środa, 20 lipca 2022

Wiedźmą być i ludzi leczyć - "Wiedma" Monika Maciewicz

Przyznaję, że niewiele znam książek o tematyce słowiańskiej, dlatego gdy zobaczyłam Wiedme Moniki Maciewicz od razu chciałam poszerzyć swoją znajomość takiej literatury o ten właśnie tytuł. Okazało się, że trafiłam bardzo dobrze, bowiem już pierwsze rozdziały dostarczyły mi ogromne dawki wiedzy.

Gdy Biwia, główna bohaterka, staje się kobietą, zostaje oddana przez rodziców do Wiedmy, by tam zdobywać wiedzę. Czyn ten jest formą zadośćuczynienia za to, że kobieta uratowała kiedyś brata dziewczyny. Stara kobieta przyucza Biwię do nowego zawodu, po kolei tłumaczy tajniki pracy osoby, która jest poniekąd lekarzem, poniekąd czarodziejką. Dziewczyna uczy się odróżniać zioła, przygotowywać mikstury, poznaje mityczne stworzenia, bogów, a gdy nadchodzi czas opuszczenia ziemskiego padołu przez jej nauczycielkę, dziewczyna zajmuje jej miejsce.

Wiedma to nie tylko opowieść fantastyczna, ale przede wszystkim historia dostarczająca niezwykłej wiedzy na temat słowiańskich wierzeń oraz codzienności Słowian. Mamy okazję dowiedzieć się jakie mikstury stosowano, by znaleźć miłość, by się wiodło, a nawet, co kobiety musiały zrobić, by zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. 

Mnie zdecydowanie bardziej podobała się pierwsza część książki. Była co prawda bardziej fragmentaryczna, nieco skakała z jednego wątku na drugi, jednak odpowiadało mi to, ponieważ miałam wrażenie, że w tej części bardziej mogę poznać główną bohaterkę. Razem z nią przyuczać się u starej mentorki. Druga część, mimo że bardziej spójna fabularnie i więcej się w niej działo, nieco mi się dłużyła. Nie poczułam również nici sympatii z żadnym z bohaterów, a tych  poznałam w dalszej części całkiem sporo. 

Przyznać muszę, że autorka przede wszystkim odwaliła kawał dobrej roboty. Zadbała o detale i wszelkie szczegóły, by swoją powieść uczynić nie tylko dobrą rozrywką, lecz również skarbnicą wiedzy na temat starosłowiańskich wierzeń i przekonań. 

Wiedma to książka dla każdego, kto choć odrobinę chciałby zgłębić informacje na tematy poruszone przez autorkę lub liczy na kawałek dobrego fantasy osadzonego w starosłowiańskich klimatach. 


Tytuł: Wiedma

Autorka: Monika Maciewicz

Data wydania: 29 czerwca 2021 

Liczba stron: 328

Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka

ISBN9788382022582
Napisane dla Bookhunter.pl

2 komentarze:

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)