wtorek, 2 kwietnia 2019

Kurtyzana, która była celebrytką - "Paryska kochanka" Catherine HewittWydawać by się mogło, że bycie celebrytą jest wymysłem współczesności. Bardziej i mniej znane twarze fotografują się na ściankach, wciskają na liczne imprezy, a czasami wręcz wyskakują z lodówki. Okazuje się, że celebrytą można było być już w XIX wieku, a udowodniła to Valtesse de la Bigne, czyli kobieta, która zainspirowała Catherine Hewitt do napisania powieści Paryska kochanka.  

Główna bohaterka urodziła i wychowała się w skrajnej nędzy. Ze zwykłej prostytutki stała się zamożną kurtyzaną. Valtesse pięła się po szczeblach kariery wykorzystując do jej zdobywania majętność swoich kochanków. Kobieta stała się aktorką, modelką Maneta i muzą Zoli. Ten ostatni wzorując się na jej postaci, uwiecznił ją w swojej powieści Nana, będącym studium życia prostytutki, a także zamożnych elit Paryża. Sam autor powieść określił jako poemat samczych pożądań. 

Catherine Hewitt z pietyzmem i dokładnością odmalowała życie Valtesse de la Bigne, która była niebywale fascynującą postacią. Nadała jej cechy osoby zapatrzonej w przyszłość, o krok wyprzedzającej wszelkie wydarzenia, tak by wspiąć się możliwie szybko po szczeblach kariery. Kobieta uczyła się na swoich błędach i wyciągała z nich fachowe wnioski doprowadzające ją na szczyt popularności w ówczesnym Paryżu. Autorka w swojej powieści idealnie ukazała jak zbudowano fałszywe życie w luksusie, jak na kłąmstwie wybito się na wyżyny popularności. 

Życiorys Valtesse udowadnia, że człowiek nie jest zdeterminowany poprzez swoje pochodzenie i miejsce, w jakim dane było mu się wychować. Mimo nieszanowanej profesji kobieta pokazała, że można pozostać niezależną, a o własne pragnienia warto walczyć zawsze i wszędzie. Valtesse pokazała, że nawet kurtyzana może osiągnąć sukces i sławę.

Autorka wykonała sporo pracy gromadząc materiały do napisania biografii. Wystarczy zerknąć na końcową bibliografię, by zdać sobie sprawę, że do napisania tej niewielkiej rozmiarowo powieści, wykorzystano kilkaset źródeł. Dodatkowym atutem książki jest zamieszczenie w niej mapy Paryża z 1878 roku oraz ilustracji i zdjęć przedstawiających sławną kurtyzanę, a także miejsca z nią związane. 


Paryska kochanka to łakomy kąsek dla wielbicieli biografii. Zręcznie i przystępnie ukazana historia silnej kobiety, jaką była Valtesse de la Bigne, fascynuje i wciąga. Catherine Hewitt ukazała, że gdy inteligencja i spryt idą w parze to osiągnięcie sukcesu jest murowane. Ponadto osoba, której życie stanowiło podwaliny tej opowieści była niezwykle fascynującą postacią, którą warto poznać.  


Tytuł: Paryska kochanka. Prawdziwa historia kurtyzany, która zbudowała imperium na kłamstwie
Tytuł oryginału: The Mistress of Paris: The 19th-Century Courtesan Who Built an Empire on a Secret
Autor: Catherine Hewitt
Tłumaczenie: Magdalena Jatowska
Data wydania (Pl): 27 lutego 2019
Liczba stron: 364
Wydawnictwo: Kobiece

Tę oraz inne biografie znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl

7 komentarzy:

 1. Jak ja lubię takie klimaty... chociaż wygląda na obyczajówkę to i tak przeczytałabym:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taka fabularyzowana biografia, ale bardzo ciekawa i klimatyczna.

   Usuń
 2. Czytałam i polecam wielbicielom biografii :) Tym co lubią powieści historyczne i obyczajówki również. Zresztą wszystkim tym , którzy stawiają na dobrą, wciągającą literaturę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, też uważam, że tym osobom w szczególności się spodoba.

   Usuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ae wydaje się naprawdę ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię biografie, więc książka na pewno mi się spodoba ! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)