poniedziałek, 5 lutego 2018

18 książek na 2018

Jak każdy rasowy książkoholik po głowie nieustannie przemykają mi tytuły, które chcę przeczytać, ba, czasami myślę, że muszę je przeczytać. Postanowiłam zatem stworzyć listę 18 książek, wartych przeczytania w 2018 roku i obym dała radę je w końcu poznać.Szczygieł Donna Tartt
ZNAK Liiteranova
Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?

Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. 
Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia, będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo.
Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. 

-----------------------
Donna Tarrt to fenomen, a sam Szczygieł zdobył nagrodę Pulitzera w 2014 roku. Nie ma chyba osoby, która by nie doceniła pióra autorki, nie polecała jej prozy. Już same nagrody i nominacje dla tej książki są wystarczającą rekomendacją, by po nią sięgnąć.

Łaska Anna Kańtoch
Wydawnictwo Czarne

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Na odzieży i ciele ma plamy zaschniętej krwi. Jak dziewczynce udało się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska. Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta...

----------------------------
Anna Kańtoch ma wyjątkowy dar tworzenia niesamowicie mrocznych i klimatycznych kryminałów osadzonych w PRL-u. Jej Wiara zwaliła mnie w zeszłym roku z nóg, czas więc sprawdzić czy Łaska również przypadnie mi do gustu.


Dżentelmen w Moskwie 
Amor Towles
ZNAK Literanova

Wszystko zmienił jeden wiersz… To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu, z oknem wielkości szachownicy. Dożywotnio. Taki wyrok wydał bolszewicki sąd.


Rostow wie, że jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, to z pewnością stanie się jego sługą. Pozbawiony majątku, wizyt w operze, wykwintnych kolacji i wszystkiego, co dotychczas definiowało jego status, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Z pomocą zaprzyjaźnionego kucharza, pięknej aktorki i niezwykłej dziewczynki na nowo buduje swój świat. Gdy za murami hotelu rozgrywają się największe tragedie dwudziestego wieku, hrabia udowadnia, że bez względu na okoliczności warto być przyzwoitym. A największego bogactwa nikt nam nie odbierze, bo nosimy je w sobie.

-----------------------------
Dżentelmen w Moskwie zachwyca nie tylko okładką, ale ponoć też treścią. Książka znalazła się w wielu blogowych topkach najlepszych książek 2017 roku, a jeśli wierzyć rekomendacjom, aż skrzy się od inteligentnego dowcipu.


Córka Króla Moczarów
Karen Dionne
 Media Rodzina
Znakomity thriller psychologiczny, połączenie „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” i „Pokoju”. Helena Pelletier potrafi polować na zwierzęta i wytropić każdy ślad. Nauczyła się tego od ojca, z którym dorastała w całkowitym odosobnieniu w domku na trzęsawiskach. Mężczyzna był jej bohaterem, wzorem do naśladowania i idolem – do czasu, gdy zaczęła sobie uświadamiać, że obie z matką są na bagnach...


------------------------------
Powieść Córka króla moczarów okrzyknięta została jednym z najlepszych i najbardziej emocjonujących thrillerów wydanych w Polsce w 2017 roku. Książka jest ponoć emocjonalnym roller coasterem, a świadczy o tym chociażby fakt, że fabuła zachwyciła wielu i stanowiła podwaliny do emocjonujących dyskusji i recenzji.

Margo Tarryn Fisher
SQN
W Bone jest dom.

W domu mieszka dziewczyna.
W dziewczynie mieszka ciemność…


Margo nie jest jak inne nastolatki. Żyje w ponurym miasteczku Bone, które przejezdni omijają szerokim łukiem. Swój dom nazywa „pożeraczem”. Jej cierpiąca na depresję matka nie odzywa się do niej i traktuje niczym służącą.
Dziewczyna trzyma się na uboczu, dni spędza w samotności. Wszystko nieoczekiwanie się zmienia, kiedy poznaje Judah – starszego chłopaka z sąsiedztwa. Sparaliżowany, na wózku inwalidzkim, odkrywa przed Margo świat, jakiego dotąd nie znała.
Kiedy w okolicy ginie siedmioletnia dziewczynka, dwójka osobliwych przyjaciół rozpoczyna prywatne śledztwo. W głowie Margo pojawia się desperackie pragnienie, aby wytropić morderców. I przykładnie ukarać… „Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból”. Rozpoczynając bezlitosne polowanie na zło, dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić.


