przeczytać mając lat naście.

8. 
Ala Makota Małgorzata Budzyńska

Pamiętnik sfrustrowanej nastolatki - Ali Makoty był swego czasu hitem. Dziewczyna nazywała się tak niedorzecznie, że nietrudno uwierzyć w jej frustrację. Ostatecznie wydano 10 książek, składających się na 6 tomów.


7.
Eragon Christopher Paolini


Autor tego fantasy przebojem wdarł się na światowe listy bestsellerów mając lat naście. Chłopak napisał dojrzałą i przemyślaną powieść fantasy kreując wspaniały świat. Na podstawie książki powstał też dość słaby film, który nie doczekał się kontynuacji.

6. 
Pamiętnik narkomanki Barbara Rosiek

Książka podsuwana przez mamy ku przestrodze. Tragiczna, przepełniona cierpieniem historia zgubnego wpływu narkotyków.

5.
Cykl: Percy Jackson Rick Riordan

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych cykli młodzieżowych mający wiele fanów. Akcja ukazuje greckie mity i rozterki nastolatków, potomków bogów i herosów.

4.
Plotkara Cecily von Ziegesar


Książka, a później serial, który elektryzował. Książka - obrazoburczą wizją życia nowojorskich nastolatków niestroniących od narkotyków, alkoholu i seksu; serial  - zachwycał wspaniałymi strojami, jakie przywdziewały główne bohaterki Blair i Serena, bo fabuła była powtórką z zakończonej miliard lat świetlnych temu Dynastii

3.


Pamiętnik księżniczki Meg Cabot

Która z nas choć przez chwilę nie marzyła, żeby być księżniczką? Meg Cabot doskonale odgadła marzenie praktycznie każdej nastolatki i dzięki temu, sprzedaż jej cyklu osiągnęła szczyty szczytów list książkowych przebojów. 
W Polsce wydano 10 tomów i na tym miała się kończyć seria. Okazuje się jednak, że w zeszłym roku ukazał się kolejny tom (jedynie za granicą), zatytułowany Royal Wedding


2.


Zmierzch Stephanie Meyer

Jedni kochają ten cykl, inni go nienawidzą. Jakkolwiek Stephanie Meyer stała się dzięki niemu milionerką i rozpętała ogólnoświatową modę na filmy/powieści/malunki/tatuaże/wiersze/poezje itd. itp. przedstawiające wampiry (nie tylko te błyszczące w słońcu jak diamenty). 
Bohaterowie serii już na zawsze zostaną zapamiętani, nawet noworodki i starcy będą wiedzieć kto to Edward i Bella. Wszak książka wydana została (w Polsce) już w 2007 roku, a do tej pory jest jedną z chętniej czytanych. 

1. 
Cykl: Harry Potter J.K.Rowling

Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, czemu umieściłam Harry'ego na samym szczycie zestawienia :)?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)