wtorek, 1 marca 2016

Przewrotny stosik

Wielkimi krokami nadszedł marzec. Dobrze, że przybył jeden dzień lutego, to przynajmniej wydłużyło czas, który tak prędko mi ostatnio umyka. W związku z zaległościami z poprzednich miesięcy postanowiłam tym razem nie publikować stosika, żeby ostatecznie dokończyć, to co wcześniej sobie zaplanowałam, a nie było mi dane przeczytać.
Jedyną nowością, jaką mam zamiar przeczytać jest Sen Henny Johna Wellsa, który miał premierę 20 lutego. Postanowiłam sięgnąć po fantastykę, która ostatnio trochę zaniedbałam, a ta książka wydaje się całkiem udanym debiutem.  Zaczęłam już ją czytać, więc niedługo można oczekiwać recenzji.Z chęcią jednak podzielę się wyczekiwanymi przeze mnie nowościami. 

Data wydania: 1 marca 2016

Targowisko próżności. Vanity Fair. Tom 1
William Makepeace Thackeray
wyd. Replika

Przepiękne wznowienie jednej z najbardziej znanych klasycznych powieści. 


Nikt nie jest lepiej przygotowany do wielkiej kariery i walki o bogactwa od powabnej i bezwzględnej Becky Sharp. Na przekór swym mizernym korzeniom pnie się więc po szczeblach drabiny społecznej. Jednak jej ckliwa przyjaciółka Amelia tęskni jedynie za grubiańskim wojakiem, Georgem. 
Obie panie muszą torować sobie drogę przez życie pośród skrzącego się jarmarcznym blichtrem społeczeństwa Regencji, gdzie wojny ― te wojskowe, jak i rodzinne ― stanowią codzienność, a fortuny rodzą się i umierają na pniu. Jedyną niezłomną i szlachetną postacią w tym zgniłym świecie pozostaje Dobbin. Swym oddaniem dla Amelii wnosi on patos i głębię do tej cudownie groteskowej opowieści o miłości i perypetiach społecznych. 


Za cudze grzechy
Hanna Cygler
Wyd. Rebis

Kontynuacja wspaniałej powieści, W cudzym domu, która oczarowała mnie od pierwszej kartki. Akcja zostaje jednak przeniesiona z Warszawy, a sama powieść staje się historią drogi. Nie mogę się doczekać!

Europejska podróż pełna namiętności.

Kontynuacja powieści W cudzym domu to prawdziwie europejska, pełna przygód podróż. Los nikogo nie oszczędza. Rozalia skazana jest na rodzinny areszt w Krakowie, Luiza i Joachim próbują dotrzeć do Ameryki przez Paryż. Pozostali zniknęli – czyżby bez śladu? Spiski, terroryści, wybuchające bomby i namiętności nie pozwalają bohaterom cieszyć się spokojem. Nie znajdują go nawet we własnym domu. I za co to wszystko?

Data wydania: 2 marca 2016


Osobliwe i cudowne przyoadki Avy Lavender
Leslye Walton
wyd. SQN

Jedna z najgłośniejszych premier marca. Cudna okładka, magiczna historia - czego chcieć więcej?

Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię rodziny Roux. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?


Wytańczyć marzenia
Michaela De Prince
Wydawnictwo Kobiece

Nie słyszałam nigdy o czarnoskórej primabalerinie. Jak tu nie sięgnąć po książkę, która opisuje tak niekonwencjonalną historię? Tym bardziej, że na jej podstawie powstaje film.

Poruszająca, chwytająca za serce opowieść o czarnoskórej dziewczynce, która spełniła swoje najskrytsze marzenia i stała się słynną primabaleriną.
W sierocińcu w Sierra Leone Michaela de Prince była znana jako dziewczynka nr 27. Samotne dziecko, prześladowane przez innych z powodu bielactwa, nie miało łatwego życia w kraju ogarniętym powojennym chaosem. Pewnego dnia ukochana nauczycielka Michaeli została brutalnie zamordowana.  Dziewczynka przeszła wtedy bardzo trudne chwile. Przyszłą baletnicę uratowało znalezione zdjęcie pięknej primabaleriny. Pozwoliło ono Michaeli odciąć się od ponurej rzeczywistości i zacząć marzyć o lepszym życiu. W wieku 4 lat Michaela została zaadoptowana przez amerykańską rodzinę, dzięki której mogła rozpocząć naukę tańca w szkole baletowej Jacqueline Kennedy Onassis. Obecnie jest najmłodszą tancerką Dance Theatre w Harlemie, a jej kariera rozwija się w zawrotnym tempie.Samulka
Kinga Facon 
Wyd. Otwarte

Niby opowieść sztampowa - 30-latka mieszka w urokliwym miasteczku - a jednak nie do końca. Tyle dobrych opinii przeczytałam na temat tej pozycji, że niecierpliwością oczekuję premiery. 

