piątek, 1 kwietnia 2016

Kwietniowe plany i zapowiedzi


Nauczyłam się planować mądrzej i przede wszystkim mniej, bo jakoś moje plany czytelnicze biorą ostatnio w łeb. Zatem, zupełnie poważnie, nie primaaprilisowo, postanowiłam zaplanować tylko dwie książki:
 • Zbrodniarza i dziewczynę Michała Witkowskiego - jakoś po akcji ze swastykami i polską flaga na ramieniu Witkowskiego nie lubię, ale o jego prozie słyszałam dużo dobrego.

Książka nie jest jednak typowym kryminałem – to proza olśniewająco dygresyjna, pełna osobliwego (i w tym przypadku wyjątkowo czarnego) humoru, zaskakujących obserwacji, niespodziewanych puent. Innymi słowy „Zbrodniarz i dziewczyna” to być może jedyny kryminał na świecie, w którym dygresje nie tylko nie przeszkadzają, ale przeciwnie: chcemy jeszcze! 
źródło opisu: Świat Książki, 2014


 • Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata Kacpra Godyckiego- Ćwirko - bardzo lubię literaturę podróżniczą, a o tej książce włąściwie wszyscy wyrażają się w samych superlatywach, Dodatkowo jest przepięknie wydana. 

Dodatkowo biorę udział w akcji Książka w podróży organizowanej przez Agnieszkę z bloga nieterazwlasnieczytam.blogspot.com. Z tego co wiem, powieść Kingi Facon Samulka, ma trafić do mnie w kwietniu, więc także i te pozycję mogę uznać za jedną z czytelniczego planu :)


Przy okazji postu o planach, wrzucam garść kwietniowych zapowiedzi książkowych. 07 kwietnia:

ISIS od środka. 10 dni w "Państwie islamskim" Todenhofer Jurgen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

Kiedy Jürgen Todenhöfer przekroczył w grudniu 2014 roku granicę i z powrotem znalazł się w Turcji, kamień spadł mu z serca. Udając się na tereny „Państwa Islamskiego”, wiedział, na jakie niebezpieczeństwo się naraża. Chęć zobaczenia z bliska życia najgroźniejszych terrorystów świata i poznania ich motywacji była jednak silniejsza niż strach. 
Po wielomiesięcznych staraniach Todenhöfer spędził na obszarze „Państwa Islamskiego” dziesięć dni i jest jedynym zachodnim dziennikarzem, który podróżował po tych terenach w eskorcie uzbrojonych dżihadystów. Autor odwiedza szpital, więzienie, posterunek policji, rozmawia zarówno z bojownikami, jak i zwykłymi ludźmi. Nikomu innemu nie udało się tak dokładnie opisać ISIS. Niebezpieczna podróż pozwala mu odpowiedzieć na pytanie, jak potężna jest w rzeczywistości ta samozwańcza organizacja i co skłania jego członków do zbrodniczych czynów, które wprawiają w przerażenie cały świat.
Czterystu bojowników ISIS przepędziło z Mosulu 25 000 żołnierzy i policjantów irackich wyposażonych w najnowocześniejszą broń. W ciągu kilku miesięcy ISIS podbiło teren wielkości Wielkiej Brytanii. Codziennie przyłączają się do niego bojownicy z różnych krajów.  Autor nazywa ISIS dzieckiem wojny w Iraku z 2003 roku i apeluje o mądrzejszą politykę antyterrorystyczną na świecie. „ISIS od środka” pokazuje, że Zachód wciąż bagatelizuje zagrożenie, jakie stwarza „Państwo Islamskie”. 

13 kwietnia:


Ugly Love Colleen Hoover 
Wydawnictwo Otwarte

Kiedy Tate, początkująca pielęgniarka, wprowadza się do mieszkania swojego brata, nie spodziewa się tak gwałtownych zmian w życiu. Wszystko przez przystojnego pilota Milesa Archera.
Miles ustala tylko jedną regułę ich związku: nie pytaj o przeszłość i nie oczekuj przyszłości. Gdy ta sytuacja staje się nie do wytrzymania i prowokuje do pytań, ożywają jego dramatyczne wspomnienia.
Serca zaczynają szybciej bić, obietnice zostają złamane, reguły przestają obowiązywać… Tej powieści się nie czyta, tylko przeżywa – całą sobą, sercem i duszą, a po zakończeniu 
nic już nie jest takie samo.