--------------------
Tarryn Fisher szturmem zdobyła rzesze czytelników na całym świecie. Jej powieści są mroczne, zaskakujące, przerażające wręcz. Zachwalane przez wielu. Czas więc zapoznać się z prozą autorki, bo aż wstyd jej nie znać.

Ma być czysto Anna Cieplak
Krytyka Polityczna
Mieć piętnaście lat to jak cierpieć na nieuleczalne zaburzenia urojeniowe. Każdą uwagę na swój temat analizuje się po sto razy, kompleks wyrasta na kompleksie, a wszystko, co fajne, jest zabronione. Oliwia boi się, że zaszła w ciążę z Chomikiem o grzywce Biebera. Czy z powodu pechowego wypadu do sklepu, gdy jej kolegów przyłapano na kradzieży batonów, wyląduje w ośrodku? Julii to raczej nie grozi, jest z lepszego osiedla. Nie jest jednak pewna, czy w sercu Usziego wygra z żołnierzami wyklętymi, ani nawet, czy by tego chciała. Magda, macocha Julii, próbuje pomóc Oliwce, ale trudno wsadzić kij w szprychy bezlitosnej biurokratycznej machiny, tym bardziej, gdy samej się żyje bez papierów i na umowie śmieciowej.

Przejmująca powieść Anny Cieplak opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszę dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie.


----------------------------
Ma być czysto to powieść, która zdobyła nagrodę Conrada, a także wygrała w plebiscycie czytelników radiowej Trójki. Mam wielką ochotę na tę sentymentalną powieść z nastolatkami w roli głównej, z dziećmi dźwigającymi dorosłą odpowiedzialność.Kolekcja nietypowych zdarzeń
Tom Hanks
Wielka Litera

POKOCHALIŚCIE GO JAKO FORRESTA GUMPA, TERAZ POKOCHACIE GO JAKO PISARZA.

Tom Hanks gotów na literackiego Oscara.
W debiutanckim zbiorze siedemnastu opowieści Tom Hanks dowodzi, że świat nie ma żadnych granic.
Stworzeni przez niego bohaterowie są tak samo różnorodni i nieoczywiści jak jego aktorskie kreacje. Podróżują wokół ziemskiej orbity samodzielnie zbudowaną rakietą albo cofają się w czasie do 1939, tam zakochują się i decydują pozostać.
Dla Hanksa znaczenie mają zarówno dziesięcioletni Kenny, który w swoje urodziny po raz pierwszy lata awionetką, rozwódka rozpoczynająca życie na nowo, jak i bułgarski emigrant Assan, który dociera do Nowego Jorku i próbuje tam przetrwać bez znajomości języka.
Z dystansem i inteligentnym humorem aktor przygląda się również swojej rodzimej branży filmowej, której przedstawiciele budzą popłoch w księgowości wielomilionowymi gażami i monstrualnym ego. Podsłuchuje dziennikarzy, gdy z sentymentem wspominają złotą erę zawodu.
Tom Hanks w swoich zaskakujących i bezpretensjonalnych krótkich prozach udowadnia, że jest nie tylko genialnym aktorem, ale także wyśmienitym prozaikiem, twórcą świadomym i zdystansowanym, pełnym mądrej empatii wobec ludzkich słabości i tęsknot. Panuje nad językiem, bawi się nim, igra frazą i (z) czytelniczą czujnością.
Opowiadania spaja motyw maszyny do pisania – wehikułu marzeń, przedmiotu o magicznej mocy otwierania na świat, przekraczania barier czasu i przestrzeni, w końcu – czynienia nieśmiertelnym. Autor pozwala nam wierzyć, że maszyna do pisania to narzędzie, które w rękach właściwej osoby może wpłynąć na losy świata.
W erze smartfonów, iPadów i laptopów Hanks pokazuje, jak wielką radość można czerpać z tradycyjnego pisania. I jeszcze większą – z czytania.


----------------------------
Jak widać Polska kocha Toma Hanksa nie tylko dlatego, że stał się on właścicielem kultowego Malucha, ale także za jego pisarstwo. Jego zbiór opowiadań rozchodzi się jak świeże bułeczki, został on chociażby bestsellerem Empiku. Nadszedł czas, by sprawdzić o co ten cały szum.
Polska odwraca oczy
Justyna Kopińska
Świat Książki

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku.


