środa, 28 czerwca 2017

"Camp Nel" D.K.HamlinCzytanie po angielsku to dla wielu niełatwa sztuka. Wyszukiwanie słówek w słowniku, niezrozumiałe treści, umykająca fabuła, te wszystkie czynniki wpływają na to, że często zamiast sięgać po niektóre tytuły w oryginale, wolimy czytać w ojczystym języku. Dużo łatwiej jest czytać mając ze sobą podręczny słownik, a jeszcze lepiej, gdy nieznane słówka są zaznaczone w tekście i wytłumaczone na marginesach. Właśnie w taki sposób mogłam przeczytać Camp Nel D.K. Hamlin.

Nel ma 18 lat i właśnie została opiekunką kolonijną. Dziewczyna uznała, że chętnie zajmie się najstarszą grupą chłopców, bo ci będą zapewne najłatwiejszą grupą, a ona sama nie będzie się specjalnie wysilać podczas opieki nad nimi. Dziewczyna jednak już pierwszego dnia dowiaduje się jak bardzo się myliła. Chłopcy okazują się bardzo wymagającymi wychowankami, nieustannie sprawiają problemy, a Nel chodzi nieustannie niewyspana i zmęczona. Opieka nad chłopcami z sierocińca okazuje się niełatwym kawałkiem chleba.

Bohaterowie Camp Nel są bardzo wyraziści. Na pierwszy plan wybija się główna bohaterka, dziewczyna, której brakuje stosownych umiejętności, ale która radzi sobie z wychowankami według własnego uznania i tego, co podpowiada jej serce. Całość dopełniają osoby z jej otoczenia, zarówno dzieci kolonijne, jak też pozostali opiekunowie.

Historia Nel pokazuje, że nie trzeba być wykwalifikowanym nauczycielem, by zaskarbić sobie sympatię wychowanków, dać im nadzieję i sprawić, że wakacje staną się dla nich niezapomniane. Nel mimo młodego wieku okazuje się dobrą wychowawczynią niezwykle lojalną i oddaną swoim chłopcom. W pewnych sytuacjach jest gotowa bronić ich  jak lwica.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o językowej części książki. Znajdują się w niej trzy słowniki. Pierwszy,  na samym początku zawiera najczęściej występujące w książce słowa. Drugi znajduje się na marginesach kartek. Każde nowe słowo jest zaznaczone w tekście, a słówka te wyjaśnione zostały na marginesach tych kartek i ułożone zostały alfabetycznie. Na końcu znajduje się się słownik wszystkich słów zaznaczonych i użytych w tekście. Co więcej nie są to tylko pojedyncze słowa, ale słowniczki zostały uzupełnione o idiomy i tzw. phrasal verbs. 

Podsumowując Camp Nel to idealna lektura na lato, bo kiedy przyjemniej jest czytać o wakacjach? Co więcej, ta książka łączy przyjemne z pożytecznym, bo dzięki słowniczkom w niej zawartym można znacznie poszerzyć swoje słownictwo.

ENGLISH VERSION

Reading in English is really tough for many people. Looking up the words in the dictionary, incomprehensible text, a plot that has no common sense - all these factors lead us to one point - we prefer reading in our mother tongue than in original language. It is easier to read if we have a dictionary nearby. But the easiest way is to have the unknown words bolded in the text and translated as a side note on every page of a book. I've read Camp Nel D.K. Hamlin in such way. 

Nel is 18 and she started a job as a camp teacher. A girl wanted to have the oldest boys under her suspicion. She thought that they would be easy to care of. Unexpectedly, on her first day, she found out how wrong she was. Boys turned out to be really demanding, they caused problems all the time and Nel was really tired and she lacked a good sleep. To care for a bunch of boys turned out to be a rough patch.

The characters in Camp Nel are very expressive. The most colorful one is the main character - Nel. This girl lacks some skills as a teacher but she cares for her acquaintances in her own way, according to her feelings. The whole is complemented by people from her surroundings, both the children as well as the other carers.

The Nel history shows that there's no need to be a qualified teacher to deal with acquaintances, to give them hope, to make them remember the camp for many years. Despite the young age, Nel turned out to be a good teacher, loyal to her boys. 

A book has three dictionaries in it. The first one is a dictionary of the most common words in the book, the second one is on every page, the last one is the dictionary of all the words in the book. They include not only single words but also idioms and phrasal verbs. 

To sum up, Camp Nel is a perfect lecture for summer days because it is the best time to read about holidays. Besides, the book combines business with pleasure. Due to the dictionaries in it, everyone can broaden their vocabulary. 

Tytuł: Camp Nel
Autor: D.K. Hamlin
Data wydania: 16 maja 2017
Liczba stron: 450
Poziom: A2/B1
Wydawnictwo: [ze słownikiem]Za egzemplarz powieści dziękuję: 


4 komentarze:

 1. Zawsze chciałam spróbować czytać po angielsku, ale ostatecznie nic z tego nie wychodziło. Po twojej recenzji uważam, że zaczęcie od tej książki jest dobrym pomysłem. Co prawda, mój poziom angielskiego jest wyższy niż B1, ale od czegoś trzeba zacząć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że tak. Zawsze możesz wybrać inny tytuł o większym stopniu zaawansowania. Na stronie wydawnictwa każda książka jest oznaczona poziomem i równie dobrze możesz wybrać poziom C.

   Usuń
 2. Czytałam już po angielsku "Alicje z krainy czarów" i przymierzam się do "Czarnoksiężnika z krainy OZ". Bardzo podoba mi się pomysł i sposób wydania i jestem pewna, że to nie jedyne książki tego wydawnictwa, po które sięgnę.
  Pozdrawiam!
  Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez posiadam inne i na pewno je jeszcze przeczytam. W końcu warto szkolić swój język :)

   Usuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)