środa, 6 marca 2019

Wiele ról, tysiąc żyć - "Wszystkie życia Hedy Lamarr" Marie Benedict

Instagram 


Aktorka, tajny szpieg, wynalazczyni, Żydówka, żona apodyktycznego męża, to tylko niektóre role jakie musiała pełnić Hedy Lamarr w trakcie swojego życia. Zapomniane dokonania tej niezwykłej kobiety opisała Marie Benedict w swojej najnowszej powieści. 

Heda Kiesler miała zaledwie 19 lat, gdy poznała Fritza Mandla. Początkowo sielankowo zapowiadająca się znajomość wywróciła jej życie do góry nogami. Gdy została żoną tego człowieka, straciła możliwość decyzji nawet o kolorze szminki, jaką ma pomalować usta. Szukając ucieczki z hermetycznego domu, Heda opowiada mężowi o rozmowie, którą dane jej było podsłuchać. Staje się jego tajną bronią i odtąd jej życie już nie będzie wyglądać tak samo. 

Powieść Marie Benedict dokładnie odwzorowuje życie aktorki. Dzięki sfabulyrozwaniu jej biografii jest też niezwykle wciągającą lekturą. Autorka z pieczołowitością opisuje wydarzenia historyczne począwszy od roku 1933. Prowadzi czytelnika poprzez austriackie realia tuż przed wybuchem II wojny światowej. Momentami powieść męczy odrobinę mnogością użytych w niej nazwisk. Pojawiają się one całymi chmarami w niektórych akapitach i ciężko się w tej ilości połapać, bowiem autorka nie przybliża sylwetek opisywanych postaci. 

Przyznam, że nigdy wcześniej nie wgłębiałam się w losy tej niezwykłej kobiety i z wielką przyjemnością poznałam je dzięki Marie Benedict. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron i to na tyle, że nie sposób było ją odłożyć. Autorka przejrzyście opisała liczne role, jakie w trakcie życia musiała pełnić Heda. Ukazała niezwykłą i utalentowaną na wielu płaszczyznach osobę, o której niestety, niewiele się mówi i niewiele na jej temat pamięta, mimo że przyczyniła się do powstania jednego z ważniejszych wynalazków naszych czasów. 

Wszystkie życia Hedy Lamarr Marie Benedict to wyśmienita rozrywka i garść historycznych faktów. To niezwykle wciągająca powieść, idealna dla wszystkich, którzy pragną poznać nietuzinkowe osobistości. 

Tytuł: Wszystkie życia Hedy Lamarr
Tytuł oryginału: The Only Woman in the Room
Autor: Marie Benedict
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Data wydania (Pl): 28 stycznia 2019
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Znak


Tę oraz inne biografie możecie znaleźć w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

9 komentarzy:

 1. Chętnie zamówię do mojej biblioteki, skoro warto przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam, ja spędziłam bardzo dobry czas z tą książką

   Usuń
 2. Książka kilka dni temu trafiła do mojej biblioteczki z czego, po przeczytaniu Twojej recenzji, bardzo się cieszę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ciekawa pozycja, przynajmniej ja poznałam biografię nieznanej sobie postaci.

   Usuń
 3. Już mam ją na liście i jestem bardzo ciekawa. Ta recenzja jeszcze bardziej mnie zainteresowała. To musiała być niezwykła postać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, ale raczej po nią sięgnę. Unikam biografii :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa. Kiedyś byłam całkowicie przeciwna czytaniu biografii, ale teraz jestem nimi zaintrygowana i coraz częściej kupuję oraz czytam je. Tą zapamiętam i może kiedyś zdecyduję się :)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie na lustrzana nadzieja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam kiedy książka posiada w sobie elementy historii. Może kiedy przeczytam moje zalegające książki, wtedy sięgnę po tę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam i tę książkę na liście do przeczytania, razem z innymi powieściami Marie Benedict ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)