Sanatorium pod klepsydrą Liliana fabisińska 
Wydawnictwo Filia

Nina i Natalia nie znoszą się od pierwszego wejrzenia. Gdyby mogły, nie spotkałyby się nigdy więcej. Ale nie mają wyjścia… Los (oraz siostra przełożona, z którą się nie dyskutuje) sprawia bowiem, że trafiają do tego samego ciasnego pokoiku w sanatorium w Ciechocinku. Najbardziej niedopasowana para, jaką można sobie wyobrazić, skazana na siebie przez cztery długie tygodnie.
Gorzej być nie może, prawda?
Ależ może! Ukochany Niny wyjeżdża samotnie w podróż, która miała być ich poślubną, po czym dziwnym trafem przestaje odbierać telefon i odpisywać na maile, a firma pod jej nieobecność zaczyna dryfować ku przepaści. Z kolei Natalia musi w tajemnicy przed siostrą przełożoną zniknąć z Ciechocinka na 36 godzin, by wykonać najważniejsze zdjęcie w swoim życiu.
W dodatku w sanatoryjnym basenie pływa nieboszczyk, którego nazwiska nie zna nawet wszystkowiedząca siostra przełożona.
Wszystko wskazuje na to, że zabić go mogły tylko Nina i Natalia. Czy przełamią niechęć i odeprą zarzuty, wspólnie rozwiązując tę zagadkę?
Ta powieść zadaje kłam stereotypom i przełamuje niejedno tabu. Ani pogodna staruszka, ani zimna bizneswoman nie są takie, jak się wszystkim wydaje. 
A ich relacja zmienia się jak w kalejdoskopie. 


Wyspa Wiktoria Hislop 
Wydawnictwo Albatros

Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że przed przyjazdem do Londynu w wieku 18 lat, wychowywała się w małej wiosce na Krecie. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną decyzją życiową, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki Fotini, obiecując, iż wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka leży o rzut kamieniem od dawnej kolonii trędowatych – osady na niewielkiej, kamienistej wysepce Spinaloga. Co wiąże obie kobiety z tym smutnym, zapomnianym przez Boga miejscem? Krok po kroku Alexis odkrywa historię swojej rodziny, a także wielki sekret, który od lat łączy kolejne pokolenia kobiet z niegościnną Spinalogą.


Piata fala Rick Yancey
Wydawnictwo Otwarte
(wznowienie w filmowej okładce)

Pierwsza fala przyniosła ciemność.
Druga odcięła drogę ucieczki.
Trzecia zabiła nadzieję.
Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu.
Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Przemierzająca zgliszcza Ameryki Cassie próbuje uciec od istot, które tylko wyglądają jak ludzie. Zabijają wszystkich, z dnia na dzień zmniejszając garstkę ocalałych. Cassie wie, że pozostać żywą oznacza pozostać samotną. To się zmienia, gdy poznaje Evana Walkera. On może być jej ostatnią nadzieją na przetrwanie… albo zagrożeniem. Czy Cassie powinna mu zaufać? Czy zdąży odnaleźć sprzymierzeńców, zanim piąta fala położy kres ludzkości?


Chłopak, który stracił głowę Whaley Corey John
Wydawnictwo Otwarte (Moondrive)

Poznaj Travisa. Ma 16 lat, superdziewczynę i nieuleczalnego raka. Gdy staje przed wyborem: śmierć lub eksperymentalna operacja, nie zastanawia się długo. Godzi się na to, by ciało od szyi w dół przeszczepiono mu od zdrowego człowieka. Jest tylko jeden problem – na razie rozwój medycyny nie pozwala na przeprowadzenie tak skomplikowanego zabiegu, dlatego chłopak musi zostać wprowadzony w śpiączkę podobną do hibernacji i czekać. Żegna się więc z bliskimi, bo nie wie, czy i kiedy się z nimi zobaczy.
Budzi się pięć lat później. Ma własną głowę i atrakcyjne, choć obce ciało. Świat z pozoru jest taki sam jak dawniej. Jednak powrót do życia wygląda inaczej, niż Travis to sobie wyobrażał. Jego przyjaciele są już na studiach, rodzice coś przed nim ukrywają, a dziewczyna… Hmm, wygląda na to, że ma narzeczonego. Trudno się dziwić, że chłopak nie ma zamiaru się z tym pogodzić. W końcu you only live twice.Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? Marek Rybarczyk 
Wydawnictwo Znak

