piątek, 21 kwietnia 2017

Wolnoć Tomku w swoim domku - "Zabójca z sąsiedztwa" Alex Marwood
Czy wiemy kto mieszka za ścianą? Znamy swoich sąsiadów i jesteśmy w stanie zaświadczyć, że to normalni, zrównoważeni ludzie, tacy jak my? Że wiodą zwyczajne życie, nieodstające w żaden sposób  od naszego? Pewnie nie, w końcu w dzisiejszych czasach z sąsiadami mijamy się jedynie na klatce schodowej, jednych kojarzymy, inni  zdają się być widziani przez nas po raz pierwszy. Każdy skrywa swoje tajemnice, problemy, niektóre z nich bardzo mroczne, o czym można się przekonać czytając powieść Alex Marwood Zabójca z sąsiedztwa

Kamienicę przy Beulah Grove 23 w Londynie zamieszkują lokatorzy, którzy różnią się od siebie pod każdym niemal względem. Każdy z nich ma coś na sumieniu, coś, co skrzętnie ukrywa przed pozostałymi mieszkańcami. Przyznać trzeba, że stanowią wyjątkową mieszankę ludzi z niestandardowymi problemami i życiorysami. Na pierwszy plan wybijają się nietypowe zainteresowania Kochanka, który morduje kobiety, a następnie je mumifikuje.  Jak to możliwe, że w tak niewielkim budynku nikt nic nie zauważył i niczego się nie domyślił? Czy to jeszcze dziwi w czasach, gdzie każdy skupiony jest na sobie, własnym życiu i karierze?

Zabójca z sąsiedztwa nie jest typowym kryminałem, który polega na odkryciu tytułowego zabójcy i jego poszukiwaniu, to książka skupiająca się w większym stopniu na społecznym aspekcie relacji międzyludzkich, wątek morderstw jest tutaj jedynie dodatkiem. Powieść porusza szereg emocjonalnych problemów, takich jak: opuszczenie, samotność, świadomość  życiowego niespełnienia, czy stawienia czoła przeszłości. 

Najmroczniejszy sekret, czyli tożsamość zabójcy wyjawiony zostaje dość wcześnie i przyznać trzeba, że całkowicie zmienia on sposób odbioru lektury i jej postrzeganie, a także stosunek do bohaterów, nie tylko tajemniczego Kochanka, ale też pozostałych. Autorka żongluje emocjami  sprawiając, że czytelnik zmienia swoje sympatie i antypatie do mieszkańców kamienicy przy Beulah Grove 23 niemal z każdym kolejnym rozdziałem. Zresztą charaktery tych osób zbudowane są często na zasadzie przeciwieństw do ich początkowego opisu, co tylko jeszcze bardziej mąci obraz pozornie normalnej egzystencji mieszkańców. 

Alex Marwood stworzyła powieść, w której przeplatają się losy osobowości nieczęsto spotykanych  w codziennym życiu. Ukazała jak niewiele wiemy o ludziach żyjących najbliżej nas, że z reguły nie mamy pojęcia, co mogą skrywać w swoich czterech ścianach. Z jednej strony ciężko by było trafić na takie indywidualności,  jakimi są bohaterowie książki, z drugiej nigdy nie można być pewnym tego, co kryje się w zakamarkach umysłu naszych sąsiadów. 


Tytuł: Zabójca z sąsiedztwa
Tytuł oryginału: The Killer Next Door
Autor: Alex Marwood
Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Data wydania (Pl): 26 października 2016
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Albatros

4 komentarze:

 1. Jestem zaintrygowana ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka może być naprawdę świetna, koniecznie muszę ją poznać!
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że książka przypadłaby mi do gustu, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)