sobota, 10 lutego 2018

Styczniowe przyjemnostki i garść książkowych premier na luty

Przoduję ostatnio w jednej dziedzinie - publikowaniu podsumowań na szarym końcu, kiedy wszyscy inni to już zrobili.

KSIĄŻKOWO


W styczniu przeczytałam jedynie trzy książki, całe szczęście w większości były to dobre książki i z żadną się jakoś specjalnie nie męczyłam, chociaż Wieczór taki jak ten załamał mnie swoją naiwnością i naciąganą historią. Dopadł mnie czytelniczy kryzys i liczę, że w kolejnych miesiącach usunie się on w cień.

Najlepszą powieścią przeczytaną w styczniu była Kawa z kardamonem Joanny Jagiełło. To ciekawa młodzieżówka traktująca o tym, jak tajemnice sprzed lat mogą wpływać na rodzinne życie i jak wiele potrafia zmienić. To historia o przemianie wewnętrznej, wyzbywaniu się egoizmu i uczeniu empatii. Zdecydowanie sięgnę po kolejne części tego cyklu.

Dodatkowo przeczytałam jeszcze Cydr z Rosie, który okazał się książką tak dobrze napisaną, że mimo praktycznego braku dialogów i mnogości opisów, międzywojenna Anglia od razu mnie pochłonęła.

Zapoznałam też  siebie i synka z Historyjkami Beatrix Potter, ale recenzja tej książeczki pojawi się na blogu w lutym w ramach akcji #kochanieprzezczytanie organizowanej przez  
savethemagicmoments.pl

FILMOWO

W styczniu udało mi się obejrzeć kilka świetnych seriali. Między innymi Watahę, która zachwyciła mnie przepięknymi zdjęciami Bieszczad. Przyznam, że to dużo lepszy serial niż Belfer, którego drugi sezon bardzo mnie rozczarował. 
Dodatkowo obejrzałam też Dark i muszę przyznać, że totalnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest on połączeniem, że jest on połączeniem Stranger Things i Twin Peaks. To całkiem inna historia, opierająca się na podróżach w czasie. Trzeba go oglądac bardzo uważnie, bo łatwo się pogubić w mnogości wątków i boahterów. Serial zachwyca przepięknymi zdjęciami, misternie skonstruowaną historią i niesamowitym doborem aktorów. Jako ciekawostkę napiszę , że przy ich doborze twó®cy zwracali uwagę na najmniejsze nawet szczegóły, takie jak chociażby kolor oczu. Szkoda tylko, że serial zakońćzył się cliffhangerem. 


MUZYCZNIE

Przez cały styczeń słuchałam jedynie piosenek dla dzieci. Mój maluch uwielbia smoka Edzia :) Jeśli przeczytają ten post jakieś mamusie lubtatusiowie, to serdecznie Wam polecam playlisty z piosenkami na YouTube. 




GARŚĆ PREMIER KSIĄŻKOWYCH:


Premiera: 14 lutego 2018
Wydawnictwo Otwarte

Kim jestem?
Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów. Żyję z dnia na dzień, skupiając się na przyjemnych chwilach.

Kim byłam?

Celem. Ofiarą. Nazwali mnie Ocalałą, bo przeżyłam masakrę. Tamte wydarzenia kładą się cieniem na moim życiu, mimo że od dziesięciu lat robię wszystko, aby wymazać je z pamięci.

Co się ze mną stanie?
Boję się. Historie z przeszłości powracają, gdy przypominam sobie, że nie jestem jedyną Ocalałą. Takich jak ja było kilka, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia. Lisa już nie żyje, a Sam nagle zjawia się u mnie…
Przeszłość właśnie mnie dogoniła i muszę stanąć z nią twarzą w twarz. Czy tym razem też ocaleję?





Premiera 14 lutego 2018
Wydawnictwo Literackie


Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz?


Najważniejsza islandzka książka ostatnich lat.

Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji.

Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości.



Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji.



Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo?



Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci, tymczasem władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane. Czy przetrwają?



„Wyspa” to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.



Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.

Premiera 15 lutego 2018
Wydawnictwo Czarne

Pasjonujący thriller psychologiczny, który pokazuje, jak szokująca prawda może kryć się za gazetowymi nagłówkami…

Kiedy w wieczornej gazecie ukazuje się krótka informacja o tragedii sprzed lat –odnalezionym na placu budowy szkielecie noworodka, większość czytelników tylko przebiega po niej wzrokiem. Jednak trzy obce sobie kobiety nie mogą zignorować zamieszczonej treści.

Jednej z nich tekst przypomina o najgorszym wydarzeniu z życia.

Inna obawia się, że jej najpilniej skrywana tajemnica może zostać ujawniona.
Dla trzeciej zaś, dziennikarki, to pierwsza wskazówka w śledztwie prowadzącym do ujawnienia prawdy.
Historia dziecka musi zostać opowiedziana…
Premiera 15 lutego 2017
Wydawnictwo Marginesy


Od ponad 60. tygodni bestseller „New York Timesa”, niemal 2 miliony sprzedanych egzemplarzy. Prawa do tłumaczenia nabyli wydawcy z kilkunastu krajów. W produkcji film w reżyserii Rona Howarda.



Zdaniem recenzentów i czytelników Elegia dla bidoków odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory.



Porażająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”. To również napisana z uczuciem i zaangażowaniem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka.



Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Ciężką pracą udało im się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy w rodzinie zdobył dyplom wyższej uczelni. Vance pokazuje jednak, że nie da się uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu, biedy i traum, tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzili.