W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście ukochanej siostry. Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill. Nigdy nie miała być królową. Elżbieta II. Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy? Co skrywa jej wiecznie opanowane oblicze?
Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie, Marek Rybarczyk, z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze.
Tajemnice, sekrety, zdrady. Oto prawdziwa historia Elżbiety II.

Historia pszczół Maja Lunde
Wydawnictwo Literackie

Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.
Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły.
Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…
Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów. 
Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy…


Skrawki Sidrid Combuchen 
Wydawnictwo W.A.B.

Pisarka dostaje list od swojej czytelniczki. Hedwig Langmark rozpoznała się na zdjęciu opisanym w jednej z książek. Z korespondencji, która wywiązuje się między kobietami, i samodzielnych poszukiwań pisarki wyłania się historia Hedwig z czasów młodości. Opowieść o tym, jak o jej życiu zadecydował przypadek i kilka nieprzemyślanych decyzji, które podjęła w wieku dziewiętnastu, dwudziestu lat. Oraz tego, jak przypadek lub los zepchnął ją z drogi życia przewidzianej dla dziewczyny z wyższej klasy średniej.Dom ciszy Busquets Blanca
Wydawnictwo W.A.B.

Wszystkie dźwięki Barcelony.
Pogrążony w ciszy, tajemniczy dom w Barcelonie. Trzy kobiety, genialny kompozytor oraz skrzypce – Stainer, rocznik 1726, wygrzebany gdzieś z rupieci. Jak ten instrument wpłynie na losy osób, dla których najważniejsza jest muzyka? 
Przejmująca opowieść o miłości i jej poszukiwaniu. Miłości zabójczej, zaborczej, niespełnionej…

20 kwietnia:
Wrota Natsume Soseki
Wydawnictwo Psychoskok

Powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich przełomu XIX i XX wieku. Historia mężczyzny, który na własne życzenie boryka się z samotnością i demonami przeszłości. Zupełnie przeciętny mężczyzna, którego codzienność stanowi praca w biurze i wieczorne rozmowy z żoną, okazuje się skrywać tajemnicę, przez którą czuje się wyalienowany ze społeczeństwa, w którym żyje. Niespodziewanie dowiaduje się, że istnieje realne zagrożenie, że przeszłość znów go dopadnie.

21 kwietnia:
Pora westchnień, pora burz Magdalena Kawka 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

nakomita powieść o trudnych ludzkich relacjach w jeszcze trudniejszych czasach.
Jest rok 1938, świat jeszcze śpi spokojnie. Lwów, tygiel narodowości, tętni gwarem i rozbrzmiewa beztroską radością, nie przejmując się tym, że na niebie gromadzą się czarne chmury. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy.
Lilka wraz z koleżankami przygotowuje się do matury i nie ma pojęcia, że to będzie ostatnia szczęśliwa wiosna. Tęskni za ukochanym, chodzi do szkoły i jak niepodległości próbuje bronić swojej dorosłości, nie wiedząc, że wkrótce przejdzie przyspieszony kurs dorastania, że będzie zmuszona pożegnać beztroskę i zmierzyć się z upiorami wojny. Spośród znanych od urodzenia osób nauczyć się rozpoznawać wrogów. Wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem ani z wyznawaną religią.
We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.26 kwietnia:
Euforia Lily King
Dom Wydawniczy Rebis

