wtorek, 8 stycznia 2019

Grudniowe przyjemnostki i garść styczniowych premier książkowych

W grudniu przeczytałam cztery książki i wysłuchałam jednego audiobooka. Zachwyciła mnie kolejna powieść Anny Karpińskiej Szukając przystani i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. W świąteczny nastrój wprawiły mnie Stokrotki w śniegu Richarda Paula Evansa. W przeszłość do XIX-wiecznego Nowego Jorku przeniosłam się z bohaterką Świątecznego listu, który jednak świąteczny okazał się jedynie z nazwy. Na dokładkę poznałam początek losów sympatycznego lekarza weterynarii i jego najbliższych, dzięki powieści Nieczynne do odwołana autorstwa A. Trojanowskiej, P. I. Chodorek

Dodatkowo wysłuchałam fantastycznego audiobooka, czyli Rupieciarni na końcu świata Agaty Mańczyk. To historia trzech pokoleń silnych kobiet poznana przez czwarte pokolenie. 

GARŚĆ STYCZNIOWYCH PREMIER KSIĄŻKOWYCH


Wychodzi na to, że styczeń kryminałem stoi, a wręcz księgarniane półki od tego gatunku będą się uginać. Wybrałam jedynie te, które zdecydowanie mnie zaintrygowały. 
Natasha Preston w Uwikłąnej (Feeria Young, premiera 16.01.2019) pokazuje historię wyjętą żywcem z horroru i przypominającą fabułą te Agathy Christie. Mamy kilkoro przyjaciół i domek w lesie, świetną zabawę i trupy. Wiadomo, że zabił ktoś z nich, tylko kto?O tym, by milion razy zastanowić się zanim wpuścimy kogoś do naszego domu przekonają się bohaterowie Zamiany Rebeki Fleet (Marginesy, premiera 16.01.2019), gdzie sielankowość i próba ratowania związku nieszkodliwą zmianą miejsca zamieszkania stanie się walką o bezpieczeństwo rodziny. 
Więź bliźniacza, która staje się silniejsza po śmierci jednego z rodzeństwa stała się głównym motywem powieści Magdaleny Kubasiewicz Gdzie śpiewają diabły (Uroboros, premiera 16.01.2019). Do tego dorzućmy małomiasteczkową skrytą społeczność, jak ognia strzegącą swoich tajemnic i wydaje się, że tak oto powstała mieszanka wybuchowa. 
Człowiek z lasu Phoebe Locke (Czarna Owca, premiera 30.01.2019) to historia o błędach i tajemnicach skrywanych przez lata. Matka zostawia ojca z dzieckiem i zjawia się po 16 latach. Po dwóch latach jej córka zostaje oskarżona o morderstwo. Pytanie brzmi: kogo zabiła?


W styczniu pojawi się tez sporo powieści obyczajowych. Ze swoją najnowszą powieścią powraca Anna Cieplak, zdobywczyni nagrody literackiej Radiowej Trójki i nominacji do Nike i Paszportu Polityki. W Lekkim bagażu (Wydawnictwo Znak, premiera 30.01.2019) razem możemy poczytać o ludziach żyjących w małym miasteczku, którzy odrzucili wyjazd do dużej aglomeracji i nie chcieli pracować w korpo. 
Nasze małżeństwo Tayari Jones (Wydawnictwo Otwarte, premiera 30.01.2019) to opowieść o wyboistych losach małżeństwa, o dylematach my czy ja. Mąż trafia do więzienia, a żona staje się partnerką skazańca. Autorka skupia się na instytucji małżeństwa i rolach, które ludziom są w niej przydzielane. 
Wszystko opróćz prawdy Gillian McAllistair (Prószyński i S-ka, premiera 15.01.2019) to także historia małżeństwa, skrywanych tajemnic.Żona przez przypadek odczytuje wiadomość w telefonie męża. Ta stanowi podwaliny dla jej podejrzeń, a jej partner po prostu kłamie na temat swojej przeszłości. 


W styczniu premierę będzie miała Obsesja zbrodni Michelle McNamary(Wydawnictwo Znak, premiera 16.01.2019), czyli reportaż o najbardziej poszukiwanym seryjnym mordercy USA./ Sama autorka w wyniku tajemniczej śmierci nie ukończyła książki, a jej publikacja przyczyniła się do ujęcia Golden State Killera w 2018 roku. 
Kolor milczenia Eli Barcelo (Wydawnictwo Literackie, premiera 16.01.2019) to powieść uznana za objawienie w Hiszpanii w roku 2017. To opowieść o ucieczce przed demonami przeszłości, porównywana do prozy Cabrego. 
W 2019 ze swoją nową powieścią powraca Jakub Żulczyk. Zmorojewo (Agora, premiera 16.01.2019) to fantastyczna powieść z wykreowanymi przerażającymi postaciami pragnącymi przedostać się do świata ludzi. 
Wszystkie życia Hedy Lamarr Marie Benedict (Wydawnictwo Znak, premiera 30.01.2019) odkrywają życiorys tytułowej aktorki, której odkrycie miało przyczynić się do walki z nazistami. 
Syrena i pani Hancock Imogen Hermes Gowar (Wydawnictwo Albatros, premiera 30.01.2019) to fantastyczna opowieść o morskiej niewieście, która przez znalazcę oddana zostaje do domu rozpusty. 


źródło

Ostatnią powieścią, która mnie zainteresowała jest Odrobina słodyczy Shari L. Tapscott (Wydawnictwo Kobiece, premiera 23.01.2019) trzeci tom przesłodkiego cyklu, który rozgrzewa serce i pozwala się rozluźnić. Nie mogę się doczekać. 


6 komentarzy:

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)