Elegia dla bidoków to aktualne i niepokojące rozważania o tym, że znaczna część Stanów Zjednoczonych straciła wiarę w amerykański sen, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. W tym sensie jest to rzecz uniwersalna, rzuca nowe światło na podziały społeczne i polityczne również w Polsce.



Premiera 16 lutego 2017
Wydawnictwo MAG


Na pobojowisku po ostatniej wielkiej bitwie Wojny Secesyjnej rozczarowany życiem unionista-lekarz natrafia na obrabiającą trupy dziwną postać i jego życie zmienia się na zawsze…

W Strasburgu, parę lat przed Rewolucją Francuską, konserwator obrazów dostaje zlecenie namalowania cyklu portretów pięknej kobiety w różnych fazach jej życia, choć sama kobieta najwyraźniej się nie starzeje…
W Nowym Jorku z czasów prohibicji młoda marksistka pojawia się nagle wśród elit, w dodatku podszywając się pod osobę, która nigdy nie istniała…
Czerwony śnieg to powieść o miłości i krwi, o ideach i snach, a wszystko wiąże w całość tajemnicze stworzenie wywiedzione z najmroczniejszych przedwiecznych ludzkich mitów, które cudem przetrwało do dzisiejszych czasów, wciąż rośnie i wciąż zabija

Premiera 28 lutego 2018
Wydawnictwo Burda Publishing Polska
Znasz to uczucie? Kiedy zależy ci na czymś tak bardzo, że prawie byłabyś gotowa za to zabić?



Uważaj, o co prosisz…



Kat i jej mąż Nick próbowali wszystkiego, żeby zostać rodzicami, i po kolejnej porażce są bliscy rezygnacji. Jednak przypadkowe spotkanie z Lisą, przyjaciółką Kat z dzieciństwa, daje parze ostatnią szansę na spełnienie marzeń.



Ale przeszłość Kat i Lisy jest pełna mrocznych sekretów.



Co gorsza, Kat podejrzewa, że Lisa nie mówi jej wszystkiego.



Dla Kat to miała być prosta historia ze szczęśliwym zakończeniem – jednak z biegiem czasu na jej perfekcyjnym życiu zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. W końcu staje się jasne, że kobieta nie może dłużej uciekać przed własną przeszłością, jeśli chce ocalić rodzinę… 


Premiera 28 lutego 2018
Wydawnictwo Czarna Owca


W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej fascynujące koszmary i tajemnice.



Rok 1986. Eddie i jego przyjaciele dorastają w sennym angielskim miasteczku. Spędzają czas, jeżdżąc na rowerach i szukając wrażeń. Porozumiewają się kodem: rysowanymi kredą ludzikami. Pewnego dnia jeden tajemniczy znak prowadzi ich do ludzkich zwłok. Od tej chwili wszystko zmienia się w ich życiu.



Trzydzieści lat później Eddie i jego przyjaciele dostają listy z wiadomością napisaną tajemniczym kodem z dawnych lat. Uważają, że to żart do momentu, gdy jeden z nich nie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Do Eddiego dociera, że jedyną drogą do ocalenia siebie przed podobnym losem jest próba zrozumienia, co tak naprawdę stało się przed laty.



Kredziarz to najlepszy rodzaj suspense’u, w którym teraźniejszość doskonale współgra z reminiscencją, każda postać jest wyraźnie zarysowana i interesująca, żadna z zagadek nie pozostawia w czytelniku niedosytu, a zwroty akcji zaskoczą nawet najbardziej doświadczonego czytelnika.


Premiera 28 lutego 2018
Wydawnictwo Otwarte


Lane jest ambitnym siedemnastolatkiem, który ma zaplanowaną przyszłość – jest w niej miejsce na prestiżowy uniwersytet, ale nie na chorobę. Mimo zdiagnozowania u niego lekoopornej gruźlicy postanawia żyć, jak gdyby nic się nie zmieniło. Pobyt w ośrodku dla chorych Latham House traktuje jak przymusowe wakacje.

Sadie na przekór chorobie beztrosko chwyta każdy dzień. Dla wielu osób ośrodek jest jak więzienie, ona znalazła tutaj swoje miejsce. Tu stała się artystką, która wraz z przyjaciółmi stworzyła małą, bezpieczną przystań.
Znajomość z Sadie pomoże Lane’owi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie priorytety są zupełnie inne. Gdy choroba się zaostrza, żadne z nich nie dopuszcza do siebie myśli, że każda chwila może być tą ostatnią.
Nowa książka autorki bestsellera „Początek wszystkiego” to utrzymana w duchu powieści Johna Greena przejmująca, ale i dowcipna historia o życiu wbrew ciężkiej chorobie i o szansach, które mają swój termin ważności.*








-------------------

* opisy wydawców

7 komentarzy:

  1. Ocalałe, Surogatka i Kredziarz bardzo chcę przeczytać.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe podsumowanie :)
    Wiele świetnych książek wkracza teraz na rynek, mam nadzieję, że dorwę je jak najszybciej :)
    Na blogu pozostaję na dłużej, pozdrawiam, Daria z book-night

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe te premiery w tym miesiącu :D Chętnie zapoznam się z Kredziarzem i Dzieckiem ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem właśnie w trakcie lektury "Dziecka" i jest dobrze :)

      Usuń
  4. ,,Kredziarz" chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. "Kredziarz" przeczytany przeze mnie bardzo szybko ,bo bardzo wciąga,teraz mam przed oczami "Czwartą Małpę"-zdecydowanie polecam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)