niedziela, 17 kwietnia 2016

POWRÓT DO DZIECIŃSTWA - Beatrix Potter


W tym miesiącu chciałabym przybliżyć postać, moim zdaniem, jednej z najciekawszych pisarek tworzących dla dzieci. Jest nią Beatrix Potter, która stworzyła chociażby Królika Piotrusia. Osoba o nietuzinkowym charakterze, poglądach, zdecydowanie wybijających się poza czasy, w których żyła.

Beatrix przychodzina świat w dobrze sytuowanej rodzinie. Dość wcześnie ujawnia swój talent. Już jako dziecko przepięknie rysuje, bardzo dokładnie ukazując zwierzęta i naturę. Nic więc dziwnego, że to one stają się później bohaterami jej przypowiastek.

Młoda Beatrix nie cierpi podejścia swoich rodziców, zapominających że sami wywodzą się od rzemieślników. Całe szczęście, w rodzinie znajduje autorytet w postaci swojej babki - Jessy Crompton, która nazywana bywa piękną radykałką.

Kiedy Beatrix ma sześć lat, na świat przychodzi jej brat, towarzysz późniejszych zabaw i bratnia dusza. Dzieci uwielbiają zwierzęta i masowo znoszą je do domu. Najbardziej lubią króliki i te staną się później głównymi bohaterami bajek Beatrix. Bertram, jej brat, wyjeżdża do internatu, a dziewczynka zostaje w domu. Z tęsknoty zaczyna prowadzić dziennik.

Młoda kobieta stanowczo odrzuca wybieranych przez jej matkę kandydatów na męża, pochodzących z wyższych sfer. Zamiast myśli o zamążpójściu, w jej głowie kiełkują opowiastki o zwierzętach, które Beatrix tak sobie upodobała. Za 11 dolarów wydaje Piotrusia Królika. Książeczka, która zostaje przekazana początkowo jedynie rodzinie i przyjaciołom, staje się przedmiotem zainteresowania trzech braci: Harolda, Fruinga i Normana, właścicieli firmy wydawniczej Warne & Co. Książeczka staje się hitem i jest kilkukrotnie wznawiana.

Wkrótce najmłodszy z wydawców staje się przedmiotem zainteresowań pisarki. Wymieniania między nimi korespondencja przybiera intymny ton. Dodatkowo Beatrix świetnie odnajduje się w domu braci Warne, dogaduje się również z siostrą wydawców, będącą, tak jak ona, starą panną. Beatrix pisze po dwie opowiastki naraz, bojąc się utraty kontaktu z  Normanem, gdy już zakończą wydawać pierwszą. Zaręczyny pary nie są więc niespodzianką. Zanim jednak zdążą wziąć ślub, Norman umiera na białaczkę, akurat w czasie, gdy Beatrix przebywa z rodzicami na wakacjach. 

Pustka po stracie ukochanego zostaje wypełniona przez zajęcia związane z wykupem posiadłości w Sawrey oraz innych nieruchomości, które później zostaną przekazane przez autorkę na teren parku narodowego. W wielu poczynaniach towarzyszy jej adwokat Wiliam Heelis, za którego Beatrix wychodzi za mąż, mimo sprzeciwów matki.

W późniejszych latach autorka porzuca pisanie opowiastek na rzecz zajmowania się zwierzętami, zakłada chociażby hodowlę owiec. 

Pisarka umiera w 1943 r. na zapalenie płuc. Pogrzeb odbywa się w obecności niewielu żałobników, jej ciało zostaje skremowane, a prochy, zgodnie z jej wolą, rozrzucone na wzgórzu wznoszącym się obok farmy będącej własnością pisarki.

Ciekawostki:
- na podstawie biografii pisarki powstał film Miss Potter, z Renee Zellweger w roli głównej (osobiście bardzo go lubię);
- pod koniec życia pisarka zachowywała się dość ekscentrycznie, np. nosiła kapelusz z liścia kapusty;
- jako dziecko Beatrix uwielbiała króliki, razem  z bratem często wyprowadzali je na spacer, na sznurku;
- do ślubu Beatrix założyła sukienkę z wełny z własnej przędzy;
- Beatrix pisała swój dziennik tak małymi literami, że do jego odczytania niezbędna była lupa;
- większość powiastek Betrix Potter na język polski przełożyła Małgorzata Musierowicz.


W Polsce wydane zostały:

--------------------------------------------------------
Źródło:
- http://www.vam.ac.uk/content/articles/b/biography-beatrix-potter/
- http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,4057064.html?disableRedirects=true
- http://publicdomainreview.org/2014/07/23/the-tale-of-beatrix-potter/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)