W zbiorze znajduje się reportaż o dręczonych nieletnich pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”), tuszowaniu przez policję najtrudniejszych spraw związanych z zabójstwami („Ten trup się nie liczy”) oraz – nigdy niepublikowana – rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza osadzonego w ośrodku specjalnym w Gostyninie, zabójcy czterech chłopców. 


Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

------------------------------------
Mocne, pozostawiające niesmak, budzące niedowierzanie reportaże. Jak często odwracamy oczy? Czy ja też odwróciłabym oczy w opisywanych przez autorkę sytuacjach?


Mali Bogowie Paweł Reszka
Wydawnictwo Otwarte

Dlaczego lekarze nie widzą w tobie człowieka? Paweł Reszka, wybitny dziennikarz, autor świetnie przyjętej książki „Chciwość“, opowieści o tym jak nas naciągają banki, tym razem wszedł za kulisy szpitali. Zatrudnił się jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył przeraziło nawet jego. Obojętność wobec cierpienia jest wszechogarniająca.

--------------------------------
Reportaż, który wstrząsnął wieloma czytelnikami. Poniekąd zdajemy sobie sprawę, że dla lekarzy cierpienie i ból to chleb powszedni, czy jednak stykanie się z nimi na co dzień może prowadzić do znieczulicy? Czemu tak często spotyklamy medyków obojętnych na ludzką niedolę? Czy Reszka opisał jedynie skrajne przypadki, czy ta obojętność ogarnęła już większą część medycznego światka? Nie dowiem się póki nie przeczytam.Seryjne zabójczynie Tori Telfer
Poradnia K

Kiedy myślimy o seryjnych zabójcach, przychodzą nam do głowy głównie mężczyźni, jak choćby Kuba Rozpruwacz. Okazuje się jednak, że około dziesięciu procent morderstw dokonały kobiety, nawet jeśli o wielu zbrodniach zapomniano. A przecież Elżbieta Batory, Nannie Doss czy Mary Ann Cotton żyły naprawdę. I o nich właśnie jest ta książka. To czternaście przykładów najsławniejszych morderczyń w dziejach. Co nimi kieruje? Jakie mają motywy, jakie stosują metody? Działają same czy ze wspólnikami? Kogo wciągają w sieć swoich intryg? Kto pada ich ofiarą? Odpowiedzi na te pytania i wyjątkowy wgląd w psychikę zabójczyń znajdziemy w tej książce.

Każdy rozdział porusza temat zbrodni i historii innej bohaterki, portretując ją z wielkim realizmem. To pierwsza książka badająca kobiety-seryjne zabójczynie przez pryzmat feminizmu. Nie znajdziemy tu łatwych wyjaśnień („to hormony” albo: „to wspólnik-mężczyzna”) ani kalek („to femme fatale”, „to wiedźma”) - autorka pochyla się nad każdą bohaterką i złożoną naturą kobiecej agresji. Niektóre to bezwzględne psychopatki, inne są po prostu zagubione.  
Książka Tori Telfer to przerażająca, wnikliwa i wyjątkowa pozycja.------------------------------------
Nie znam ani jednego przypadku kobiety, która byłaby seryjną zabójczynią. Ten element ludzkiej historii pozostaje dla mnie tajemnicą, zatem myślę, że powieść ta powinna uzupełnić lukę w mojej wiedzy w tym temacie.


Wielkie kłamstewka
Liane Moriarty
Prószyński i S-ka

Zbrodnia? Nieszczęśliwy wypadek? A może zwyczajny wybryk? Wiadomo tylko, że ktoś nie żyje.

Trzy kobiety – nieśmiała, skryta i przebojowa – spotykają się któregoś dnia, kiedy ich dzieci idą do przedszkola. Nie wiedzą, że pozornie drobna zmiana przewróci ich życie do góry nogami, a sielska rzeczywistość na przedmieściach Sydney to jedynie pozory. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o byłych mężach i drugich żonach, matkach i córkach oraz burzach w szklance wody, a także niebezpiecznych kłamstwach, w których trwamy, by doczekać jutra. Żyjemy, żeby kłamać, czy kłamiemy, żeby żyć? Oto jest pytanie.

----------------------------------

Wielkie kłamstewka to serialowy hit ostatniego roku. Z wielką chęcią bym go obejrzała, ale wychodzę z założenia, że najpierw książka, później film. Czas więc poznać literacki pierwowzór telewizyjnego hitu z gwiazdorską obsadą.


