czwartek, 8 marca 2018

Jak pachnie kosmos? - "Zapytaj astronautę" Tim Peake [recenzja przedpremierowa]


Ostatnimi czasy na rynku wydawniczym można zaobserwować boom na książki o tematyce związanej z kosmosem. Coraz częściej stają się one bestsellerami, czytają je miliony. Wśród tych wszystkich egzemplarzy warto zwrócić uwagę na Zapytaj astronautę Tima Peake'a, bo to pozycja która zdecydowanie się wyróżnia. 

Tim Peake dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo nie ma chyba lepszej osoby do odpowiedzi na nawet najbardziej intrygujące pytania. Autor jest astronautą i pilotem, członkiem ESA. Ukończył misję polegającą na półrocznej pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47. 

W swoich wypowiedziach autor tryska nie tylko znajomością tematu i inteligencją, ale również poczuciem humoru. Z łatwością wykłada nawet najbardziej zawiłe teorie, odpowiada na zaskakujące pytania. Nie ma tematu, który byłby go w stanie zaskoczyć. Tim Peake nie uchyla się od odpowiedzi na takie pytania jak: 
- Jak pachnie kosmos? 
- Dlaczego w kosmosie jesteśmy wyżsi niż na ziemi?
- Dlaczego astronauci przygotowują się do spacerów kosmicznych pod wodą? 
- Czy w kosmosie jest szybki internet?
i wiele, wiele innych. 

Najciekawszym elementem i aspektem książki jest fakt, że Tim Peake odpowiada na najbardziej skomplikowane pytania w bardzo przystępny sposób, pozwalający nawet największemu laikowi zrozumieć meritum problemu. Jego odpowiedzi uzupełnione zostały przez ciekawe ilustracje, często obrazujące dany problem, chociaż czasami wrzucone jako zabawne okraszenie tekstu. Dodatkowo w książce zostały umieszczone zdjęcia ukazujące jak wygląda praca astronauty, z czym spotyka się on na co dzień. 

Zapytaj astronautę to świetna pozycja dla każdego, kto chciałby choćby w najmniejszym stopniu liznąć wiedzę o kosmosie. To książka, która trudną wiedzę przybliża każdemu. Z tej pozycji uszczkniemy sporo informacji na arcyciekawe tematy, a forma odpowiedzi na pytania pozwoli uzyskać wiedzę odnośnie kwestii, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Polecam.

Tytuł: Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie
Tytuł oryginału: Ask an Astronaut. My Guide to Life in Space
Autor: Tim Peake
Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Data wydania (Pl): 15 marca 2018
Liczba stron: 3262
Wydawnictwo: Wydawnictwo KobieceZa egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu


4 komentarze:

 1. Myślę, że może za jakiś czas sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość ciekawa pozycja! Z serii pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedź w internecie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu książki, bo dzięki nim można dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy, na które potrafią odpowiedzieć tylko osoby, które same tego doświadczyły :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)