wtorek, 10 lipca 2018

Zło kryje się bliżej niż myślisz - "Ostre przedmioty" Gillian FlynnWitajcie w Wind Gap, miasteczku które skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Stąd pochodzi główna bohaterka i jednocześnie narratorka powieści Gillian Flynn Ostre przedmioty. Jak to w małych mieścinach bywa, ilość wariactw na metr kwadratowy jest znacznie wyższa niż w dużym mieście, a pod przykrywką porządnych obywateli prowadzących spokojnie życie, kryją się osoby o zaburzeniach, jakie nam się nie śniły. Czy Camille będzie w stanie udźwignąć psychicznie powrót do rodzinnego miasta? 

W Wind Gap zostają zamordowane dwie dziewczynki, a praworządni obywatele miasta chwilowo wstrzymują oddech i zamykają swoje dzieci w domach. Ciała denatek pozbawione zostały zębów, potwierdzono, że obie dziewczynki zostały uduszone. Camille przeprowadza swoje dziennikarskie śledztwo, a w jej głowie coraz częściej pojawiają się obrazy z przeszłości, te o których wolałaby zapomnieć. Kobieta zatrzymuje się w domu swojej despotycznej matki i ojczyma, domu gdzie umarła jej siostra, a Camille zaczęła kaleczyć swoje ciało, ostrymi przedmiotami ryjąc słowa na swej skórze. To tam kobieta zachorowała na depresję, ten dom nigdy nie stanowił dla niej kwintesencji tego, co słowo dom powinno oznaczać. Mimo wszystko, Camille się nie poddaje i próbuje dociec prawdy, a jej teraźniejszość wypełniona zostaje wydarzeniami z przeszłości, by na światło dzienne wyszły najbardziej przerażajace fakty. 
Gillian Flynn ma talent do tworzenia historii wymykających się wszelkim schematom i wyobrażeniom, a obrazoburcze sceny znajdują się niemal w każdym rozdziale. Autorka elektryzuje tym, co siedzi w głowach postaci. Camille, jak sama twierdzi, jest zdrowo popieprzona, co przejawia się poprzez samookaleczanie się. Dziewczyna uwielbia się ciąć, ryć na swoim ciele słowa, które później pulsują jej głowie, pojawiają się nagle, dają o sobie znać, parzą skórę na ciele bohaterki, gdy ta ulega skrajnym emocjom. 

Niezwykle sugestywnie zbudowane zostały postaci z najbliższej rodziny Camille. Jej matka jest despotką i tyranką, rządzi miastem, chociaż na pierwszy rzut oka widać, że kobieta nie jest do końca zrównoważona psychicznie. Aż ciężko uwierzyć w bierność jej męża, w jego ślepe uwielbienie wobec tej kobiety. Nie lepsza jest przyrodnia siostra Camille - Amma. Dziewczynka ma 13 lat, a zachowuje się jak dorosła kobieta, tak też wygląda. Jest niezwykle okrutna. nie ma granic i rządzi miastem niczym jej matka, chociaż skupia się na swojej grupie wiekowej. 

Ostre przedmioty to obraz patologii ukrywającej się w pięknych i wymuskanych szatach, skrywanej pod powierzchnią idealnego obrazu. To opowieść o depresji, jej przyczynach i konsekwencjach. Autorka poprzez misternie skonstruowaną i przyprawiającą o gęsią skórkę fabułę pokazała do czego może prowadzić brak miłości i zrozumienia, wsparcia ze strony najbliższych. Sugestywne obrazy i język i budują napięcie, ukazują brzydotę świata kreowanego na idealny i kruchość ludzkiej psychiki poprzez próbę sprostania nierealnym oczekiwaniom

Depresja kojarzy się wszystkim z niebieskim, ale ja byłabym szczęśliwa mogąc się obudzić w intensywnie niebieskim krajobrazie. Depresja ma dla mnie żółty kolor moczu. Uprzykrzone bezkresne kilometry rzadkich szczyn. 

Książka autorstwa Gillian Flynn to wciągająca powieść, której nie sposób odłożyć choćby na chwilę. Wind Gap wciąga w swój zdegenerowany świat, zaskakująco przerażający i obezwładniający czytelnika mocnymi obrazami bez cenzury i takim też językiem. Ostre przedmioty jest historią, o której się myśli na długo po przeczytaniu ostatniej strony. 

Tytuł: Ostre przedmioty
Tytuł oryginału: Sharp Objects
Autor: Gillian Flynn
Tłumaczenie: Radosław Madejski
Data wydania (Pl) - wznowienie w okładce serialowej: 4 lipca 2018
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Znak literanova 


12 komentarzy:

 1. Mam ochotę poznać tę obiecująco się zapowiadającą historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo dobry debiut i szczerze polecam.

   Usuń
 2. Brzmi... strasznie. Właściwie jak idealna lektura na wakacje :) Jestem też ciekawa serialu na jej podstawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest strasznie ;) przez to ciekawie i intrygująco. Na tyle, że zastanawiałam się co autorka miała w głowie wymyślając taką historię.

   Usuń
 3. Uwielbiam wszystkie książki tej autorki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma świetne pióro i niesamowity styl. Mroczny i intrygujący.

   Usuń
 4. Czy przypadkiem nie zrobiono serialu na podstawie tej książki? Gdzieś mi się obił o oczy;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twojej recenzji wnioskuję, iż to dość mocna książka. Ale fabuła z mojej perspektywy jest szalenie ciekawa. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo mocna, ale relację wymyślone przez autorkę zapierają dech w piersi i mocno mieszają w głowie.

   Usuń
 6. Myślę, że ta książka - prędzej czy później - trafi w moje łapki. Mocne obrazy to to, co lubię, a o tej historii słyszałam już co nieco. Zapisuję na liście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzena, warto i bardzo polecam. Jestem ciekawa jak Ci się spodoba.

   Usuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)