czwartek, 26 grudnia 2019

Szczęście znalezione w śmietniku - "Rozmerdane święta" Agnieszka OlejnikW tym roku urządziłam sobie prawdziwy maraton ze świątecznymi powieściami. Do tej pory nie czytałam za dużo takich książek, w moje ręce wpadały pojedyncze tytuły. Tym razem jednak postanowiłam nadrobić braki, a jedną z powieści, która wyróżniała się na tle pozostałych była książka autorstwa Agnieszki Olejnik Rozmerdane święta.

W książce przeplatają się wątki kilku bliskich sobie osób. Olgierda, nauczyciela języka polskiego i jego nadopiekuńczej matki Krystyny; Sary wuefistki;  Adama , najbliższego przyjaciela Olgierda; pana Stanisława, szefa Krystyny; Malgosi, mamy jednego z wychowanków Olgierda oraz psiaka Ziyo. To właśnie znalezienie malucha w śmietniku rozpoczyna serię przedświątecznego szaleństwa, w centrum którego znajduje się Ziyo.

Rozmerdane święta to kolejna przeczytana przeze mnie w grudniu pozycja, w której głos udzielony został czworonogowi. Dzięki rozdziałom poświęconym Ziyo, miałam okazję poznać świat oczami tego przemiłego, ale niezwykle łobuzerskiego psiaka. Dowiedziałam się także kilku nowych rzeczy, bo niestety piesek nie jest do końca zdrowy, a boryka się z pewnym ciężkim schorzeniem.

Urzekła mnie konstrukcja postaci, relacje między nimi. Przede wszystkim moje rozbawienie wzbudzał fakt w.jaki sposób Krystyna traktowała swojego dorosłego syna. Olgierd pozostał w oczach swojej mamy małym chłopcem, który nieustannie potrzebuje jej opieki.

W powieści poruszono wiele wątków i problemów. Oprócz achalazji, czyli psiego schorzenia związanego z przełykiem, autorka poruszyła również kwestie nadopiekuńczości, wiary w związek nie mający prawa bytu, porzucenia czy usamodzielnienia. Właśnie to otarcie o prawdziwe problemy wyróżnia Rozmerdane święta wśród innych powieści świątecznych.

Historia napisana z perspektywy kilku osób, opisująca ich przeżycia i przemyślenia sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie i z prawdziwą przyjemnością zagłębia w jej lekturę.

Nie miałam okazji czytać wcześniej książek pani Olejnik, jednak Rozmerdane święta wzbudziły tylko mój apetyt na powieści autorki i na pewno wkrótce sięgnę po kolejne.


Tytuł: Rozmerdane święta
Autor: Agnieszka Olejnik
Data wydania (Pl): 13 listopada 2019
Liczba stron: 336
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

3 komentarze:

  1. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, ale bardzo mi się podobała, więc tę również na pewno przeczytam. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze książek tej autorki, ale oczywiście mam w planach ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)