poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Subiektywny przegląd marcowych nowości kinowych

Data premiery: 1 kwietnia 2016Batman v Superman: Świt sprawiedliwości
Tytuł oryginału: Batman v Superman: Dawn of Justice
Reżyseria: Zack Snyder

W obawie przed poczynaniami nieposkromionego superbohatera o boskich rysach i zdolnościach, najznamienitszy obywatel Gotham City, a zarazem zaciekły strażnik porządku, staje do walki z otaczanym czcią współczesnym wybawcą Metropolis, podczas gdy świat usiłuje ustalić, jakiego bohatera naprawdę potrzebuje. Wobec konfliktu, który rozgorzał między Batmanem i Supermanem, na horyzoncie szybko pojawia się nowy wróg, stawiając ludzkość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, z jakim jeszcze nigdy nie musiała się zmierzyć.

Moja opinia: Gratka dla miłośników filmów na podstawie komiksów. Póki co, film nie ma rewelacyjnych recenzji, a i ja podchodzę dość powściągliwie, bo jestem wielką fanką Batmanów, ale w reżyserii Nolana. 
Kung Fu Panda 3
Reżyseria: Jennifer Yuh

Po spotyka swego dawno zaginionego ojca i obaj wyruszają do sekretnej krainy pand, gdzie poznają nowych, przezabawnych bohaterów. Gdy nadprzyrodzony złoczyńca Kai zaczyna pustoszyć całe Chiny, pokonując wszystkich mistrzów kung fu, Po musi dokonać niemożliwego - wytrenować całą wioskę swych rozbrykanych, niezdarnych współbraci, by utworzyli drużynę niepokonanych Kung Fu Pand!

Moja opinia: Dalsze losy przesympatycznej pandy, nic dodać, nic ująć :)


Opowieść o miłości i mroku
Tytuł oryginału: A Tale of Love and Darkness 
Reżyseria: Natalie Portman "Opowieść o miłości i mroku" to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Amosa Oza. Przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa ukojenie znajdowała w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością… Jak bardzo zmieni to życie chłopca, który wkrótce zostanie światowej sławy pisarzem?

Moja opinia:  Film jest nie tylko ekranizacją powieści, jest też debiutem reżyserskim Portman. Myślę, że warto się wybrać, by zobaczyć, czy rzeczywiście wszystko, czego ta kobieta się dotknie, zamienia się w złoto. Premiera: 8 kwietnia 2016Łowca i Królowa Lodu
Tytuł oryginału: The Huntsmen: Winter's War
Reżyseria: Cedric Nicolas-Troyan 

Na długo zanim Królewna Śnieżka zwyciężyła wszechwładną Ravennę, Zła Królowa panowała nad światem u boku swej dobrej siostry Freyi. Wszystko zmienia się, gdy ginie córka Dobrej Królowej. Aby nie czuć bólu straty, piękna Freya zamienia swe nieskalane złem serce w lód, otacza je lodową fortecą, co uwalnia moce, których nie była świadoma. By nie myśleć o stracie, w odległej krainie na Dalekiej Północy Królowa Lodu tworzy armię łowców. Najpotężniejszą, śmiercionośną armię świata. Ale zasada – w armii i królestwie – jest jedna – nigdy, przenigdy nie kochać. Nikogo i niczego. Kto pokocha, tego życie znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Z każdym dniem potężna armia Freyi rośnie w siłę, nie jest jednak silna na tyle, by zagrozić armii Królewny Śnieżki. Tylko złowieszcze lustro dałoby Królowej Lodu taką moc…


Moja opinia: Kolejne losy kasowego łowcy.Do końca nie jestem przekonana do filmów z tym bohaterem, więc na razie odpuszczę wyjście do kina. Mustang
Reżyseria: Deniz Gamzen Ergüven

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż, decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Moja opinia: Ostatnio zagnieździłam się w temacie kobiecych praw w państwach islamskich.Niezwykle przeraża mnie to, że w dzisiejszych czasach kobiety w dalszym ciągu mogą być traktowane jako obywatele drugiej kategorii. Jestem bardzo ciekawa, czy bohaterkom filmu uda się zmienić swój los. 
Królowa pustyni. Kobieta, która zmieniła bieg historii
Tytuł oryginału: Queen of the Desert
Reżyseria: Werner Herzog


Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę. Niektórzy mówili o niej "zarozumiała pannica z Oxfordu". Konsekwentnie udowadniała, że jest lepsza od mężczyzn. Osiągnęła pozycję w świecie arabskim, która wówczas wydawała się dla kobiety niemożliwa, nawet w Wielkiej Brytanii. Jej życie to przygoda, w której spełniały się wszystkie marzenia, poza jednym - miłością.Moja opinia: bardzo lubię biografie i często inspirują mnie losy silnych kobiet. Pozycja warto obejrzenia. 


