środa, 7 marca 2018

Introwertyczka o ciętym języku - "Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach"Stand up nie jest w Polsce zbyt popularną formą rozrywki, chociaż niektórzy jej przedstawiciele są szeroko znani. Mimo tego, praktycznie każdy zna Amy Schumer, chociaż paradoksalnie stand up zdominowany jest przez mężczyzn. 

W książce, która według autorki biografią nie jest, bo takową Amy chce napisać mając lat dziewięćdziesiąt, nakreślony został obraz sukcesu, typowego amerykańskiego snu: od pucybuta do milionera (choć nie do końca, bo jak się okazuje, początkowo rodzina Amy pławiła się w luksusach). 


Humor grubo ciosany


Przed przystąpieniem do lektury zalecałabym zapoznanie się, że specyficznym poczuciem humoru autorki, bo już pierwsze rozdziały mogą przyprawić o ból głowy jeśli go się nie zna. Amy bowiem nie cofnie się przed niczym, dzieli się najbardziej intymnymi szczegółami ze swojego życia, nie pomija nawet najbardziej niesmacznych drobiazgów, które każdy z nas zagrzebałby na dnie przysłowiowej szafy. Ona jednak wywleka je na światło dzienne, szokując, ale jednocześnie bawiąc. 

Najlepiej śmiać się z samej siebieWielką siłą Amy Schumer jest fakt, że potrafi śmiać się z samej siebie. Ma ogromny dystans do swojej osoby. Opowiada o swoim życiu z wielkim humorem, w sposób mocno kontrowersyjny. Obok opowieści śmiesznych, znajdują się także te smutne i przykre, takie, które chwytają za serce. Los nie zawsze obchodził się z nią łaskawo, często ją doświadczał. Te wszystkie doświadczenia dodawały jej siły. Schumer pokazała jak pokonać własne słabości i lęki, przekuć je w zalety i odnieść sukces. 

Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach szokuje, momentami balansuje na granicy dobrego smaku, ale też wzrusza i zdumiewa. Ukazuje Amy Schumer jako introwertyczkę, która znalazła w sobie siłę i śmiałość, która była w stanie przeciwstawić się przeciwnościom losu i własnym przywarom, by stanąć przed publiką i spełniać swoje marzenia, osiągnąć sukces. To książka ukazująca inną twarz autorki, tak różną od tej wszystkim znanej. 


Tytuł: Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach
Tytuł oryginału: The Girl With The Lower Back Tattoo
Autor: Amy Schumer
Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Data wydania (Pl): 2 marca 2018
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Wydawnictwo KobieceZa egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu

3 komentarze:

  1. Coraz bardziej chcę przeczytać tę książkę. Może mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli będę miała okazję przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja czytałam, według mnie świetna, choć nie znam tak dobrze samej Amy. Jeśli chodzi o książki o dziewczynach, to jeszcze "Dziewczyny chcą się zabawić" jest warta uwagi. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)