wtorek, 9 kwietnia 2019

Poznajcie Niezmiennych - "Samobójca" Agnieszka ZIętarska

W literaturze młodzieżowej z gatunku fantasy można napotkać mnóstwo fantastycznych stworzeń. Często mamy okazję czytać o wilkołakach, wampirach, elfach. Tym razem jednak mamy okazję poznać Niezmiennych, a żeby to uczynić trzeba sięgnąć po Samobójcę Agnieszki Ziętarskiej.

Postaci powołane do życia przez autorkę posiadają umiejętności, które wykorzystują w trakcie swojego życia i są w tym niezwykle skuteczne. W ich grupie można wyróżnić Opiekunów, Nauczycieli, Obróńców i Inkubów. Jeden z Niezmiennych, Felis, dostaje zlecenie opieki nad Florą, dziewczyną pogrążoną w rozpaczy po śmierci brata. Gdy poznaje Felisa jej życie  się zmienia. Ten początkowo niesamowicie irytujący ją facet staje się kimś znacznie bliższym. 

Powieści nie sposób odmówić świetnej kreacji świata przedstawionego. Autorka miała niezwykle oryginalny pomysł na nową rasę, dobrze go opisała i ciekawie wprowadziła w meandry świata Niezmiennych. 

Książka jest typowym paranormal romance i wątkiem dominującym jest uczucie, jakie rodzi się między głównymi bohaterami. Mimo że zaczynało się słodko i zabawnie, a przekomarzania między bohaterami miały swój urok, to niestety w dalszej części, zaczęłam czuć pewne znużenie emocjonalnymi zmianami między tą dwójką. Felis i Florą schodzą się i rozchodzą w mgnieniu oka, aż trudno nadążyć za pobudkami nimi kierującymi. 

Tło do głównych wydarzeń stanowi szkoła i imprezy, które żywcem przypominają wyjęte z amerykańskich seriali czy filmów dla młodzieży. Szkolna elita prześladuje uczniów, odbywają się huczne, opływające w luksusy imprezy. 

Na pewno wartościowym wątkiem jest ten dotyczący samobójstwa. Zostało ono pokazane jako rzecz ostateczna, do której popychają człowieka różnorakie czynniki. Historia ta pokazuje, jak ważnym jest wsparcie i zrozumienie drugiej osoby, że czasami opiekun jest na wyciągnięcie ręki, tylko trzeba szerzej otworzyć oczy i chcieć go dostrzec. To bardzo wartościowy przekaz dla młodzieży, która będzie miała okazję po tę książkę sięgnąć. 

Podsumowując, Samobójca Agnieszki Ziętarskiej z pewnością będzie gratką dla fanów romansów paranormalnych. Autorka wykreowała ciekawy świat, zaintrygowała wymyśloną przez siebie rasą, jednak mnie rozczarowała warstwa romansowa. Mimo tego, uważam że to niezła książka i ma szansę spodobać się wielbicielom gatunku. 

Tytuł: Samobójca 
Autor: Agnieszka Ziętarska
Data wydania: 27 października 2018
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Dlaczemu

3 komentarze:

 1. Raczej nie dla mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Romans paranormalny....hmmm to jednak nie dla mnie;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z reguły ,nie czytam tego rodzaju książek, ale tak jakoś mnie ciekawi. 😊

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)