sobota, 28 lipca 2018

Miłość w czasach nienawiści - "Oblubienica morza" Michelle Cohen Corasanti, Jamal KanjHasło konflikt izraelsko-palestyński znane jest praktycznie każdemu. Niemal co roku można usłyszeć o rebeliach mających miejsce na terenie państw w niego zaangażowanych, dodatkowo kraje te uważane są za jedne z bardziej niebezpiecznych. Często jednak nie zwracamy wystarczającej uwagi na to, co dzieje na tamtym terenie, nie zdajemy sobie sprawy z podłoża demograficzno - historycznego tego konfliktu, a już w ogóle nie myślimy o tym, w jaki sposób wydarzenia te wpłynęły na życie przecietnego mieszkańca. Autorka głośnej powieści Drzewko migdałowe ukazuje w swojej nowej publikacji te wszystkie aspekty.

Bohaterami Oblubienicy morza są aż cztery osoby: Żydówka Sara, która wraz ojcem musi opuścić Rosję ze względu na prześladowani, Yousef, młody lekarz, Ameer, chłopiec geniusz o niesamowicie błyskotliwym umyśle, którego ogranicza jedynie jego pochodzenie oraz Rebeka, bogata dziewczyna boleśnie dowiadująca się o zbrodniach dokonanych przez jej pobratymców. Historie tych czterech różnych osób zostają splecione  jedną nicią przeznaczenia. Na przekór wszystkiemu, na przekór ugruntowanym przekonaniom.

Oblubienica morza to przejmująca opowieść o stracie. Każdy z bohaterów utracił coś w swoim życiu. Sarze zabito matkę i wygnano ją z ojczyzny, Yousef utracił ukochaną, Ameer w pogoni za wykształceniem utracił najbliższych, a Rebeka wiarę w ludzi wśród których została wychowana. Konflikt izraelsko - palestyński ukazany został od zarania poprzez szeroki czas akcji powieści (od 1932 roku). Obrazowo została pokazana prawda historyczna i ukazane zostało jak nacja żydowska, uciśniona w czasie holokaustu, stała się prześladowcami Palestyńczyków i bezpardonowo odebrała im terytorium i dorobki całego życia. Opisane zostały masakry i okrucieństwo żydowskich żołnierzy, nie liczących się z żadnymi świętościami, mordujących bez mrugnięcia okiem niewinnych, w tym kobiety i dzieci. 

Powieść tę czyta się z wypiekami na twarzy, z ciekawością i złością, niejednokrotnie pozostając emocjonalnie rozbitym. Wydarzenia z życia głównych bohaterów przeplatają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają, jednak miałam wrażenie, że niektóre wątki są zbyt mocno niedopowiedziane, żeby nie powiedzieć, że po prostu zostały urwane. Ciężko stwierdzić, co było tego przyczyną, czy to kwestia dwojga autorów, którzy tę powieść napisali wspólnie i niedostatecznie przedyskutowali pewnie kwestie. Nie jest to jednak wielki mankament, bowiem z dalszego tekstu można wywnioskować to, czego niedopowiedziano. 

Oblubienica morza to książka, która w przystępny sposób uświadamia czytelnika o konflikcie na Bliskim Wschodzie. To powieść ukazująca, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia i nie poddawać się, nie liczyć z konwenansami, gdy w grę wchodzi miłość i szczęście. Tytuł: Oblubienica morza
Tytuł oryginału: Bride of the Sea
Autorzy: Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj
Tłumaczenie: Monika Wisniewska
Data wydania: 4 lipca 2018
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: SQN

1 komentarz:

  1. Widzę, że ta książka porusza ciekawe tematy - przyznam że ja również słyszałam o konflikcie izraelsko palestyńskim ale już się pogubiłam w ich wzajemnych relacjach...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)