czwartek, 2 lutego 2017

Planowany stosik na luty i garść premier książkowych

Styczeń przeleciał mi w mgnieniu oka, nawet się nie obejrzałam, gdy nastał luty. Początek roku zaskoczył jedną książkową perełką – Kalejdoskopem wspomnień Gai Kołodziej, powieścią, która mnie totalnie oczarowała i skradła moje serce.Postanowiłam ograniczyć liczbę kupowanych książek i zobaczymy, co mi z tego postanowienia wyjdzie. Powód jest prosty, nie spinam pośladków i nie czytam tego, co mam w domu, tylko wypożyczam książki z biblioteki. Jakoś te książki, które posiadam już mnie tak nie kręcą. W związku z postanowieniem, zakupiłam tylko jedną książkę: Bez mojej zgody Jodi Picoult., W końcu jak miałam jej sobie odmówić, skoro kosztowała 7,99 zł 

Powróciłam też do czytania mang, czego nie robiłam baaardzo długo. Mushishi to totalnie magiczna historia o tym, co dla zwykłych ludzi niewidzialne. Za to moi przyjaciele o mnie zadbali i dopieścili mnie książkowo ofiarowując mi w prezencie urodzinowym wspaniałe tytuły. Dziękuję Wam raz jeszcze :*
W styczniu dopisało mi szczęście udało mi się wygrać Panią Furię Grażyny Plebanek wraz z koszulką i Obudź się Kopciuszku Natalii Sońskiej. 
Co do moich czytelniczych planów, niedługo możecie spodziewać się recenzji Willow Virginii C. Andrews, znanej większości z głośnego cyklu Kwiaty na poddaszu. Co nieco napiszę też o biografii Hitchcocka i wrzucę na tapetę Siódmy sen Dortoty Vinet. Słyszałam też dużo dobrego o Joss Stirling, szczególnie o jej Gdzie jesteś Sky? Ja mam zamiar poznać piró tej autorki czytając Wyklętą. Chciałabym też przedstawić dwa długie wyzwania książkowe, z którymi prawdopodobnie się już gdzieś spotkaliście, tj. 100 BBC i Wyzwanie książkowe Rory Gilmore (mojej nowej serialowej miłości). W bonusie dorzucę także głośną jakiś czas temu 100 EMPIKU.
Luty zaowocował tez w wiele wspaniałych premier (aż nie wiem, gdzie oczy podziać, a obiecałam sobie nie kupować książek…). Oto kilkanaście książek, które mocno mnie zainteresowały (nie umiałam się ograniczyć)Premiera 1 lutego:

Zdobyć to, co tak ulotne Colin Beatrice
Wydawnictwo W.A.B.


Urzekająca powieść dla tych, którzy wierzą w miłość.
Gwarny, pełen życia Paryż belle époque, a w nim pnąca się wysoko w górę wieża Eiffla – najprawdziwszy cud ze stali i powietrza.
W balonie unoszącym się nad metropolią poznają się Cait Wallace i Émile Nouguier. On – inżynier zatrudniony w firmie Eiffla, ona – młoda wdowa, towarzysząca w podróży po Europie rodzeństwu z dobrej szkockiej rodziny. Między nimi rodzi się nić porozumienia, jednak po powrocie na ziemię oboje muszą zmierzyć się z rzeczywistością, gdyż dzieli ich zbyt wiele, by mogli być razem.  Co będą w stanie poświęcić, żeby ich miłość przetrwała?Zagadki kryminalne PRL Ławecki Tomasz, Kunicki Kazimierz
Bellona

"Zagadki kryminalne PRL" to dwadzieścia mrożących krew w żyłach opowieści o głośnych zbrodniach, w wielu przypadkach seryjnych, które wydarzyły się w ciągu 45 lat istnienia Polski Ludowej we wszystkich społecznościach – od wiejskiej i małomiasteczkowej po wielkomiejską, a także w najróżniejszych środowiskach – chłopskim, robotniczym, studenckim, inteligenckim a nawet, co bardziej szokowało dawniej niż obecnie, intelektualnym. Część morderstw pozostała w ogóle niewyjaśniona, wiele rozwikłano tylko częściowo, a niektóre stanowią do dziś zagadkę, którą współcześni prawnicy, kryminolodzy i historycy usiłują rozwiązać, korzystając z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej oraz współczesnych metod badań kryminalistycznych.


