środa, 5 czerwca 2019

Fantastyka dla dzieci? - "Królestwo złociste" Renata Opala
Królestwo Złociste to kraina mlekiem i miodem płynąca. Do czasu. Punktem krytycznym staje się śmierć króla. Jego syn nie może przejąć władzy, ponieważ jest jeszcze za młody, więc na tronie zasiada jego matka. Właśnie wtedy rozpoczynają się prawdziwe problemy. Zakusy na władanie państwem mają władcy sąsiednich terytoriów. Ich dążenie do władzy doprowadza królową Majranę do ostateczności, musi odesłać swoje dzieci w bezpieczne miejsce. Tulipanna i Garland wyruszają w niebezpieczną podróż. 

Renata Opala stworzyła pełnokrwistą powieść fantastyczną skierowaną docelowo do dzieci. Książka utrzymana jest w konwencji baśni. Opisy są bardzo plastyczne i dostosowane do wieku czytelników. Dialogi i przytoczona korespondencja utrzymane zostały w formie mowy dawnej, ale łatwo je można zrozumieć. Osobiście podwyższyłabym jedynie wiek dzieci, do których książka jest kierowania, bowiem na okładce napisano, że jest idealna już dla siedmioletnich czytelników. 

Królestwo Złociste to nie tylko wartka akcja i uciekający przed niebezpieczeństwem młodzi bohaterowie. To opowieść drogi, która pokazuje jak zmagać się z przeciwnościami, nigdy się nie poddawać i walczyć o swoje. Zróżnicowani bohaterowie kierujący się skrajnymi pobudkami od żądzy władzy aż do chęci pomocy uzmysłowią dzieciom, że świat nie jest czarno-biały. 

Książka wypełniona została przepięknymi ilustracjami Edyty Danieluk, w których z miejsca się zakochałam. Ciekawa, wyróżniając się kreska, piękne, żywe kolory i grafiki przeznaczone dla nagłówka każdego rozdziału z miejsca zdobyły moje serce. Jestem przekonana, że spodobają się też dzieciom. 

Fantastyka dla dzieci? To możliwe. Autorce w pełni udała się ta trudna sztuka, a Królestwo Złociste to wartościowa powieść, idealna dla małego czytelnika.


Tytuł: Królestwo Złociste
Autor: Renata Opala
Ilustracje: Edyta Danieluk
Data wydania: 2019
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Skrzat

3 komentarze:

 1. To bardzo ważne, że książka została opatrzona ładnymi ilustracjami. Młody czytelnik szczególnie zwraca na to uwagę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczna okładka a książka też brzmi ciekawie :D

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak to bywa jak te królowe zarządzają w imieniu swoich dzieci;))) a na serio, fajna pozycja książkowa dla najmłodszych!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)