czwartek, 10 stycznia 2019

Najlepsze książki 2018

2018 rok był niezłym pod względem czytelniczym. Mało było książek złych lub takich, które mnie zawiodły, a trafiło się kilka perełek i właśnie o nich dzisiaj napiszę.

Historia złych uczynków Katarzyna Zyskowska


Powieść Zyskowskiej to niesamowity kawałek literatury najwyższych lotów. To powieść wzbudzająca kontrowersje, pochłaniająca światem przedstawionym, wypełniona po brzegi fantastycznymi opisami. Wykreowana i dopracowana do końca i w stu procentach. To powieść, której nie sposób się oprzeć, gdy zacznie się ją czytać. Książkę tę chce się pochłaniać, pragnie się znaleźć wspólny mianownik poprowadzonych początkowo dwutorowo historii. To książka, która nikogo nie pozostawi obojętnym, a zawarta w niej opowieść pokaże jak ludzie potrafią być okrutni i samolubni, a zło, które choćby na moment wkradnie się do duszy, pozostanie tam na zawsze. 

Wojna, która ocaliła mi życie Kimberly Brubaker Bradley


Powieść Kimberly Brubaker Bradley to wspaniały i wzruszający obraz ludzkiej
przemiany. To historia strachu, który z każdym dniem przemienia się w nadzieję. To opowieść o tym jak ludzka psychika potrafi odbudować się po najgorszym kryzysie, jak można nauczyć się miłości i wzajemnego szacunku, wystarczy jedynie cierpliwość i zrozumienie.


Ostre przedmioty Gillian Flynn

Ostre przedmioty to obraz patologii ukrywającej się w pięknych i wymuskanych szatach, skrywanej pod powierzchnią idealnego obrazu. To opowieść o depresji, jej przyczynach i konsekwencjach. Autorka poprzez misternie skonstruowaną i przyprawiającą o gęsią skórkę fabułę pokazała do czego może prowadzić brak miłości i zrozumienia, wsparcia ze strony najbliższych. Sugestywne obrazy i język i budują napięcie, ukazują brzydotę świata kreowanego na idealny i kruchość ludzkiej psychiki poprzez próbę sprostania nierealnym oczekiwaniom.
Piołun na zapomnienie Anna Trojanowska


Powieść historyczna napisana z wielkim rozmachem, owiana nutą ziół aptecznych i olibanum. Z wielką starannością autorka opisała życie apteki z przełomu XIX i XX wieku. Tworzenie receptur, zdobywanie wiedzy, nauczanie stażystów - wszystko to zostało odda z z tak pieczołowitą dokładnością, że ma się wręcz wrażenie, że przeniknęło się do tamtejszego świata i apteki wypełnionej wonią ziół. (pełna recenzja niebawem na blogu).BONUS

audiobooki

źródło

Cudowny chłopak R.J. Palacio

Fantastyczna historia chłopca, który na co dzień musi walczyć z przeciwnościami. Auggie mimo wielkiego cierpienia, jakie doznaje jest niezwykle pogodny i wyrozumiały. Bardzo podobało mi się przedstawienie jego historii z perspektywy innych osób. 

źródło
Światło między oceanami M. L. Stedman

Głównym celem rozważań powieści jest przede wszystkim ludzkie sumienie. Mimo że historia krąży wokół roli matki, kto nią jest, czy kobieta rodząca dziecko, czy ta je wychowująca, to jednak przede wszystkim wszystko sprowadza się do dylematów moralnych i zapytania: ile jesteśmy w stanie zrobić, by spełnić swoje największe marzenie. 


źródło

Czerwony notes Sofia Lundberg


Fenomenalna historia, o której jest stanowczo zbyt cicho. To powieść wielowątkowa opowiadająca życie głównej bohaterki. Czas rzeczywisty, gdy ta jest już stara i zniedołężniała przeplata się z retrospekcjami z jej arcyciekawego życia. To opowieść - wyciskacz łez, historia, która jasno pokazuje, że na końcu liczy się tylko miłość. 


źródło
Opowieść podręcznej Margaret Atwood 

Atwood stworzyła epokową powieść, która niesie ze sobą obawę i lek. Powieść, która jest na wskroś feministyczna i ostrzega o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą nadmierna dewocja. To lektura o uciemiężeniu kobiet, ale też mężczyzn. O świecie, gdzie skrywane są prawdziwe uczucia i myśli, gdzie pozornie niewinna gra może być przyczyną śmierci. To historia oparta na biblijnej przypowieści, która z kart księgi przeniesiona została do współczesnego świata jeden do jednego. Autorka pokazała pozorność bogobojnego życia, które ukrywa dewiację. 
14 komentarzy:

 1. Nie czytałam żadnej z tych książek, już żałuję :) Ale chętnie nadrobię te zaległości, skoro szczególnie polecasz ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam Czerwony notes i bardzo mi się podobał. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna powieść, szkoda że przeszła tak bez echa.

   Usuń
 3. Przyznam szczerze, że ostatnio czytam naprawdę mało książek, dlatego mogę jedynie powiedzieć, że oglądałam film Cudowny chłopak oraz Światło między oceanami i naprawdę uważam, że oba filmy są dobre. Nie porównam w odniesieniu do książek, bo tych nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmy jeszcze przede mną, ale na pewno je obejrzę.

   Usuń
 4. Z kolei "Opowieść podręcznej" jest jednym z największych rozczarowań minionego roku w moim przypadku. Za to "Cudowny chłopak" to świetna lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę. Mnie naprawdę uwiodła i rozłożyła na łopatki.

   Usuń
 5. Żadnej nie czytałam...więc będę miała czego szukać w 2019 roku:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, są fantastyczne, ale wiadomo, gusta są różne.

   Usuń
 6. Mam dużą ochotę na serial „Ostre przedmioty” i chyba właśnie na niego się skuszę.
  A zgodzę się co do „Opowieści podręcznej” - robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Oglądałam i przyznam, że mnie jakoś specjalnie nie porwał. Przepiękne zdjęcia i dobrze dobrane aktorki, ale dla mnie tylko tyle.

   Usuń
 7. Stedman mam, sporo osób poleca, więc chcę przeczytać. Zyskowskiej nie mam akurat tego tytułu, ale widziałam właśnie, że oceniana jest bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Każdą z tych książek kojarzę, a "Cudowny chłopak" i "Światło między oceanami" wywarły na mnie ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)