Coś o tobie i coś o mnie Buxbaum Julie
Wydawnictwo Dolnośląskie

Po śmierci matki Jessie musi opuścić przyjaciół i dom w Chicago, ponieważ jej ojciec powtórnie się ożenił – z bogatą hollywoodzką producentką. Dziewczyna przeprowadza się do Los Angeles i zamieszkuje w bezosobowym pokoju gościnnym, jednym z wielu w rezydencji Rachel i jej mało sympatycznego syna Theo. Jessie jest bardzo samotna, a sytuacji nie poprawia wcale fakt, że w ekskluzywnej prywatnej szkole, pośród dzieci bogaczy, czuje się zupełnie nie na miejscu. Nie ma przyjaciół, rówieśnicy się z niej wyśmiewają. Sytuacja zmienia się, gdy Jessie otrzymuje e-mail od chłopaka podpisującego się jako Ktoś/Nikt. Kontynuuje korespondencję – najpierw mailową, później na komunikatorze. Przez pierwsze trudne tygodnie szkoły, chłopak jest dla niej jedynym przyjacielem...


Był sobie pies Cameron Bruce W.
Wydawnictwo Kobiece

Poruszająca opowieść o zaufaniu i miłości z merdającym ogonem w tle.
Książka, która przez rok była na liście bestsellerów The New York Times.
Wszystkie psy idą do nieba... chyba że mają niedokończone sprawy na ziemi.

Bailey to uroczy kundel, który po serii niefortunnych zdarzeń odchodzi z tego świata. Ku swemu zdziwieniu odradza się ponownie jako złotowłosy szczeniaczek i trafia w ręce ośmioletniego Ethana. Wkrótce stają się nierozłącznymi przyjaciółmi a Bailey dożywa szczęśliwej starości u boku chłopca w poczuciu, że spełnił swoje powołanie. Jednak jego misja dopiero się zaczyna, bowiem... odradza się w kolejnym wcieleniu. I w dodatku pamięta wszystko z poprzedniego życia! Czy uda mu się odnaleźć drogę do najlepszego przyjaciela i całkowicie poznać swoje przeznaczenie?
Człowiek, który poznał nieskończoność Kanigel Robert
Świat Książki

W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz - samouk z Indii, Ramanujan, pracujący jako urzędnik, pisze list do Godfreya Harolda Hardyego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat kilku pomysłów dotyczących teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym. Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także pokazać źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. Po blisko stu latach od śmierci matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniusz może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu.Właśnie dziś, właśnie teraz Wilczyńska Karolina
Czwarta Strona

Trzy kobiety, trzy historie, jedna tęsknota – za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym.

Zgorzkniała Sabina od lat samotnie opiekuje się zniedołężniałym ojcem, z którym łączy ją toksyczna relacja. Siedemdziesięcioletnia Bronisława ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując siebie i dorosłego syna, alkoholika. Elegancka Sonia prowadzi idealne życie w pięknym domu, z kochającym mężem i córką. Idealne do czasu pierwszego kryzysu. Nieszczęśliwy wypadek skruszy dotychczasowy porządek i splecie ich losy. Każdej z kobiet przyjdzie zmierzyć się z innymi problemami i każda będzie musiała stawić czoło prawdzie, nie zawsze przyjemnej. Prawdzie o sobie samej i o najbliższych. Bo czasami życie musi nami mocno potrząsnąć, żebyśmy odnaleźli jego sens.

"Właśnie dziś, właśnie teraz" przekornie pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz początek czegoś naprawdę wyjątkowego.


Dziewięć kobiet, jedna sukienka Rosen Jane L.
Wydawnictwo Czarna Owca

Urocza historia pewnej sukienki, która niespodziewanie odmieniła życie kilku obcych sobie kobiet. Mała czarna połączy ścieżki wielu barwnych postaci, od modelki z amerykańskiego Południa przez hollywoodzką diwę debiutującą na Broadwayu po bezrobotną absolwentkę. Choć kolejne bohaterki noszą ją często tylko przez chwilę, niepostrzeżenie wpływa na życie każdej z nich.


Oszpicyn Zajas Krzysztof A.
Wydawnictwo Marginesy
W mieście niedaleko Krakowa dzieją się niepokojące rzeczy. Ludzie zaczynają ginąć w makabrycznych okolicznościach, dzieci zamieniają się w morderców, szczury atakują mieszkańców, a wszyscy zajadle próbują odnaleźć pewien zakopany skarb. Coś opętało to miasteczko – coś, co dotąd było głęboko uśpione.

