poniedziałek, 30 października 2017

Gdy los zsyła drugą szansę - "Zostań ze mną" Anna Karpińska
Pierwszy tom cyklu Księgarnia po Flisakiem ujął nie tylko mnie, ale też rzesze czytelników niebanalną i ciepłą historią o poszukiwaniu swoich korzeni i powrocie do przeszłości. W kolejnym tomie autorka daje swoim bohaterkom drugą szansę. Czy będą w stanie z niej skorzystać, czy jednak ją zaprzepaszczą?

Dagmara poznaje swoją biologiczną matkę. Czy zdoła zaufać Bożenie, która oddała ją lata temu do adopcji? Czy Bożena odkupi swoje winy? No i czy córka Dagmary, Zosia zmądrzeje i wróci do Polski by skończyć szkołę? To tylko kilka z niewielu przeciwności losu, jakie zostają tym razem postawione przed bohaterkami powieści. Gdzieś w tle przewijają się jeszcze problemy finansowe, mieszkaniowe, a także romantyczne wzloty i upadki.

Tak jak w pierwszym tomie historię poznajemy poprzez narrację pierwszoosobową. Swoje losy opowiadają Dagmara i Bożena, a także Zosia, która daje się poznać jako rozsądna, młoda kobieta. Czytelnik niemal od początku może zżyć się z bohaterkami, wniknąć w ich umysł, poznać uczucia, czy to pozytywne, czy negatywne. Dodatkowo autorka przedstawia niekiedy tę samą scenę z punktu widzenia dwóch różnych bohaterek, co jest zabiegiem bardzo ciekawym i w pełni pozwala się odnaleźć w konkretnej sytuacji. Wszak w zależności od percepcji inaczej można postrzegać różne zdarzenia.

Zostań ze mną to kolejna ciepła, kobieca opowieść. Prawdziwa, bo nie pozbawiona łyżki dziegciu i okraszona smutkami i codziennymi kłopotami. Autorka stworzyła życiową historię o zmaganiach z nowym, o poznawaniu siebie, a także o dorastaniu. Codzienne problemy bohaterek nie odbiegają od tych, z którymi mierzą się wszystkie kobiety, przez co czytelniczki mogą się z nimi utożsamiać. 

Karpińska pokazała, że historia lubi zataczać koło, być cykliczną. Warto jednak ryzykować, podejmować świadome kroki i nie ulegać presji otoczenia. TO w końcu nasze życie i to my, nie ktoś inny, będziemy ponosili konsekwencje naszych czynów. 

Zostań ze mną to bardzo dobra kontynuacja cyklu. To historia, która nie zawiedzie czytelników, bo wciąga równie mocno jak pierwszy tom. Nie jest to kolejna cukierkowa opowieść, chociaż i tutaj dopatrzyć można się swego rodzaju happy endu. Tak jak pierwszy tom, powieść ujmuje swoją prawdziwością i historią, która chwyta za serce. Do tego dorzucone zostały bohaterki z krwi i kości. Wszystko to składa się na wspaniałą kobiecą lekturę, idealną na długie jesienne wieczory. 


Tytuł: Zostań ze mną
Autor: Anna Karpińska
Data wydania: 8 sierpnia 2017
Liczba stron: 448
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Recenzja napisana dla portalu BookHunter.pl
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka


4 komentarze:

 1. Ja jeszcze nie znam twórczości autorki, więc w końcu muszę to zmienić i dać szansę jej twórczości ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również nie czytałam jeszcze niczego autorki i chętnie to zmienię.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorki nie znam niestety, ale może w najbliższym czasie uda mi się to zmienić.
  Serdecznie pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę zapoznać się z twórczością autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)