Nowa Gwinea, początek lat 30. Trzydziestoparoletnia Nell i jej drugi mąż Fen, spędzili półtora roku na bezowocnych badaniach plemienia Mumbanyo. Zamierzają przenieść się do Australii, gdy przypadkowe spotkanie z innym antropologiem – i jak się okaże: przyszłym mężem Nell – Andrew Banksonem, zmienia ich zawodowe i życiowe plany. Samotny i zgnębiony Bankson proponuje skonfliktowanym małżonkom, aby zamieszkali w jednej z wiosek położonych nad rzeką Sepik, w której kobiety odgrywają centralną rolę w życiu społecznym. Wkrótce różnice w podejściu do badań między Nell i Fenem pogłębiają się…


27 kwietnia:
Cześć, co słychać? Magdalena Witkiewicz 
Wydawnictwo Filia

Dziś wiem i widzę już nieco więcej. Nauczyłam się patrzeć, ale umiem też przymykać oczy. Ze strachu, że popełnię błąd. Jestem taka jak inne, to wiem na pewno. Matki, żony i kochanki. Kobiety w połowie życia. Mądrzejsze niż 20 lat temu, ale za to z bagażem doświadczeń. Pełne głęboko skrywanych tajemnic, o które nikt nas nie podejrzewa. Czasem tęsknię za czymś, czego nie potrafię nazwać, uśmiecham się do ludzi, chociaż w sercu mam bałagan. Może coś tracę, zyskując spokój. Bardzo dbam, by nie padły słowa, których nie można wymazać. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, jak niebezpieczne może być: „Cześć, co słychać?”.

28 kwietnia:
Krew i kości Cheshire Simon 
Wydawnictwo Debit

Sam Hunter przeprowadza się do nowego miasta i rozpoczyna naukę w nowej szkole, gdzie zaprzyjaźnia się z Liamem i Jo oraz poznaje wyjątkową dziewczynę - Emmę Greenhill. Już pierwszej nocy w nowym domu Sam słyszy dziwny krzyk dochodzący z domu obok. Okazuje się, że to dom rodziny Greenhillów oraz, że nikt poza Samem nic nie słyszał. Dociekliwy nastolatek postanawia wraz z dwójką nowych przyjaciół przeprowadzić własne dochodzenie w tej sprawie i w tym celu włamują się do domu Greenhillów. Czy rodzina Emmy faktycznie skrywa jakąś tajemnicę? Czy Sam, Liam i Jo natrafią na jakiś mroczny sekret? I czy z domu rodziny Greenhill naprawdę dochodzą krzyki?

29 kwietnia:
Kiedy księżyc jest nisko Nadia Hashimi
Wydawnictwo Kobiece

Odyseja odważnej Afganki, która wraz z rodziną próbuje przedostać się do lepszego świata - pierwsza tak poruszająca powieść o uchodźcach.  
Mahmud kocha swoją żonę Feribę ponad życie. Są razem szczęśliwi i dobrze im się wiedzie. Wszystko jednak się zmienia, gdy w ich kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie.
Mahmud, z zawodu inżynier, staje się celem nowego reżimu fundamentalistów i zostaje zamordowany. Feriba, zmuszona do opuszczenia Kabulu z trójką dzieci, ma tylko jedną nadzieję: przedostać się do Europy i dołączyć do rodziny siostry w Anglii. Pod osłoną nocy, dzięki fałszywym dokumentom i życzliwym uchodźcom spotykanym po drodze, Feriba przedziera się do Iranu. Wyczerpana, zrozpaczona, ale zarazem silnie zdeterminowana, by dotrzeć do celu, nielegalnie dociera aż do Grecji. To w tym kraju rozegra się prawdziwy dramat: na ruchliwym rynku nastoletni syn Feriby, Selim, zostanie rozdzielony z resztą rodziny.
Główna bohaterka, stojąc w obliczu tragicznego wyboru, decyduje się na dalszą podróż z dwójką pozostałych dzieci, Selim zaś wpada do tak zwanego podziemia – grupy niezidentyfikowanych Afgańczyków, którzy nawiedzają ulice europejskich stolic.
Czy Feriba i Selim w końcu się odnajdą? Czy uda im się zacząć nowe życie na europejskim kontynencie? Jak potoczą się ich dalsze losy jako uchodźców w obcej dla nich kulturze?

Z niecierpliwością czekam na premierę powieści Nadii Hashimi, której proze pokochałam po przeczytaniu Afgańskiej perły. Chętnie przeczytałabym tez Krew i kości oraz Porę westchnień, porę burz. Czy to także Wasze typy?


