sobota, 25 sierpnia 2018

"Krótka historia sztuki" Susie HodgeKiedy jako dziecko zbierałam Świat Wiedzy, moimi ulubionymi stronami były te ze sztuką. Godzinami potrafiłam oglądać i czytać o dziełach impresjonistów czy artystów współczesnych. Niesamowicie więc ucieszyłam się, gdy w moje ręce wpadła Krótka historia sztuki Susie Hodge. 

Książka ta jest przepiękne wydana. Ze zintegrowanej okładki spogląda na nas Mona Lisa. Publikacja podzielona została na cztery części: kierunki, dzieła, tematy i techniki.  Na stronach książki opisane zostały najważniejsze kierunki, czyli epoki w historii występujące w danym czasie, w którym dzieła artystów wyróżniały się podobną charakterystyką. Ukazane zostały także najwybitniejsze dzieła, które ukazały się na przestrzeni 18000 lat. Autorka ukazało różnorodne tematy, które na przestrzeni lat zostały różnorako zinterpretowane przez artystów. Poczynając od religii, poprzez mitologię, autoportret czy sceny rodzajowe. Ostatecznie omówione zostały główne techniki artystyczne stosowane przez lata. 

Główną zaletą Krótkiej historii sztuki jest jej zwięzłość i rzeczowość. Autorka w przystępny i jasny sposób opisuje najbardziej skomplikowane zagadnienia. Nie ujmuje to jednak rzetelności z jaką przygotowana została publikacja. Książka ta to kompendium wiedzy, które przyda się nie tylko uczniom, ale również każdemu, kto ma ochotę rozpocząć swoją przygodę ze światem sztuki bądź też dokładniej się w niego zagłębić. 

Wielkim plusem przewodnika Susie Hodge jest ciekawy i bardzo przystępny dla czytelnika zamysł tworzenia rozdziałów. Na każdej stronie wyróżnione zostały kluczowe daty związane z daną treścią. Wyróznieni zostali najwybitniejsi artyści bądź techniki, środki wyrazu, rozmiary i miejsce związane z powstaniem danego dzieła. Wskazane zostały inne dzieła omawianego artysty, a w przypadku kierunków w sztuce największe dokonania. Dodatkowo dodano odnośniki do innych rodziałów, które są bezpośrednio są związane z omawianym, co niewątpliwie bardzo ułatwia poruszanie się po przewodniku. 

Muszę przyznać, że jestem zachwycona Krótką historią sztuki. Na jakiś czas zapomniałam, jak wielką przyjemność sprawia mi zapoznawanie się ze spuścizną artystów zostawiona przez wieki. Przewodnik Susie Hodge to krótkie i zwięzłe kompendium wiedzy, które zachwyca przepięknym wydaniem. 

Tytuł: Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Tytuł oryginału: The Short Story of Art. A Pocket Guide to Key Movements, Works, Themes and Techniques
Autor: Susie Hodge
Data wydania (Pl): 4 lipca 2018
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Alma-Press

3 komentarze:

 1. Tym razem raczej nie dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś już czytałam pozytywną recenzję tej książki - i powiem Ci, że zdecydowanie chciałabym ją mieć:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obrazy czy rzeźby jakoś nigdy nie potrafiły do mnie trafić. Albo też ja nie potrafię ich odbierać. I tu nic nie pomoże, nawet książka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)