sobota, 8 września 2018

Lato zmian - "Historia pewnej dziewczyny" Sara ZarrMłodość ma prawo do błędów, powinna się wyszumieć, a o jej omyłkach się nie pamięta. Okazuje się, że nie w Pacifica, miasteczku zwanym przez miejscowe dzieciaki Pateticą ze względu na brak perspektyw dla młodych ludzi.  Deanna, główna bohaterka powieści Sary Zarr przekonała się boleśnie na własnej skórze jak długo potrafią się za człowiekiem ciągnąć konsekwencje nieprzemyślanych zachowań i jak mocno mogą zmienić jego codzienność.

Deanna mając 13 lat została przyłapana w intymnej sytuacji przez swojego ojca. Tommy, chłopak z którym uprawiała w tamtej chwili seks, rozpowiedział całej szkole, co się wydarzyło. Zdarzenie, które powinno pozostać między dziewczyną, chłopakiem i jej ojcem, urosło do rangi miejscowej sensacji, a Deanna zyskała niechlubną sławę puszczalskiej. Plotkę przekazywano z ust do ust, ukazując dziewczynę w coraz gorszym świetle, opowiadając niestworzone historie. Każdy miał prawo o niej mówić, ją oceniać, nikt nie zapytał o jej wersję wydarzeń.

Po trzech latach historia Deanny dalej jest miejscową sensacją. Dziewczyna żyje z konsekwencjami swojego czynu. Ojciec zdaje się jej nie dostrzegać, miejscowi kolesie zaczepiają ją, bo myślą że z biegu wskoczy im do łóżka, a sama Deanna nie potrafi się uporać z obrazem siebie wykreowanym przez mieszkańców. Dziewczyna żyje marzeniami i nierealnymi planami, nieustannie próbuje znaleźć choć cień zrozumienia i choćby odrobinę miłości w oczach innych.

Historia pewnej dziewczyny to opowieść o zagubieniu, braku akceptacji i wsparcia. Autorka obrazowo ukazuje jak szybko można stracić czyjeś zaufanie i w jaki sposób pewne błędy potrafią zniszczyć nam życie. Deannie przypięto łatkę łatwej dziewczyny, opowiadano o niej historie mijające się z prawdą. Każdy rościł sobie prawo do wypowiadania o niej swojego zdania, a nie było nikogo, kto stanąłby w jej obronie. Przez to dziewczyna nieustannie czuje się obco, a jedynie oparcie znajduje w rodzinie swojego brata i dwojgu przyjaciół. Deanna postrzega siebie jako nic nie wartą osobę, która w życiu nic nie osiągnie. Ocenia siebie przez pryzmat oceny innych. Chociaż wie, że nie jest taką, jak ją przedstawiają, nie potrafi zbudować innego wizerunku swojej osoby.

Autorka pokazuje jak łatwo stracić coś, co się kochało. Deanna nieustannie tęskni za spędzaniem czasu z ojcem, za jego akceptacją, radością, o jego miłości nie jest nawet w stanie marzyć. Tymczasem on zdaje się jej nie dostrzegać, traktuje ją jak powietrze. Wiecznie zapracowana matka nie próbuje na niego wpłynąć, a jedyne poważne tematy jakie porusza dotyczą tego, co ma ugotować na obiad. Deanna czuje się samotna, opuszczona, a jedyną nadzieję dają jej marzenia, wymyślone życie, przyszłość, która żywo ukazuje się w jej głowie. Dziewczyna poniekąd zdaje sobie sprawę z nierealności swoich marzeń, jednak trzyma się ich kurczowo, bo są dla niej ostatnim cieniem nadziei. 

Historia pewnej dziewczyny to bardzo wartościowa powieść dla młodzieży. To książka ukazująca, że często naszym największym przeciwnikiem jesteśmy my sami i nasze myśli. To opowieść o samotności wśród ludzi, ale też odnalezieniu własnego ja, by nauczyć się budować trwałe relacje. Polecam.


Tytuł: Historia pewnej dziewczyny
Tytuł oryginału: Story of a Girl
Autor: Sara Zarr
Tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka
Data wydania (Pl): 18 lipca 2018
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: YA!
Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki alimero.com8 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam, bo już na mnie czeka. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę czekać na Twoją opinię, ciekawa jestem czy Ci się spodoba :)

   Usuń
 2. Bardzo fajnie napisana recenzja. Książka z pewnością jest warta przeczytania!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, takie komentarze zawsze dają mi pozytywnego kopa do dalszego działania :)

   Usuń
 3. A co z chlopakiem? Czy w jakikolwiek sposób jest on potępiony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, chłopak stał się bohaterem miasteczka.

   Usuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)