czwartek, 29 marca 2018

Ekscentryczna modystka - "Historia Madmoiselle Oiseau" Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt


Jak byłam małą dziewczynką marzyłam o znalezieniu cudownego guzika, spotkaniu nietuzinkowej osobowości, przeniesieniu się do magicznych światów ukrytych w pozornie zwykłym miejscu. Marzyłam o kolorowych sukniach, wielkiej garderobie i chciałam przeczytać historię, która pozwoli mi wejść do takiego świata, choćby w swojej wyobraźni. Po kilkudziesięciu latach udało mi się to, dzięki Historii Madmoiselle OiseauIsabella jest zwykłą, szarą dziewczynką. Niczym się nie wyróżnia, nie ma przyjaciół. Tylko szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że pewnego dnia wysiada z windy na złym piętrze i zamiast drzwi do swojego mieszkania, otwiera te do mieszkania sąsiadki mieszkającej nad nią. Madmoiselle Oiseau jest ekscentryczną rudowłosą damą mieszkającą z całą watahą kotów. Jej mieszkanie skrywa niejedną tajemnicę, a dziewczynkę czeka cała masa cudownych i nietuzinkowych przygód. 

Już dawno żadna książka nie sprawiła mi takiej frajdy jak Historia Madmoiselle Oiseau. Mimo tego, że historia w głównej mierze kierowana jest do młodszych dziewczynek, to jak widać starsze też potrafi zachwycić. Ta książka ma w sobie wszystko, co może zachwycić każdą kobietkę. Jest w niej moda, magiczne mieszkanie, zaskakujące plenery i cudowny Paryż. 
Książka jest przepięknie wydana, zachwyca wspaniałymi ilustracjami autorstwa Lovisy Burfitt, swoim formatem i pastelową kolorystyką. Dodatkowo papier ksiażki przypomina imitację skóry. 

Historia Mademoiselle Oiseau to niezywkła przygoda w świecie wyokreowanym przez autorki. To opowieść pokazująca, że nawet szara myszka może rozkwitnąć i stać się ważną częścią magicznej układanki. To opowieść z jednej strony absurdalna, ciężka do wyobrażenia, z drugiej opisana tak niezwykle plastycznie, że od razu cuda i dziwy materializują się w umyśle czytelnika. 

Niezwykle cieszy mnie fakt, że opowieść o ekscentrycznej paryżance i jej młodej przyjaciółce składa się z trzech cześci. Dwie z nich już zstały wydane, zatem nie pozostało mi nic innego jak tylko poznać dalsze dzieje głównych bohaterek, a uczynię to z wielką przyjemnością. 


Tytuł: Historia Madmoiselle Oiseau
Tytuł oryginału: The Story of Madmoiselle Oiseau
Autor: Andrea de la Barre de Nanteuil
Ilustracje: Lovisa Burfitt
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Data wydania (Pl): 10 maja 2017
Liczba stron: 144
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

2 komentarze:

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)