czwartek, 30 listopada 2017

Trud życia na emigracji - "Rita z Cherrywood" Larissa AwiżeńRodząc się Pskowie, niewielkiej rosyjskiej miejscowości, Rita nigdy nie przypuszczała, że praktycznie całe swoje życie spędzi na emigracji i że przewrotny los oraz zmiany systemowe ukierunkują jej życie w sposób, o jakim nawet nie przyszło jej śnić. 

ŻYCIE EMIGRANTKI
Rita odebrała w mniemaniu swoim i swoich rodziców staranne muzyczne wykształcenie, takie, które miało zapewnić jej godziwy byt. Nie przypuszczali oni jednak, że zmiany polityczne zrobią swoje, a nauczanie muzyki w szkołach odejdzie w niebyt. Rita,m która nie wiedziała co ze sobą począć zdecydowała się na odejście na emeryturę. Nie chcąc jednak rezygnować ze swych ambicji i nie chcąc popaść w stagnację postanawia podszkolić swój angielki i wyjechać do Anglii do pracy. Tam zostaje pracownicą "Cherrywood" Care Home.  

NIEWAŻNE GDZIE, WAŻNE Z KIM
Powieść Larrisy Awiżeń to książka, której głównym tematem jest emigracja, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to powieść przede wszystkim o ludziach. To oni stanowią trzon życia. Nieważne, że zmieniamy miejsce zamieszkania, nieważne, gdzie wylądujemy. Nasz dom jest tam, gdzie nasi bliscy. 

Autorka bardzo dokładnie opisuje trudy życia na emigracji, a także pracę w ośrodku. Opisuje chwile radosne i złe. Idealnie wpisuje się w tę historię hasło pod jakim jest promowana, że to słodko-gorzka powieść. 

Rita z Cherrywood to idealna powieść na jedno popołudnie. Rita nie narzeka na swój los, potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Zaraża pogodą ducha i swoją normalnością. Myślę, że tzw. wspólny język z główną bohaterką znajdzie niejeden czytelnik. 


Tytuł: Rita z CHerrywood
Autor: Larissa Awiżeń
Data wydania: 17 lipca 2017
Liczba stron: 158
Wydawnictwo: Dygresje

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Dygresje. 

5 komentarzy:

 1. Może przeczytam, ale raczej nie w najbliższym czasie, bo najpierw muszę skończyć swój 42 książkowy stosik :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak tylko gdzieś dorwę tę powieść to z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam książki z wątkiem emigracji i fabuła wydaje się być ciekawa, dlatego chętnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może zdecyduję się ma lekturę.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. króciutka książka, ale chętnie sie skuszę, tak dla porównania, bo nie dawno czytałam książke polskiej autorki o emigrantach

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)