poniedziałek, 27 maja 2019

Przygody dziecięcej bandy - "Soboty są dla nas" Anna Matysek


Tosia i jej rodzice przeprowadzili się na wieś. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przyjęli zmianę swojego dotychczasowego stylu życia. Tosia ma nowych kolegów, z którymi spotyka się w soboty. Kiedy jednak nadszedł ten dzień tygodnia, a znajome rodzeństwo wyjechało, dziewczynka nie ma co z sobą począć. Wychodzi do lasu na przechadzkę, a tam poznaje Tomka i jego kotki. Tosia zaprzyjaźnia się z chłopcem, a banda sobotnich rozrabiaków zaczyna się powiększać. 

W książce Soboty są dla nas autorstwa Anny Matysek opisane zostały weekendowe przygody szóstki dzieci. To właśnie ten dzień w tygodniu jest dniem ich spotkań. Dzieci przy udziale dorosłych poznają przyrodę, doglądają roślin, zachwycają się kwitnącymi jabłoniami, obserwują życie zwierząt. Towarzyszą im małe i krnąbrne kotki uratowane przed niechybną śmiercią. Dzieci mają też okazję poznać sąsiada, który nie ma najlepszej opinii we wsi. To spotkanie uczy je, że nie warto słuchać plotek, a strach ma wielkie oczy. 

Lubię, gdy opowieści dla dzieci posiadają morał, można z nich wynieść wartościową naukę i tak jest w przypadku książki Anny Matysek. Praktycznie każdy rozdział jest odrębną przygodą niosąca ze istotną puentę, która trafnie przemówi do młodego czytelnika. 

Książka jest pięknie ilustrowana. Każdy rozdział został opatrzony pięknymi czarno-białymi grafikami przedstawiającymi rośliny lub zwierzęta, a całość uzupełniona została przez kolorowe ilustracje Joanny Pasek przedstawiające przygody małych bohaterów. 

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to moim zdaniem autorka zbyt gęsto tłumaczyła postępowanie dzieci i rodziców, tak jakby chciała wybielić przed wszystkimi nadwrażliwymi rodzicielami czyny swoich bohaterów. Dla odbioru powieści i młodego czytelnika, takie wtrącenia są zupełnie niepotrzebne, a i mnie, jako rodzica nieco irytowały. 

Soboty są dla nas Anny Matysek będzie idealną lekturą dla dzieci w wieku 7 lat i starszych., Duże litery i pojawiające się gdzieniegdzie ilustracje z pewnością ułatwią im odbiór książeczki. Myślę, że przygody sympatycznych bohaterów przypadną im do gustu. 

Tytuł: Soboty są dla nas
Autor: Anna Matysek
Ilustrator: Joanna Pasek
Data wydania: 15 marca 2019
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: Skrzat

4 komentarze:

  1. Uwielbiam książeczki dla dzieci <3 są takie śliczne i urocze <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię bogato ilustrowane książki dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z uwagą zapoznałam się z Pani recenzją. Bardzo dziękuję za miłe słowa! Uwagi wezmę do serca, bo są niezwykle trafne! Proszę wybaczyć debiutantce! Piszę druga część, więc będę pamiętać o tym, żeby nie irytować odbiorców! Pozdrawiam serdecznie - autorka Anna Matysek

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)