Światło między oceanami
M.L.Stedman
Albatros

Poruszająca opowieść o niszczycielskiej sile niewłaściwych wyborów. O złych decyzjach dobrych ludzi. O szczęściu, z którego tak trudno zrezygnować…

Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości.
Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi...---------------------------
Kolejna powieść, która stała się pierwowzorem filmu. Mam nadzieję, że zauroczy mnie jej klimat, rozterki bohaterów i tajemnicza decyzja, która zmieniła życie niejednego.  

Angielka Katherine Webb
Insignis

W kraju pełnym tajemnic sama ustalasz reguły gry…

Rok 1958. Joan Seabrook, świeżo upieczona archeolożka, spełnia marzenie swojego życia o wizycie w Arabii i przybywa z Anglii do starożytnego miasta Maskat. Próbując zapomnieć o osobistej tragedii, chce zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć ukryte w nim skarby.
Lecz Oman to kraj zagubiony w czasie – surowy, pełen tajemnic i pogrążony w krwawym konflikcie. Podróż do Jabrin może okazać się więc niemożliwa. Rozczarowanie Joan pogłębiają opowieści pionierki i odkrywczyni Maude Vickery, idolki z dzieciństwa, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej archeolożki.
Spotkanie z niezwykłą samotniczką Maude wywraca życie Joan do góry nogami. Przyjaźń kobiet zacieśnia się, a Joan daje się wciągnąć w wir przygód. Gdy zaczyna zastanawiać się nad swoimi wyborami i motywami Maude, jest już za późno. Joan zdaje sobie sprawę, że stała się pionkiem w podstępnej grze, która ma wyrównać dawne porachunki. Teraz musi opowiedzieć się po którejś ze stron i znaleźć sposób na zatrzymanie lawiny wydarzeń, którą sama wywołała, nim dojdzie do straszliwych konsekwencji.
Czy dziewczyna, która opuściła Anglię dla tego pięknego, lecz niebezpiecznego miejsca, zdoła wrócić do domu?


--------------------------------
Powieści Katherine Webb niesamowicie do mnie przemawiają. Autorka zawsze w swoich historiach ukrywa mroczną tajemnicę, ciekawe plenery i fantastycznie skonstruowanych bohaterów, którym daleko do ideału. Jej poprzednie powieści mnie oczarowały, muszę zatem sprawdzić czy jej kolejna powieść im dorównuje. 

Pierwszych piętnaście żywotów
Harry'ego Augusta
Claire North
Świat Książki 

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii sci-fi. 

Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu. Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska.
Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz.
Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry’ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: „O mało mi nie umarłeś, doktorze… Muszę wysłać wiadomość w przeszłość”.
Oto opowieść o wcześniejszych – i późniejszych – wydarzeniach z życia Harry’ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy.
Claire North to pseudonim autorki mającej w swoim dorobku kilka znakomicie przyjętych powieści, z których pierwszą opublikowała jako czternastolatka.


------------------------------
Powieść obsypana nagrodami, a do tego autorstwa jednej z moich ulubionych pisarek - Katherine Webb. Poza tym lubię opowieści o podróżach w czasie, a te podane w inteligentny sposób intrygują mnie najbardziej. 

Dygot Jakub Małecki
SQN

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.

Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.
Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.
Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.
Jakub Małecki snuje opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. Realizm magiczny łączy z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk.
Odważna i dojrzała powieść jednego z najciekawszych młodych polskich autorów.


--------------------------------
O prozie Małeckiego pisze się głównie w samych superlatywach. Ten młody pisarz ponoć przepięknie pisze, tak jak w dzisiejszych czasach się już nie zdarza, a jego powieści mają w sobie to coś. 

Głębia Challengera
Neil Shusterman
YA!
Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu. Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. 

Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.
Wnikliwa i niezwykle realistyczna, poruszająca i nie dająca spokoju powieść powstała na podstawie osobistych przeżyć autora, którego syn Brendan cierpi na chorobę umysłową.-----------------------------------
W powieściach młodzieżowych oprócz ciekawego pomysłu cenię sobie przesłanie i mądrze przekazaną historię. Ta książka wydaje się być inna niż wszystkie, bo traktuje o chorobie umysłowej, a z taką młodzieżówką do tej pory się nie spotkałam. 

Cukiernia pod Amorem.
Ciastko z Wróżbą

Małgorzata Gutowska- Adamczyk
Prószyński i S-ka

Pierwsza część drugiej serii „Cukierni Pod Amorem”, dalsze losy Hryciów, którym los nie oszczędza dramatycznych przeżyć.

