poniedziałek, 16 grudnia 2019

Marzenia się spełniają - "Wilczerka" Katherine Rundell


O prozie Katherine Rundell naczytałam się sporo dobrego. Od dawna chciałam sięgnąć po Dachołazy czy Odkrywcę. Kiedy więc w moje ręce trafiła Wilczerka od razu zabrałam się do lektury.

Fiedora żyje w leśnym domku ze swoją mamą. Są Wilczerkami, czyli zajmują się oswajaniem wilków, które traktują jako członków swojej rodziny. Wiodą spokojny żywot aż do dnia, gdy w ich chacie zjawia się carska armia nakazując zaprzestać stosowanych przez nie praktyk. Gdy wyrażają swój sprzeciw, matka Fiedory zostaje pojmana i zabrana do więzienia, a dziewczynka postanawia ją uwolnić. Towarzyszy jej uciekinier z carskiej armii, a na swojej drodze spotykają coraz to nowych wspólników.

Wilczerka to powieść fantastyczna kierowana do nastolatków. Uważam jednak, że starszy czytelnik również znajdzie w niej coś dla siebie. Głównym przesłaniem książki jest ukazanie niebezpieczeństw dyktatury. W książce carat narzuca swoją władzę. Generał Rakow dokonuje czynów haniebnych, uwłaczających człowiekowi. Stawia siebie  na pozycji władcy, odbiera ludziom to, co dla nich najcenniejsze. Tak właśnie było z Fiedorą i jej matką. Rakow chciał zabrać im to, co stanowiło istotny element ich egzystencji.

Na główny plan wychodzi tytułowa Wilczerka. Fiedora jest dziewczynką mądrą i odważną. Nie wierzy w półśrodki i działa zgodnie ze swoimi uczuciami. To właśnie zbliża ją do sukcesu i budzi respekt wśród napotkanych na drodze osób. Dziewczyna przekuwa swoje uczucia w czyny, działa mimo przeciwności. Dzięki temu zjednuje sobie ludzi.

Baśniowa historia z morałem ukryta w powieści Katherine Rundell to idealna powieść dla każdego młodego (i nie tylko). Wielbiciela fantastyki. To książka o sile.ducha, wierze w lepszy świat i przekuwaniu własnych słabości w siłę. Ze względu na brutalność niektórych scen, polecam ją dla dzieci w wieku powyżej 12 lat.


Tytuł: Wilczerka
Tytuł oryginału: The Wolf Wilder
Autor: Katherine Rundell
Tłumaczenie: Paulina Breiter-Ziemkiewicz
Data wydania (Pl): 16 pażdziernika 2019
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Poradnia K


Ten oraz inne nowości znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl


7 komentarzy:

 1. Powieści młodzieżowe mają często swój specyficzny klimat i to mi się w ich podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, mojej córce, fascynatce wilków, bardzo by się spodobała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubi wilki, to książka zdecydowanie dla niej.

   Usuń
 3. Poczekam na coś spoza fantastyki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba się skuszę na przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojejku, fabuła brzmi naprawdę ciekawie! Może się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna książka! Czytałam z zapartym tchem :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)