niedziela, 21 lutego 2016

Zmienić swoje przeznaczenie - "Afgańska perła" Nadia HashimiWyobraźcie sobie świat, gdzie kobieta nie ma nic do powiedzenia i jest zależna od zdania mężczyzny. Świat, w którym płeć piękna nie może liczyć na spełnienie swych marzeń, chyba że są nimi małżeństwo i urodzenie dziecka. Dla nas sytuacja taka może wydawać się abstrakcją, dla afgańskich kobiet jest ona codziennością.

W powieści Afgańska perła Nadia Hashimi ukazuje przerażającą rzeczywistość Afganek - kobiet mających być właściwie służkami dla, stawianymi w ich kraju na piedestale, mężczyzn. Kobiet, które w wielu sytuacjach mają większą odwagę i mądrość, niż mężczyźni. Poznajemy dwie historie - Rahimy, która przez swą matkę została zmieniona w bacha posz, dziewczynkę mającą udawać chłopca aż do dnia, gdy zacznie dojrzewać oraz Szekiby, okaleczonej w dzieciństwie kobiety, której okrutny los nieustannie rzuca kłody pod nogi.

Przedstawiony w powieści świat przeraża beznadzieją i podporządkowaniem kobiet. Już rodząc się zdają się wiedzieć, że będą traktowane jako obywatele drugiej kategorii, ktoś gorszy. W świecie Rahimy i Szekiby liczą się tylko chłopcy, którzy zawsze są błogosławieństwem dla rodziny. To oni mają siłę, by pójść na wojnę, uprawiać ziemię, płodzić dzieci - najlepiej synów. To dzięki nim ród nie wygasa. Rodziny, w których nie narodził się chłopiec, traktowane są jako gorsze, pozostają spychane na społeczny margines. To dlatego powstała instytucja bacha posz, dziewczynki przebieranej za chłopca.

W kulturze muzułmańskiej uderza też brak szacunku dla jakiejkolwiek odmienności, Niepełnosprawni i kalecy są nękani i wyśmiewani, próżno w ich życiu szukać udogodnień i pomocy ze strony innych, co zostało przedstawione w historii Szekiby.

Tam. Widziałeś ją? To ta dziewczynka z połową twarzy. Mówiłam ci, że jest odrażająca, prawda? Ciekawe czym sobie zasłużyli na taką karę... . 

Poza swoją cierpką stroną powieść Hashimi posiada tą jasną. Zachwyca bajkowością i snutą opowieścią. Przyznać trzeba, że prowadzona dwutorowo narracja: pierwszoosobowa w przypadku Rahimy i trzecioosobowa w przypadku Szekiby wciąga bez reszty już od pierwszej strony. Czytelnik ma okazję zostać pochłoniętym nicią historii i kultury wschodu, tak bardzo różniącej się od europejskiej. Zapoznajemy się z codziennym życiem wiedzionym w Afganistanie, poznajemy tradycję tego kraju ukazaną chociażby poprzez targowanie się z ulicznymi sprzedawcami, czy przez osobę bacza posz. Niezwykle zdziwił mnie np. fakt, że pozostawienie biustonosza w łazience traktowane jest jako nieobyczajne zachowanie, które zasługuje na karę cielesną.

Najważniejszym jednak aspektem powieści Afgańska perła jest podkreślenie siły marzeń i wiary we własne siły. Hashimi uwydatnia rolę kobiet w afgańskim społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn. To właśnie one, na swych pozornie delikatnych barkach, dźwigają ciężar codzienności i dzięki odwadze stawiają czoła trudom życia. To one często mają na tyle odwagi, by nie cierpieć w milczeniu, ale zacząć działać. 

Afgańska perła to niezwykle wciągająca historia, nie tylko przybliżająca kulturę bliskiego wschodu, ale również ukazująca siłę, odwagę i determinację z jaką można zmienić swój los. Opowieść Hashimi jest opowieścią niezwykle emocjonującą i tak zajmującą, że nie sposób jej odłożyć po rozpoczęciu lektury. 

Tytuł oryginału: The Pearl That Broke Its Shell
Data wydania: 22 października 2015 
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Wydanie zagraniczne: 

zagraniczny audiobook:Za możliwość poznania i zrecenzowania historii Rahimy i Szekiby bardzo dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. 9 komentarzy:

 1. Widziałam ją w księgarni i kilka razy wahałam się czy nie kupić. Chyba się zdecyduję. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie :) to najlepsza książka, jaką dane mi było w tym roku czytać :)

   Usuń
 2. Jeśli będę miała okazję to na pewno przeczytam. Zainteresowała mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już naprawdę wiele dobrego na temat tej książki. Bardzo interesuje mnie kultura Bliskiego Wschodu, ich tradycje i obyczaje, dlatego skusiłam się na zakup tej pozycji. Mam nadzieję, że spełni ona moje oczekiwania i wkrótce poznam kolejną ciekawą historię, pełną zawirowań i ciekawych wątków. Co do książek o podobnej tematyce, to ze swojej strony polecam również "Pocałunki piasku" Reyes Monforte, które mnie osobiście oczarowały.

  Pozdrawiam
  Przygody mola książkowego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedź. Z pewnością zerknę na nią :)

   Usuń
 4. Jeszcze nie czytałam, ale bardzo mnie zainteresowałaś i w najbliższym czasie chyba po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście mam tę książkę w planach, bardzo mnie ciekawi!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta niesamowita determinacja w walce o lepszy los może dać dużo motywacji także czytelnikowi. Z dużą chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)