Sierpień 2016 roku. Trwają Dni Gutowa. W konkursie na Ciastko Roku bierze udział cukiernia Pod Amorem. Tym razem projektodawcą i autorem receptury jest Zbyszek, syn Waldemara Hrycia. Mimo wahań ze strony ojca to właśnie jego pomysłowe ciastko z wróżbą ma być wystawione do konkursu. 
Waldemar i Helena martwią się nie tylko o debiut zawodowy Zbyszka, lecz także o jego nowy związek z nieznaną dziewczyną. 
Złymi przeczuciami napawa ich również zapowiedziana wizyta prawniczki z Nowego Jorku - Moniki Grochowskiej-Adams, zatrudnionej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli cukierni. 
Podczas obchodów Monika Grochowska-Adams nieoczekiwanie spotyka dawną przyjaciółkę, Tessę Steinmeyer. Obie panie, dziś już pod siedemdziesiątkę, to kobiety sukcesu, wracają jednak tu, gdzie upłynęło ich dzieciństwo. To spotkanie nie jest przypadkowe. Tessa, poważnie chora, przyjeżdża do Gutowa, aby załatwić niedokończone przed laty sprawy…-------------------------------
Nie byłabym sobą, jakbym w takim zestawieniu nie uwzględniła sagi rodzinnej. Właśnie z tego względu wybrałam dalsze losy bohaterów Cukierni pod Amorem, książki która wciągnęła mnie bez reszty i zapewniła swego rodzaju literacką ucztę. 

Słodkie Sekrety Sally Hepworth
Filia

Neva Bradley chce ukryć przed najbliższymi i współpracownikami szczegóły dotyczące swej ciąży, łącznie z tym, kto jest ojcem jej dziecka. Jej matka, Grace, nie spocznie, dopóki nie odkryje tajemnicy córki. Im bardziej naciska, tym Neva bardziej się w sobie zamyka. 

Babcia Nevy, Floss, przypomina sobie podobną sytuację sprzed sześćdziesięciu lat i skrywaną przed najbliższymi tajemnicę. Jeśli teraz ujawni sekret z przeszłości, życie całej rodziny się zmieni.
Floss zastanawia się, czy wyznanie prawdy jest lepsze niż zachowanie milczenia. 
Czy pewne sekrety powinny na zawsze pozostać zapomniane?
Ciepła opowieść o rodzinnych więzach, miłości, o cudzie życia i sprawach, które być może powinny pozostać w ukryciu…-------------------------------
Sally Hepworth tworzy niezwykłe, emocjonalne powieści, które pozostają na długo w pamięci, a jej pierwsza powieść bez wątpienia była jedną z najlepszych, jakie przeczytałam w 2017 roku. A Wy? Jakie książki chcielibyście przeczytać w 2018 roku? 
11 komentarzy:

 1. O "Pierwszych piętnaście..." mam i zupełnie o tym zapomniałam :D. Chyba czas na przegląd półek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę :) czasami takie zestawienia się przydają :)

   Usuń
 2. Czytałam Szczygła i szczerze polecam, mimo ogromnej objętości czyta się w miarę szybko. Ja chciałabym przeczytać sporo klasyki, np. Chrabię Monte Christo, oprócz tego Małe życie, Córki Wawelu itd :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybrałaś ciekawe książki.Życzę miłej lektury i powodzenia.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właściwie co najmniej połowa z tych książek jest warta uwagi. Najbardziej chciałbym z nich przeczytać książkę Pani Cieplak. Miałem też zabrać się za "Dygot", ale po "Rdzy" mam jakieś mieszane uczucia do autora. Pozdrawiam Paweł z http://melancholiacodziennosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie znam prozy Małeckiego, wszystko jeszcze przede mną.

   Usuń
 5. Kochana, widzę, że pokrywa się nam wiele tytułów. Również chcę w tym roku przeczytać "Szczygła", "Margo", "Polska odwraca oczy" i "Dygot". Z kolei mam za sobą i zdecydowanie polecam "Słodkie sekrety", "Małych bogów" i "Łaskę".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to zdecydowanie po nie sięgnę jak je polecasz :)

   Usuń
 6. Na książkę Toma Hanksa mam chęć zdecydowanie :) Ach, tyle mam czytelniczych zaległości :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)