wtorek, 5 marca 2019

Lutowe przyjemnostki i garść książkowych zapowiedzi na marzecW lutym udało mi się przeczytać 7 pozycji. Zdecydowanie najlepsza z nich okazały się Służące Kathryn Stockett, najbardziej rozczarowała mnie Zasada jednego Ashley i Leslie Saunders. Aja żem jej powiedziała Nosowskiej też nie okazała się dla mnie hitem. Przyjemnym zakończeniem cyklu okazała się Odrobina słodyczy Shari L. Tapscott. Tak jak pozostałe dwie części jest to sympatyczna i ciepła proza utrzymana w stylu książek Kasie West. Przyjemnym i dość mrocznym zaskoczeniem okazała się powieść Czarownice nie płoną Jenny Blackhurst. 

 FILMOWOObejrzałam ekranizację Służacych. To bardzo dobry film, jednak mając na świeżo książkę w głowie, film nie wywołał już we mnie aż tylu emocji. W Walentynki postanowiliśmy obejrzeć z mężem coś romantycznego i wybraliśmy O północy w Paryżu. Bardzo przypadły nam do gustu przygody emocjonalnego pisarza skaczącego w czasie. To trochę inny Allen niż znaliśmy go do tej pory, bardziej eteryczny i na pewno mniej przegadany. Obejrzeliśmy także Kuku na Netflixie i jeśli szukacie zabawnego serialu komediowego z dużą doza czarnego humoru, to serdecznie polecam. 


Dodatkowo przypominam sobie Pełną chatę. Uwielbiam ten serial i mam do niego wielki sentyment, chociaż przyznaję, że ciężko początkowo przez niego przebrnąć. 

GARŚĆ ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWYCH


Tak jak w poprzednich miesiącach, w marcu również można spodziewać się thrillerów. Milcząca ofiara Caroline Mitchell (Zysk i S-ka, 4.03.2019) dotyka mrocznych rodzinnych sekretów, które powinny zostać na zawsze zapomniane. I niech zginę Sarah Pinborough (Prószyński i S-ka, 12.03.2019) to kolejna powieść autorki po dobrze przyjętej Co kryją jej oczy.  To powieść o trzech kobietach o ugruntowanej pozycji: jedna z nich jest matką, jedna córką, jedna szczęśliwą mężatką i okazuje się, że jedna nie jest tym, za kogo się podaje. Pacjentka to ponoć najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny roku. Alexa Michaelides (W.A.B., 13.03.2019). Mroczne kłamstwa Minnow Bly autorstwa Stephanie Oakes (Feeria Young, 13.03.2019) dotyczą tematu sekty i jej brutalności. Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować (Znak, 27.03.2019) to przekrój poprzez historię egzekucji. A prawda o sąsiadach ma zostać odkryta w powieści Cary Hunter Kto mieszka za ścianą (Filia, 27.03.2019).  

W marcu będziemy mieli też okazję zapoznać się z książkami, których akcja osadzona została w bliższej bądź dalszej przeszłości lub w retrospekcjach sięga do czasu przeszłego. Książką wykorzystującą retrospekcje jest powieść Kate Morton Córka zegarmistrza (Albatros, 13.03.2019), gdzie wydarzenia współczesne powiązane są z tymi do 1862 r. Kołysanka z Auschwitz Mario Escobara (Wydawnictwo Kobiece, 13.03.2019) inspirowana jest życiem Helene Hannemann i opowiada historię prowadzenia przedszkola w obozie koncentracyjnym. Wspaniałość Ambersonów Bootha Tarkingtona (MG, 13.03.2019 r.) to obraz bogatej rodziny i rodzącego się uczucia. Na dokładkę prawdziwa cegiełka, ale jakże smakowicie się zapowiadająca, czyli historia Mary Shelly i jej matki w książce Buntowniczki Charlotte Gordon (Wydawnictwo Poznańskie, 13.03.2019).Marzec to też premiery powieści obyczajowych. Gra na cztery Hanny Cygler (Rebis, 12.03.2019 r.) opowiada o losach skrzypaczek Gdańskiej filharmonii. Kryształowe motyle Katarzyny Misiołek (Książnica, 13.03.2019 r.) to opowieść o losach trzech zupełnie odmiennych kobiet. Kalendarz z dziewczynami Ady Johnson (Zysk i S-ka, 25.03.2019) to opowieść o cieple domowego ogniska i babskiej przyjaźni.
Na koniec przygotowałam dwie powieści młodzieżowe i dość nietypowo jak na mnie, dwie fantastyczne. Dziewczyna z wieży Katherine Arden (Muza, 13.03.2019) nawiązuje do wierzeń i mitologii rosyjskiej. Tysiąc idealnych nut C.G.Davis (Zielona Sowa, 13.03.2019) to opowieść o trudnym dorastaniu i wymaganiach brutalnej matki. Harda Horda (SQN, 13.03.2019) to antologia opowiadań fantastycznych napisanych przez znane polskie pisarki. Prawda o kłamstwach Tracy Darnton (YA!, 13.03.2019) to historia dziewczyny, która przez lata poddana była programowi badawczemu i obawia się, że nikomu nie może ufać.

NA co się skusicie? Czekacie na którąś z marcowych premier? 4 komentarze:

 1. Gratuluję wyniku. Mnie udało się przeczytać 8 książek. Na większych z zaprezentowanych zapowiedzi, również czekam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. „Służące” bardzo lubię, a „O północy w Paryżu” podbiło moje serduszko ;) Chociaż dawno oglądałam, nie wiem jak teraz przypadłby mi do gustu.
  Z zapowiedzi czekam na „Harda Harda” i „Oczy uroczne” :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam kiedyś ,,O północy w Paryżu" i bardzo podobał mi się ten film ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)