piątek, 26 kwietnia 2019

Poszukiwanie wroga - "Morderstwo o zmierzchu" Fleur HitchcockViv i Noe byli kiedyś przyjaciółmi. Mama dziewczynki jest nianią chłopca, a ten z jej bliskiego kolegi stał się wrogiem numer jeden. Ich rozmowy zawsze kończą się kłótnią, często też rozbitym nosem. Noe jest egoistyczny, zapatrzony w siebie, pozuje na lepszego od innych. Viv nie może tego znieść. Aż nagle Noe znika, szuka go całe miasteczko. Dziewczynka, jak i wiele innych osób jest przekonana, że chłopak uciekł na złość rodzicom, że pragnął dać im nauczkę. Kiedy jednak nieobecność Noego się przedłuża, a mama dziewczyny zostaje zatrzymana w celu postawienia jej zarzutów, dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyruszyć na poszukiwania.

Morderstwo o zmierzchu Fleur Hitchcock mimo tego, że w głównej mierze jest powieścią przygodową, a nawet miejscami sensacyjną, zawiera w sobie mnóstwo treści i pokazuje kalejdoskop emocji nastoletniego człowieka. Tytuł nasuwa skojarzenie, że jest to kryminał skierowany do młodego czytelnika i poniekąd tak jest, ale nie należy się nim zbytnio sugerować.

Zniknięcie Noego wywraca świat Viv do góry nogami. Dzięki narracji pierwszoosobowej mamy okazję przekonać się jak wiele kosztuje dziewczynkę samotne pozostawanie w domu, w którym zawsze przebywała z mamą. Viv nie potrafi pogodzić się z jej zniknięciem, nie dopuszcza do siebie myśli o stawianych jej zarzutach, szczerze wierzy w jej niewinność, chociaż wstępnie zebrany wywiad stawia ją na podejrzanej pozycji. Dziewczynka nie potrafi też pogodzić się z obcesowym traktowaniem jej przez ojca Noego. To jego wybuch wściekłości doprowadza ją do podjęcia działania.

Fleur Hitchcock skonstruowała ciekawych bohaterów. Nie tylko główne postaci zostały dobrze naszkicowane, chociaż przyznać trzeba, że ich charakterystykę poznajemy najpełniej. Autorka poprzez zbudowaną przez siebie fabułę obrazowo ukazała, że w owczej skórze, bardzo często kryje się wilk, a czasami trzeba drastycznych środków, by tę prawdę wydobyć. Dodatkowo sporo miejsca poświęciła też kwestii odzyskiwania utraconej przyjaźni i zaufania.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 9 lat i zdecydowanie z tą kwestią się zgadzam. W powieści sporo jest scen wywołujących dreszcz, wiele opisów, które nie powinny być czytane przez młodsze dzieci. 

Morderstwo o zmierzchu to idealna pozycja dla wszystkich młodych wielbicieli przygód i poszukiwaczy emocji.  Zapewniam, że w tej książce na pewno ich im nie zabraknie. 


Tytuł: Morderstwo o zmierzchu
Tytuł oryginału: Murder at Twilight
 Autor: Fleur Hitchcock
Tłumaczenie: Olga Szlachciuk
Data wydania (Pl): 27 lutego 2019
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Zielona Sowa


Recenzja napisana dla portalu bookhunter.pl


3 komentarze:

  1. Lubię książki o tej tematyce, chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno książka zaciekawi młodych czytelników. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Tytuł wskazuje na lekturę dla dorosłych, więc zaskoczyło mnie, że jest dla dzieci od 9 lat. Wygląda na interesującą książkę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)