czwartek, 3 października 2019

Pięć zdrowych nawyków - Darin Olien
Rzadko czytuję poradniki, ale kiedy już to uczynię, to chętnie tym faktem się dzielę. Tym razem w moje ręce wpadła publikacja biznesmena Darina Oilena Pięć zdrowych nawyków. Jak zapewnić sobie zdrowie, kondycję fizyczną i doskonałe samopoczucie.

Książka ta jest efektem badań autora przeprowadzonych podczas podróży dookoła świata. Badania te skupione zostały wokół codziennych nawyków i tego, w jaki sposób może y je wykorzystać by w optymalny sposób zadbać o swoje zdrowie.

Pozycja ta składa się z dwóch części. Pierwsza - teoretyczna skupia się na opisie pięciu sił życiowych: żywienia, wody, tlenu, zasadowości i detoksykacji. Darin Piłem podkreśla, że każda cząstka naszego ciała reaguje na te elementy i są one kluczowe w uzyskaniu zdrowia. Jedyne, co jest nam niezbędne, to uświadomienie sobie potrzeb, a następnie działanie by o nie zadbać w prawidłowy sposób. Część teoretyczna wyjaśnia sporo, od elementów które wiadome są od zawsze, czyli tych dotyczących np. wody czy tlenu, poprzez te bardziej skomplikowane związane z zasadowością i detoksykacją.

Druga część to praktyka bazująca na przedstawionej wcześniej teorii. Autor wskazuje jak jeść, jakie produkty powinny stałe znajdować się w naszej kuchni, a jakich najlepiej się pozbyć. Przytoczone zostały nawet szczegółowe listy produktów, których należy się pozbyć, w które należy się zaopatrzyć, a nawet przydatnych akcesoriów kuchennych. Wszystko to zostało opatrzone w stosowny komentarz, produkty zostały podzielone na konkretne grupy ze względu na przynależność do konkretnych witamin, czy że względu na swój wpływ na określone partie ciała.

Na wielki plus zasługuje dziesięciodniowy plan żywieniowy, który zawiera rozpiskę potraw wraz z przepisami niezbędnymi do ich przygotowania. Przyznam jednak, że poczułam się zaskoczona, ponieważ nie zawiera on 5 posiłków dziennie, a cztery składające się ze śniadania, drugiego śniadania, przekąski i kolacji.

Na koniec książki dołączona została obszerna lista zadań, wskazująca jak w codziennym życiu wykorzystać dawane w książce rady.

Pięć zdrowych nawyków jest z pewnością pozycja ciekawa i interesującą. Znalazło się tu sporo rad, o których nie miałam pojęcia, a także kilka rzeczy, do których niespecjalnie jestem przekonana ( jak cztery posiłki w ciągu dnia). Nie sposób jednak odnowić autorowi racji, bo wszystko o czym pisze, wydaje się spójne i logiczne. Najlepiej będzie sprawdzić na własnej skórze, jak jego rady sprawdzają się w praktyce.


Tytuł: Pięć zdrowych nawyków
Autor: Darin Oilen
Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski
Data wydania (Pl): 2019-08-2019
Liczba stron: 376
Wydawnictwo: KobieceTę książkę oraz bestsellery możecie znaleźć w księgarni taniaksiazka.pl

2 komentarze:

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)