To miasto znają wszyscy. To Oświęcim. Jest rok 1994.
Nikt nie wie, co tak naprawdę się tu dzieje, nawet Wojtek, przenikliwy dziennikarz, który prowadzi własne śledztwo. Ludzie nagle przestają mówić, dziwnie się zachowują, widzą duchy, rośnie agresja, popełniają samobójstwa. Gdy mówi wszystkim swojej matce, ta szepcze: „Wszystko się łączy…” i nie chce powiedzieć nic więcej.

Po dramatycznych wydarzeniach Wojtek wyjeżdża do Słupska. Jest rok 1999. Któregoś dnia odbiera telefon z Oświęcimia. Słyszy tylko: „Oni wrócili”. Następnego dnia dowiaduje się, że jego teść nie żyje. Wojtek musi zmierzyć się z prawdą: demony przeszłości potrafią ożyć w każdej chwili. I stanowić realne zagrożenie.

Oszpicyn to trzymający w napięciu mroczny thriller opowiadający o świecie, w którym nic nie jest oczywiste, gdzie przyjaciel może okazać się najzacieklejszym wrogiem i gdzie za zbrodnie dziadków płacą dzieci. A za zbrodnie dzieci – rodzice. To świat, w którym nie ma niewinnych.

Premiera 2 lutego:

Dobroć nieznajomych Kittle Katrina
Prószyński Media
Z pozoru normalna rodzina skrywa za zamkniętymi drzwiami mroczny sekret, który zmieni życie wszystkich jej znajomych…

Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce dla jeszcze jednego chłopca, ciężko doświadczonego przez los.
Jordan, cichy, wyobcowany szkolny kolega syna Sarah, Danny’ego, przeżył straszliwy koszmar. Sarah zgadza się wziąć go pod opiekę, nieświadoma, że decyzja ta zmusi ją to do zakwestionowania wszystkiego, w co od dawna wierzyła. Gdy łączące ich kruche więzy zaczynają pękać, Ladenowie muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie i swoich relacjach i odkryć moc miłości, niezbędną, by przebaczyć i zaleczyć rany.

Premiera 9 lutego

Zdumiewający powrót Nory Wells Macgregor Virginia
Prószyński Media

Pewnego ranka Nora wyszła ze swojego domu przy Willoughby Street i zniknęła. Sześć lat później wraca do rodziny, którą porzuciła, i dowiaduje się, że jej miejsce zajęła jej najlepsza przyjaciółka. Fay pomogła rodzinie Nory przetrwać po jej odejściu, dzieli łoże z jej mężem, a najmłodsza córka Nory nazywa Fay mamusią. Gdzie przez te lata podziewała się Nora? Dlaczego odeszła od męża, a teraz postanowiła wrócić? Sytuację komplikuje jeszcze pojawienie się wraz z nią nowych postaci dramatu.

To przejmująca, pełna różnorodnych emocji przenikliwa powieść o tym, czym jest rodzinna więź i co jesteśmy gotowi poświęcić dla tych, których kochamy. I o tym, że miłość niejedno ma imię.

Premiera 14 lutego

Pryncypium Darwood Melissa
Genius Creations

Jak masz na imię? – słyszymy setki razy w życiu. Imię towarzyszy nam od narodzin aż po kres naszych dni. Czy jednak mamy świadomość, że imię może nas definiować, wpływać na to, jacy jesteśmy? Czy kierują nami impulsy ciała (Lokum), odruchy psychiki (Ipsum), czy też może tajemnicze, odwieczne Nomen – imię?

Zoltan jest potężnym członkiem starożytnej tajnej organizacji, stojącej na straży praw Pryncypium i strzegącej wiedzy o Nominach. Aniela zaś młodą, lecz doświadczoną przez los dziewczyną, starającą się zapewnić swoim najbliższym byt i uratować rodzinne gospodarstwo. Dzieli ich wszystko: status społeczny, osobowość i wyznawane wartości. Łączy mająca tysiące lat wspólna historia. Jej najnowsza odsłona pełna jest silnych uczuć, niefortunnych decyzji i katastrofalnych pomyłek. Co wydarzy się, kiedy połączą ich uczucia, ale rozdzielą zasady, według których żyją? Czy Aniela będzie potrafiła przyjąć trudny dar Zoltana?

Premiera 15 lutego


Diabolika Kincaid S.J.
Wydawnictwo Otwarte

Diaboliki nie znają litości.
Diaboliki są silne.
Ich przeznaczeniem jest zabijać w obronie człowieka, dla którego zostały wyhodowane.
Nic więcej się nie liczy.

