wtorek, 15 maja 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - "Opuszczone miasto" Ben H. Winters
Z niekłamaną przyjemnością zagłębiałam się lekturę Ostatniego policjanta Bena H. Wintersa (recenzja tutaj). Niezwykle ucieszyłam się więc, gdy w moje ręce trafił kolejny tom tego cyklu, czyli Opuszczone miasto.

Tym razem do zagłady zostało już tylko 77 dni. Asteroida Maja nieubłaganie zmierza w stronę Ziemi. Ludzkość szaleje, świat pogrąża się w coraz większym chaosie. Wydaje się, że jedyną osobą, ostatnią ostoją sprawiedliwości w tym preapokaliptycznym świecie jest nie kto inny jak Henry Palace. Główny bohater w dalszym ciągu pozostaje ostatnim policjantem i z pieczołowitością prowadzi kolejne śledztwo. Tym razem próbuje odnaleźć męża dawnej znajomej. Pozornie łatwa sprawa przeradza się w trudną i skomplikowaną, a na światło dzienne wychodzą coraz bardziej niejednoznaczne fakty. 

Kolejny tom serii wciąga już praktycznie od pierwszej strony. Akcja bardzo szybko nabiera tempa, by momentami gnać na łeb, na szyję. Rozwijane są profile głównego bohatera i jego siostry, którą także poznaliśmy w pierwszym tomie. Dodatkowej barwy historii dodaje obecność psa, wiernego towarzysza Henry'ego. Winters udowodnił, że nawet ze zwierzęcia jest w stanie zrobić arcyciekawego bohatera, bez którego ciężko wyobrazić sobie tę powieść. 

Opuszczone miasto trzyma w napięciu zarówno ze względu na kolejne emocjonujące śledztwo, jak też na świat przedstawiony. Oczekiwanie na nieuchronny koniec, odliczanie dni do końca świata to element, jakiego nie zawiera żaden znany mi kryminał. Winters po raz kolejny zaskakuje wizją stworzonego przez siebie świata, ukazuje ludzkie przywary  i zachowania wobec nieuniknionego końca, wobec przemijalności ludzkiego życia. Ukazuje do czego może doprowadzić brak nadziei i świadomość apokalipsy. 

Ben H. Winters udowadnia, że w fascynująco wykreowanym świecie potrafi po mistrzowsku poprowadzić historię kryminalną. W dalszym ciągu jego seria jest jedną z najbardziej oryginalnych na rynku wydawniczym. Napisana świetnym językiem, przyprawiająca momentami o szybsze bicie serca, trzyma w napięciu ąz do ostatniej strony. Szczerze polecam. 

Tytuł: Opuszczone miasto
Tytuł oryginału: Countdown City
Autor: Ben H. Winters
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Data wydania (Pl): 16 maja 2018
Liczba stron: 360
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

1 komentarz:

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)