niedziela, 8 listopada 2015

"Dream-list books" - Uwolnić książki!

Przedwczoraj przedstawiałam pomysł jak książki mogą pomóc przegnać depresję. Dzisiaj chciałabym podzielić się kolejnym pomysłem, który zawsze poprawia mi humor, a mianowicie mam na myśli obdarowywanie najbliższych. Tak już mam, że sprawia mi to większą przyjemność, niż bycie obdarowywaną. Postuluję zatem uwolnienie książek. Po co czekać na 8 czerwca, jak można zrobić to już dzisiaj.

W związku z akcją Dream - list books wraz z Grupą Wydawniczą Znak, chciałabym przedstawić listę siedmiu książek, które moim zdaniem powinny zostać uwolnione jak najszybciej. 
1) Katarzyna Krenz, Julita Bielak Księżyc myśliwych - najbardziej niepokojąca powieść ostatnich lat napisana przez oddalone od siebie o tysiące kilometrów autorki. Opowieść snuta niczym gęsta mgła o wydarzeniach na wyspie Sylt, gdzie Księżyc wpływa na zachowanie mieszkańców. Tajemnicze zaginięcie Thomasa i jego córki, a następnie pojawienie się czarującego nieznajomego może być kluczem do rozwiązania tajemnic. Wraz z fazami Księżyca Sylt odkrywa wszystko to, co do tej pory pozostawało w ukryciu. Książkę najchętniej uwolniłabym dla samej siebie - tak intrygująca historia od razu zdobyła moje serce. Przy okazji mogę zdradzić, że recenzja powieści ukaże się na moim blogu już wkrótce. 2) Donna Tartt Szczygieł - historia o kradzieży obrazu przez człowieka cudownie uratowanego z wybuchu. Powieść drogi ukazująca ukształtowanie osobowości głównego bohatera. W związku z tym, że Szczygieł to ulubiony obraz mamy głównego bohatera, ja tę książkę uwolniłabym nie tylko dla mojej mamy, ale dla wszystkich mam

3) Jandy Nelson Oddam ci słońce - historia rozłamu między kochającym się bliźniaczym rodzeństwem. Powieść o trudnych uczuciach, relacjach, pogodzeniu z losem. Tę książkę z największą przyjemnością uwolniłabym dla mojej siostry i myślę, że byłaby idealnym prezentem dla każdego, kto posiada rodzeństwo. 

4) Helen Rappaport Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów - historia prywatnego życia córek Mikołaja II to z pewnością książka idealna do uwolnienia dla wszystkich zapaleńców historii Rosji i caratu, może warto podrzucić ją historyczce, co by darowała sobie robienie trudnego sprawdzianu. 

5) Fannie Flagg Babska Stacja - za sprawą jednego listu Sookie wyrusza w daleką podróż do Kaliforni, gdzie poznaje niezwykle charyzmatyczną i pomysłową Fritzie i dowiaduje się, że kobiety mogą prowadzić stację paliw i świetnie dawać sobie radę. Książkę o niesamowitych kobietach uwolniłabym dla wszystkich super babek (czyt. wszystkich babek), żeby pamiętać jaka siła w nas tkwi.  

6) Dario Fo Córka papieża - opowieść o życiu Lukrecji, córki kardynała Rodrigo de Borgii, który został później papieżem Aleksandra VI. Fo przedstawia życiorys kobiety nietuzinkowej, tajemniczej, wzbudzającej wiele kontrowersji. Staje w jej obronie, by jej obraz nie został zafałszowany przez serial Rodzina Borgiów. Książkę uwolniłabym dla wszystkich wierzącym plotkom, by wiedzieli, że zawsze istnieje druga strona medalu. 

7) Kristina Sabaliauskaitė Silva rerum kronika rodzinna opisująca losy rodziny Narwojszów. Rodzinna saga rozgrywająca się w siedemnastowiecznej Litwie przypominająca historię Europy. Książkę uwolniłabym dla wszystkich, byśmy w myśl słów Olgi Tokarczuk przypomnieli sobie mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią.

Moje typy znacie i mam nadzieję, że przypadły Wam do gustu. Jakie książki uwolnilibyście dla swoich znajomych?


P.S. Podobnie jak ostatnio kliknięcie w tytuł książki przenosi na stronę internetową Wydawnictwa Znak, gdzie możecie przeczytać więcej informacji na jej temat. 12 komentarzy:

 1. Wszystkie chętnie uwolniłabym dla siebie ;P
  Szczególnie kusi mnie "Szczygieł" i "Oddam ci słońce"!
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. "Silva rerurm" mnie bardzo kusi. Muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Księżyc myśliwych " mnie zaintrygował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Księżyc" to kawał dobrej literatury. Właśnie jestem w trakcie lektury i jestem naprawdę pod wrażeniem talentu autorek.

   Usuń
 4. Chętnie uwolniłabym - w prezencie dla siebie ;-) - "Cztery siostry" i "Szczygła" Donny Tartt.
  Swoją drogą, to wspaniała akcja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowo :) I życzę uwalniania wybranych pozycji jak tylko będzie okazja :)

   Usuń
 5. Szczygieł grzeje moją półkę dość długo, ostatnio kusi mnie " Księżyc myśliwych" bardzo interesująca pozycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Szczygła" na mojej półce jeszcze nie ma, ale jest zapisany w liście do Świętego Mikołaja, więc liczę, że niedługo się na niej znajdzie.

   Usuń
  2. Na Szczygła i ja mam ochotę.

   Zostaję u ciebie i zapraszam do mnie :)

   http://kosmetycznieee.blogspot.com

   Usuń
 6. Zgadzam się z Nelson, reszty niestety nie znam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)