Wyglądamy jak ludzie. Jesteśmy agresywni, zdolni do bezgranicznego okrucieństwa i absolutnej lojalności. Właśnie dlatego jesteśmy strażnikami zamożnych rodzin.

Służę córce senatora, Sidonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla niej wszystko. Teraz, aby ją ochronić, muszę udawać, że nią jestem, zachowując w tajemnicy moje zdolności. Wśród bezwzględnych polityków walczących o władzę w imperium odkryłam w sobie cechę, której zawsze mi odmawiano – człowieczeństwo.

Mam na imię Nemezis i jestem diaboliką. Czy mogę zostać iskrą, która rozbłyśnie w mroku imperium?


Za zamkniętymi drzwiami Paris B.A.
Wydawnictwo Albatros

"Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?

Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.
Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty?
Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?


Królowa Śniegu Klejzerowicz Anna
Filia

Wyjątkowo długa i mroźna zima, małe miasteczko pod Gdańskiem i morderca, który zbiera krwawe żniwo. W lasach i na bezdrożach zamarzają ludzie. Starsi mieszkańcy zaczynają szeptać o tajemniczej klątwie sprzed lat.

Sprawę bada nie tylko lokalna policja, ale również Felicja Stefańska - ambitna i ekscentryczna rzeczniczka prasowa urzędu gminy. Ślady wydają się prowadzić do Królowej Śniegu. Czy ktoś umiejętnie wciela się w rolę baśniowej postaci, by wywrzeć okrutną zemstę?

„Królowa Śniegu” to mroczna i mrożąca krew w żyłach opowieść kryminalna, w której podczas prowadzenia śledztwa odbijają się echem głosy z nieodległej przeszłości.

Czy dobro - jak w baśni - pokona zło?


Eva, Teva i więcej Tev Evans Kathryn
YA!

Dwanaście dziewczyn. Jedna tożsamość.

Życie Tevy pozornie wygląda normalnie: szkoła, przyjaciele, chłopak. Ale w domu dziewczyna kryje niesamowitą tajemnicę. Jedenaście innych Tev… Raz w roku Teva rozdziela się na dwie osoby. Jej każda młodsza wersja pozostaje uwięziona w pułapce swojego wieku i domu. Kiedy zbliżają się siedemnaste urodziny Tevy, dziewczyna postanawia nigdy więcej nie dopuścić do podziału. Rozpoczynając walkę o swoją przyszłość, musi zmierzyć się sama ze sobą.Dziewczyna z daleka Knedler Magdalena
Novae Res

Słodko-gorzka opowieść o miłości, zemście i zbrodni, z wielką historią w tle.

W pewien styczniowy poranek w domu prawie stuletniej Nataszy Silsterwitz zjawia się młody Anglik, Artur Adams. Przywozi ze sobą kopertę wypełnioną starymi fotografiami i srebrną piersiówkę, na widok której Nataszę ogarnia panika. Kobieta ma pewność, że ten mężczyzna przynajmniej w części zna jej dramatyczną przeszłość. Przeszłość, o której nie powiedziała nikomu – nawet najbliższej rodzinie.

Adams z determinacją dąży do rozmowy z nestorką, a ona wie, że nie będzie w stanie przed nim uciec. I oto – u schyłku życia – przyjdzie jej wyjawić prawdę o sobie. Przed Arturem, ale i przed własną wnuczką, których Natasza zabiera w pełną napięcia podróż do przeszłości - na przedwojenną Wileńszczyznę i skutą lodem Syberię.


Świat w płomieniach Hustvedt Siri
Wydawnictwo W.A.B.

Zdumiewająca opowieść o genialnej kobiecie zmuszonej, by pozostać w cieniu. Książka nominowna do Nagrody Bookera i okrzyknięta najlepszą jak dotąd powieścią Siri Hustvedt, wybitnej nowojorskiej pisarki i krytyka sztuki, prywatnie żony Paula Austera.

Znakomita nowojorska artystka Harriet Burden po wielu latach ignorowania jej prac, rekrutuje trzech młodych mężczyzn, aby zaprezentowali jej dzieła jako swoje własne. Wywołuje tym samym skandal w nowojorskim świecie sztuki – kiedy wystawy odnoszą spektakularny sukces, Harriet ujawnia się jako ich autorka, ale jeden z wynajętych przez nią artystów, Rune, wszystkiemu zaprzecza. Krytycy stają po stronie Rune’a, a on sam rozpoczyna pełną napięcia grę z Harriet Burden – grę, która kończy się jego śmiercią w tajemniczych okolicznościach...