--------------------------
Opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw i księgarni internetowych. 

14 komentarzy:

 1. Ha! Tez biorę udział w tej książkowej wędrówce. :) Ciekawe, czy znów się nie spotkamy przesyłkowo. ;)
  Z Witkowskim mam problem, bo to co pisałaś, te jego skandale, kontrowersje i perwersje... kurcze jakoś bardzo zrażają mnie do jego dzieł. Staram się zawsze oddzielać książkę od autora i nie oceniać jej przez pryzmat osoby, która ją napisała, tylko skupiać się na tekście... ale nie wiem, czy w przypadku Witkowskiego umiałabym się tak skutecznie odciąć. Obawiam się, że nie... więc prawdopodobnie po jego książki nie sięgnę prędko. Niemniej ciekawi mnie jak Ty ocenisz tę lekturę. Kto wie, może mnie przekonasz? :)
  Przymknęłam oko na fragment postu odnoszący się do zapowiedzi. Lepiej nie kusić portfela, skoro mam takie zacne stosiki, do których i Ty się dołożyłaś. :D
  Serdeczne buziaki i uściski ślę! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko nie patrzeć, jak te zapowiedzi takie cudowne i tak ich dużo. U mnie też półki się uginają, ale jakoś nie mogę pokonać książkowego zakupoholizmu :p Ściskam :)

   Usuń
 2. Właśnie czytam 'Afgańską perłę', czy ta, o której piszesz to kontynuacja?
  Ciekawią mnie te pszczoły z Literackiego. Wszyscy o nich piszą. Sama bym nie zwróciła uwagi na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tego co się orientuję to dwie różne historie. Jak Ci się podoba "Afgańska perła"?

   Usuń
 3. Ja jestem bardzo ciekawa "Ugly love", zaś "Piąta falę" mam, ale w starej okładce, mam nadzieję, że uda mi się przeczytać zanim zobaczę film :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę Magdy Witkiewicz muszę koniecznie przeczytać. Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią poznam twórczość Magdaleny Witkiewicz. Naczytałam się tyle pozytywnych opinii, że nie wyobrażam sobie tego roku bez chociażby jednej pozycji autorki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najlepiej stworzyć sobie mniejsze plany, a później miło się zaskoczyć, niż stworzyć coś dużego, a na końcu się rozczarować! :)
  Ja na przykład mam tak, że jak sobie postanowię jakieś książki- to nie mogę się przemóc by je przeczytać! Jakoś coś mnie wtedy od nich odpycha! :D Dlatego błędem było zgłoszenie się do akcji "Kiedyś przeczytam", bo przez gotowy stos idzie mi mozolnie, ale cóż, człowiek mądry po fakcie! :D

  Z niecierpliwością czekam na "Ugly Love" i "Cześć, co słychać?".


  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też mozolnie idzie mój stos i cieszę się, że nie jestem jedyna, która jeszcze pierwszego nie przeczytała :D znam to uczucie, że jak coś się ma, to jakoś już to tak nie cieszy :p

   Usuń
 7. Wrota, Chłopak, który stracił głowę i Ugly Love także w moich planach, na liście u mnie aż 15 pozycji, dodatkowo kilka mang, filmów i seriali, kwiecień będzie ciekawy, to pewne! ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Także uwielbiam przeglądać zapowiedzi. Bardzo chcę w najbliższym czasie sięgnąć po Piąta Falę. '' Chłopaka, który stracił głowę '' już czytałam i mogę powiedzieć, że jest doskonały :-)
  Pozdrawiam
  http://najlepszeksiazkiever.bloog.pl/id,354150577,title,PRZEDPREMIEROWO-Chlopak-ktory-stracil-glowe,index.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Większość z wymienionych przez Ciebie książek przeczytałabym z wielką chęcią :) Najbardziej jednak oczekuję książki o królowej Elżbiecie - uwielbiam ją, więc sama rozumiesz... :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie. Miłej lektury jeśli ją dorwiesz i czekam na recenzję :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Książkę Witkiewicz chciałabym najbardziej przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)