sobota, 13 maja 2017

"Zapach domów innych ludzi" Bonnie- Sue Hitchcock
Alaska, jeden ze stanów, mityczna kraina kojarząca się z łosiami, łososiami i mnóstwem śniegu. Do dzisiaj uważana jest za miejsce osiedlenia, na które decydują się najodważniejsi. To właśnie na Alasce przyszło żyć Ruth, Alyce, Dorze i Hankowi , bohaterom powieści Bonnie-Sue Hitchcock Zapach domów innych ludzi.
Losy czterech nastolatków zostają ze sobą splecione, chociaż praktycznie każdy z nich wiedzie inne życie. Ruth marzy o odrobinie rodzinnego ciepła, choć krztynie miłości, której nigdy nie uzyskała od wychowującej ją babci, surowo karzącej każdy, nawet najmniejszy objaw próżności. Ślepa pogoń za tym, co wydaje się jej być tym uczuciem, zapędza ją w przysłowiowy kozi róg i sprawia, że musi się odnaleźć w całkowicie nowej dla siebie sytuacji. Dora także nie zaznała rodzicielskiej troski. Ojciec pijak siedzi w więzieniu, a matka nigdy nie kwapiła się, by ją w jakimś sposób przed nim obronić. Dzięki obcemu człowiekowi w końcu uśmiecha się do niej szczęście. Hank nie mając innego wyjścia, ucieka z domu wraz z dwójką młodszych braci. Dora boi się zawieść swojego ojca i nawet nie próbuje spełnić swoich marzeń.
Bonnie-Sue Hitchcock stworzyła niezwykle intrygującą powieść młodzieżową opowiedzianą z perspektywy czterech osób. Akcja książki zamyka się w rocznym cyklu: rozpoczyna latem, a kończy zimą. Te cztery pory roku mocno doświadczają bohaterów, zmieniają ich, możemy zaobserwować ich wewnętrzne dojrzewanie. W czterech głównych postaciach drzemie niezwykła siła woli, która często jest przez nich samych spychana gdzieś w najdalsze zakamarki ich jestestwa, by później zostać odkryta, dzięki interakcjom z innymi ludźmi.
Zapach domów innych ludzi to książka nie tylko o intrygującym tytule, ale też wnętrzu. To opowieść ukazująca, że często nie doceniamy tego co mamy, nie potrafimy wykrzesać z siebie woli zmiany, porzucamy marzenia wysnuwając błędne wnioski. Zawsze po drugiej stronie jest lepiej, zapach cudzych domów bardziej nęci. Autorka próbuje zadać kłam temu stwierdzeniu, ukazując, że warto przyjrzeć się temu, co już posiadamy, bo zapach naszego domu jest często dużo przyjemniejszy niż innych, musimy się tylko nauczyć go doceniać.
Ciężko uwierzyć, że ta powieść jest debiutem literackim, bo zawarta w niej historia jest niezwykle dojrzała i pouczająca. To książka, która niezwykle porusza i przyjemność z jej czytania czerpać będą zarówno nastolatkowie i starszy czytelnik.

Tytuł: Zapach domów innych ludzi
Tytuł oryginału: The Smell of Other People's Houses
Autor: Bonnie Sue-Hitchcock
Data wydania (Pl): 29 marca 2017
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Jaguar


RECENZJA NAPISANA DLA: 


6 komentarzy:

 1. Mnie urzeka już sama okładka, która jest prześliczna. Ale same pozytywne recenzje na temat tej książki zmuszają mnie do głębszego zastanowienia się nad jej zakupem, bo jak widzę naprawdę warto :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto. A okładka rzeczywiście jest piękna. Trudno od niej oderwać wzrok :)

   Usuń
  2. Warto. A okładka rzeczywiście jest piękna. Trudno od niej oderwać wzrok :)

   Usuń
 2. Co to jest za okładka. Magia! Sama fabuła też mnie zaciekawiła. Fakt, że to dojrzały i udany debiut także :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie przepadam za fioletem, ale w tym przypadku okładka super się prezentuje. przekonałaś mnie swoją krótką recenzją, dopisuję książkę do listy. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem sięgam po książki młodzieżowe, chętnie i tej dam szansę, tym bardziej, że to udany debiut :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)