sobota, 24 sierpnia 2019

Mroki przeszłości - "Sekrety letniego ogrodu" Hannah Richell

Często domy, w których spędziliśmy dzieciństwo kryją mroczne tajemnice z przeszłości. W zakamarkach skrywają zatajone sekrety i niewypowiedziane myśli. Takim domem z mnóstwem niewiadomych jest rezydencja Cloudesley opisywana przez Hannę Richell w jej najnowszej powieści. Maggie Oberon wraca do Anglii by opiekować się chorą babcią Lilian. Dziewczyna uciekła z posiadłości na drugi koniec świata, gdy mocno namieszała w swoim życiu osobistym, Teraz jednak skupia się na pomaganiu babci i przy okazji poznaje sekrety rezydencji, w której dorastała. Akcja -powieści toczy się dwutorowo. Przeszłość poznajemy za sprawą wspomnień Lilian, babci głównej bohaterki. Kobieta przypomina sobie czasy, gdy została mężatką, a jej związek całkowicie mijał się z jej wyobrażeniem o nim. Lilian wspomina ciemną stronę charakteru swojego męża, jego furiackie zachowanie i odzywki, a także mężczyznę, który mocno namieszał w jej sercu. Teraźniejszość to w głównej mierze losy Maggie, jej walka o utrzymanie rezydencji, zdobycie pieniędzy na jej remont. To także sprawy osobiste Maggie, próba odbudowania relacji, które zostały zakończone przed jej wyjazdem do Australii.Bardzo lubię powieści, gdzie akcja teraźniejsza przetykana jest retrospekcjami. Taka budowa zawsze wzmaga moją ciekawość, każe domyślać się jak wydarzenia z przeszłości wpłynęły na główny bieg akcji. Tutaj z wielkim podekscytowaniem śledziłam tajemnice rezydencji Cloudesley i jej mieszkańców. Autorka ukazała bajeczne życie z wieloma rysami. Pokazała, że nie zawsze liczą się pieniądze, że oprócz nich ważne są inne wartości. W bogatym domu wypełnionym służbą, opływającym w bogactwo, można czuć się bardzo samotnym, nawet jeśli towarzyszą nam bliskie osoby. W szczególności, gdy one mają ciężki charakter i nie potrzebują bliskości. Sekrety letniego ogrodu Hanny Richell to powieść, która nie ucieka od schematów, bo opisy nieszczęśliwego życia w bogatym domu pojawiały się już wiele razy w literaturze. Mnie jednak spodobała się wariacja autorki na ten temat. Polecam ją wszystkim, którzy są wielbicielami opowieści o rodzinnych tajemnicach, skrywanych w murach potężnych rezydencji. Za egzemplarz powieści dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu

Tytuł: Sekrety letniego ogrodu 
Tytuł oryginału: The Peacock Summer
Autor: Hannah Richell
Tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius
Data wydania (Pl): 10 lipca 2019
Liczba stron: 422
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece


7 komentarzy:

 1. Lubię takie rodzinne historię z tajemnicą w tle, więc chętnie przeczytam. Okładka bardzo mi się podoba. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną, zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem świeżo po Córce zegarmistrza, tam też światy przeszłości i teraźniejszości przenikają się nawzajem. W sumie taka konstrukcja mi odpowiada. Proponowaną przez Ciebie książkę również sobie zapiszę, może być interesująca!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię dwutorową akcję. Ta książka bardzo mnie kusi. Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie przyjemne, pogodne okładki <3 Nie wiem dlaczego na większości koniecznie muszą być "ludzie ze stocków".

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tego typu książki. Na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)