Bóg nie umarł 2
Tytuł oryginału: God's not dead 2
Reżyseria: Harold Cronk

Czy osoba wierząca może lub wręcz powinna ukrywać swoją wiarę w obliczu niewierzących? Czy wiara może kogoś obrażać lub szkodzić młodym umysłom? Na takie pytania musi odpowiedzieć przed sądem nauczycielka liceum, którą oskarżono o to, że złamała przepis o świeckości instytucji państwowych, gdy podczas lekcji historii wspomniała o działalności Jezusa. Sądowy spór, który miał być lekcją pokory dla ludzi wierzących przeradza się w niezwykłą dysputę o wolności sumienia, istnieniu Boga i potrzebie poszukiwaniu w życiu czegoś więcej niż dobra doczesne.

Moja opinia: Druga cześć filmu, który bardzo przypadł mi do gustu. Na pewno obejrzę, bo to miła odmiana w dzisiejszym, głównie laickim świecie. 
Premiera 15 kwietnia:


Piąta Fala
Tytuł oryginału: The 5th Wave
Reżyseria: J Blakeson

Nie jesteśmy sami we wszechświecie. Obcy najpierw odebrali nam elektryczność, potem zrzucili powodzie, zarazy i inne klęski żywiołowe. I tak, po czwartej fali ataku kosmicznych najeźdźców z siedmiu miliardów mieszkańców Ziemi została zaledwie przerażona i zdesperowana garstka. Cywilizacja obcych przewyższa naszą tysiąckrotnie, udało im się poznać nasz sposób myślenia, przewidywać każdy krok. Niewiele wskazuje, by ktokolwiek przetrwał nadchodzącą piątą falę. Świat, w którym żyją Cassie, Evan, Ben i Sams, to płonące wymarłe miasta, krajobraz apokaliptyczny, nikt z ocalałych nie ufa nikomu innemu, strach paraliżuje Ziemię. Młodzi bohaterowie, by przetrwać, muszą dowiedzieć się, kim są przybysze, dlaczego chcą zgładzić ludzkość i czy istnieje choćby szansa na przetrwanie. Może im w tym pomóc młody mężczyzna, którego spotyka Cassie. Film oparty na bestsellerowej powieści Ricka Yanceya „Piąta fala”.

Moja opinia: O książce Yanceya słyszałam wiele: i dobrze i źle. Zanim jednak wybiorę się do kina postaram się przeczytać książkę. 


Niewygodna prawda
Tytuł oryginału: Truth
Reżyseria: James Vanderbilt


W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem  emituje przełomowy reportaż o szokującej przeszłości prezydenta George'a W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

Moja opinia: Uwielbiam Cate Blanchett i to głównie dla niej poszłabym na ten film, a jak Redford jest na dokładkę, to zapowiada się pysznie. 
Letnie przesilenie
Reżyseria: Michał Rogalski

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej znajdującego się w pobliżu obozu koncentracyjnego. Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W domu okazuje się, że są w niej płyty jazzowe i patefon. Romek chce zaimponować swojej koleżance i puszcza jej muzykę. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm przekrada się przez płot i wchodzi przez okno do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie. 

Moja opinia: Zapowiada się niezłe polskie kino o tematyce wojennej. Z chęcią zobaczę.

Czy znaleźliście coś dla siebie? W kwietniu pojawić ma się sporo ciekawych pozycji. Moimi faworytami są Letnie przesilenie, Bóg nie umarł 2  i Królowa pustyni.  


11 komentarzy:

 1. Ostatnio brakuje mi czasu na oglądanie filmów, ale dwa z wyżej wymienionych obejrzałabym z przyjemnością: "Mustang" oraz "Letnie przesilenie". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś niepokoi mnie mieszanka Batmana i Supermena... Kung Fu Pandę pewnie obejrzę, ale nie wiem, kiedy... Na Łowcę... mogę chcieć pójść, wygląda ciekawie, reszta mnie raczej nie pociąga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, co masz na myśli. Ja tez odczuwam niepokój na myśl o takim połączeniu i wydaje mi się, że twórcy komiksów o tych bohaterach nie byliby zadowoleni z takiego pomysłu.

   Usuń
 3. Najchętniej wybrałabym się na "Opowieść o miłości i mroku" :) Jakoś tak najbardziej opis tego filmu trafił w mój gust ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Letnie przesilenie" mnie jedynie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę tu sporo pozycji dla siebie. Przede wszystkim chyba "Opowieść o miłości i mroku", "Piąta Fala" i "Bóg nie umarł2". Może " Letnie przesilenie" - to zależy jak ten film jest zrobiony...
  Też kocham Cate Blanchet ❤
  Pozdrawiam!
  http://naskrzydlachweny.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wszystkich filmów, obejrzę tylko ,,Kung Fu Panda" ponieważ obiecałam już córce, że ją zabiorę do kina... co do reszty, to raczej poczekam na DVD :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tych wszystkich nowości mi się podoba jedynie Królowa Lodu :) a to wszystko dla przystojnego Łowcy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. kung fu panda i łowca są na tapecie u mnie ! ale widzę że muszę dołączyć letnie przesilenie !

  OdpowiedzUsuń
 9. ,,Królową pustyni" najbardziej chciałabym zobaczyć. ,,Letnie przesilenie" oraz ,,Mustang" oglądałam, polecam, szczególnie ten drugi film.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)