Misternie skonstruowana opowieść składa się z rozmaitych świadectw, w tym z pamiętników Harriet zredagowanych już po jej śmierci. "Świat w płomieniach" to wspaniałe połączenie literatury i fikcji dokumentalnej, które ukazuje bohaterkę z wielu punktów widzenia. Jej krytycy, wielbiciele, rodzina i przyjaciele prezentują własne, nierzadko sprzeczne i niewolne od uprzedzeń opinie o tym, kim naprawdę była Harriet i kto rzeczywiście stał za głośnymi wystawami. Przemawiając ich głosami, Siri Hustvedt tworzy frapującą psychologicznie fabułę, odwołującą się do tradycji Drugiej płci Simone de Beauvoir czy Własnego pokoju Virginii Woolf.


Ostatnia wizyta Ostrowski Jacek
Od Deski do Deski

5 czerwca 1970 roku na trwałe zapisał się w historii polskiej kryminalistyki. Tego dnia doszło do najbardziej spektakularnego uprowadzenia w dziejach PRL. Sprawa już od początku budziła duże kontrowersje, a wiele pytań do dziś pozostaje bez odpowiedzi. Autor znał ofiarę osobiście, co było głównym bodźcem, żeby zająć się tą sprawą. Poszedł tropem zbrodni, zapoznał się wnikliwie z materiałami ze śledztwa, aktami sądowymi, spotkał się z prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Autor niczym archeolog z pozornie oderwanych od siebie zdarzeń spróbował odtworzyć przebieg wydarzeń, a efekt końcowy nawet jego samego zaskoczył.

Ufff…

Luty taki krótki, a Wydawcy tyle cudowności dla nas przygotowali. Ciężko wybierać z tylu wspaniałości, ale myślę, ze na pewno skuszę się na Królową śniegu Anny Klejzerowicz, bo uwielbiam warsztat tej pisarki oraz Diabolikę, bo bardzo głośno o niej na zagranicznym booktubie. Dodatkowo kusi mnie Zdumiewający powrót Nory Wells. A jakie są Wasze typy?  

16 komentarzy:

 1. Wspaniały miesiąc. Serdecznie gratuluję Ci trwania w postanowieniu, mnie nie wyszło...
  Luty kusi tymi książkowymi cackami... Na pewno przeczytam "Dobroć nieznajomych" (jestem w trakcie) i skuszę się na "Ostatnią wizytę" - książka z jednej z moich ulubionych serii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierzysz, że ja nigdy nic nie czytałam z tych serii? Normalnie wstyd. Musze to zmienić.

   Usuń
 2. Dzięki "Bez mojej zgody" pokochałam twórczość Jodi Picoult. :) Czytałam już "Złodziejkę książek", a "Willow" czeka na czytniku. Cały czas zastanawiam się nad wyzwaniem Rory Gilmore, bo uwielbiam "Kochane kłopoty", ale na razie jeszcze się go nie podjęłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja gdzieś tam mam z tyłu głowy i wyzwanie Rory i 100 BBC. nie czytam na siłę, ale czasami sięgam po wskazane tam tytuły.

   Usuń
 3. Na pewno pierwszą kupię i tę o psie. Obie jakoś tak ciekawie brzmią :) // Niby też się staram oszczędzać przez chodzenie do biblioteki, ale jak mi się coś bardzo spodoba to i tak kupuję potem ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę złodziejki książek, ponoć wspaniała :)

  Pozdrawiam,
  ifeelonlyapathy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak słyszałam i bardzo się cieszę, że w końcu ją mam :)

   Usuń
 5. Tyle książek! Z tych wymienionych czytałam Desai i polecam. Piękna ksiażka, a z zapowiedzi skusiłam się na 'Oszpicyn' nawet bardziej niż na Tove Jansson. Myślę, ze będzie to pasjonująca książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Desai kusi już samą okładką. Mam nadzieję, że dość szybko znajdę czas na przeczytanie tej książki.

   Usuń
 6. "Zdobyć, to co tka ulotne" mnie bardzo interesuje, a "Diabolikę" zdecydowanie polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę na świetną lekturę. W takim razie na pewno po nią sięgnę :)

   Usuń
 7. Przepiękne zdjęcia, naprawdę :) I same super zdobycze! Życzę Ci mocno zaczytanego lutego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo, bardzo ładne zdjęcia! I świetne prezenty. "Złodziejka książek"- KOCHAM <3 <3
  "Był sobie pies" chyba najbardziej interesuje mnie z lutowych książek. To może być naprawdę mądra i urocza historia. :)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)