Samulki to miasteczko, w jakim każdy chciałby żyć: radosne, zadbane, z parkiem, cukiernią i biblioteką. Pełne przyjaznych, głęboko wierzących ludzi, którzy spotykają się w przykościelnej kawiarence Pod Aniołami.
Do Samulek trzy lata temu przeprowadziła się Ewa – samotna trzydziestolatka, skłonna do autoironii i do łez, która w gorszych chwilach szuka pocieszenia w kawoterapii, ciastoterapii, floroterapii i spacerach z psem. A gdy to nie działa, rozmawia…
Z kim może rozmawiać zdeklarowana samotniczka, której nikt nigdy nie odwiedza i która też do nikogo nie chodzi? Dlaczego Ewa przeniosła się do Samulek? Czy dzięki nowym znajomym z kawiarenki odzyska radość życia i jaki udział będzie w tym miał tajemniczy Marcin… o ile on naprawdę istnieje?Olga i osty 
Agnieszka Hałas 
Wyd. WAB


Ta książka uwodzi mnie nie tylko opisem, ale również okładką. Oczywiste nawiązanie do Alicji po drugiej stronie lustra, również robi swoje. 

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra?

Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.


Bodo i jego burzliwe romanse
Iwona Kienzler
Wyd. Bellona

Od czasu do czasu lubię przeczytać biografię. O tylu ciekawych życiorysach nie ma się pojęcia, dopóki nie zglebi się takich książek. A Bodo na pewno miał w sobie trochę z zimnego drania, więc na pewno z tą pozycją nie ma mowy o nudzie. 

Eugeniusz Bodo – przedwojenny aktor, reżyser, producent i celebryta, ikona męskiej elegancji, człowiek, który ze swego nazwiska uczynił markę handlową. Jego nazwisko na afiszu gwarantowało sukces każdego przedstawienia, nikogo też nie trzeba było namawiać do obejrzenia filmu, w którym grał Bodo, a śpiewane przez niego piosenki z miejsca stawały się przebojami, które nuciła cała Polska. Pomimo że nie miał ku temu warunków, okrzyknięto go amantem srebrnego ekranu i przyprawiał wiele kobiet o drżenie serca. Był najpopularniejszym polskim aktorem międzywojnia, którym żywo interesowała się prasa. Tymczasem jego sprawy uczuciowe wciąż kryją wiele tajemnic, które próbuje odkryć autorka niniejszej publikacji.


My i cała reszta
Bridget Asher
wyd. Harper Collins Polska

Rodzinna tajemnica, siostrzane uczucia i wspólne poszukiwanie prawdy - to zdecydowanie coś dla mnie :)

Esme, Liv i Ru wychowały się bez ojca. Ich ekscentryczna matka twierdziła, że był agentem służb specjalnych i przez lata nie mógł się ujawnić. Dzieciństwo bez uczuć miało wpływ na dalsze życie sióstr przeżywających zawody miłosne, nieudane małżeństwa, ucieczki w alkohol i narkotyki.
Po latach siostry spotykają się w rodzinnej posiadłości, by pomóc matce uporządkować dom po przejściu huraganu. Okazuje się, że czeka ich jeszcze jedno emocjonalne tornado. Z przypadkowo znalezionych listów ojca wynika, że wcale nie zniknął z ich życia. Wręcz przeciwnie, cały czas w nie ingerował. Nadeszła pora, by poznać wszystkie sekrety, wybaczyć albo ukarać.

Data wydania: 4 marca 2016

Anara 
Marcin Zajdler
wyd. Psychoskok

Póki co książka zbiera fantastyczne recenzje. Jako że jest to fantastyka z rodzimego podwórka, chętnie się z nią zapoznam.


Książka przedstawia losy osiemnastoletniego Aleksa, który nie ma łatwego życia. Wychowywany przez przyjaciela rodziny – barmana, stara się zapomnieć o przeszłości. Nie znał swoich rodziców, a dziadek porzucił go w dzieciństwie zostawiając na pamiątek srebrny wisiorek, skrywający pewną tajemnicę. Chłopak cierpi nie tylko z powodu braku kontaktu z najbliższymi, ale również z powodu dręczących go sennych koszmarów i tajemniczych szeptów. To właśnie dzięki nim przypadkowo odkrywa przejście do innego świata. Po drugiej stronie głównemu bohaterowi przyjdzie się zmierzyć nie tylko ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony Ar-khanu – królestwa znajdującego się w rękach samego Boga, ale będzie musiał stoczyć wewnętrzną walkę z samym sobą i dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest i czy w ogóle różni się czymś od swoich wrogów.

Piękna, zaskakująca i zapierająca dech w piersiach opowieść, zawierająca elementy grozy, spleciona epickim romansem dwóch młodych osób, co powoduje, iż każdy znajdzie w niej coś dla siebie.Data wydania: 16 marca 2016


Zanim zrozumiem
Małgorzata Mroczkowska
Wyd. Czwarta strona

Bardzo, bardzo podoba mi się okładka. Opis wydaje się dość schematyczny, ale czemu nie dać jej szansy?


Czasami miłość stawia przed nami wielkie wyzwania…

Piotr i Joanna to młode małżeństwo, które połączył przypadek. On pochodzi z rodziny inteligenckiej, jest psychologiem i terapeutą. Ona wyjechała z małej miejscowości, żeby ukończyć studia w Warszawie. Z pozoru normalna relacja okazuje się jednak  związkiem toksycznym, w której zazdrosna kobieta, skłócona z rodziną męża oraz własnymi bliskimi, pociąga za sznurki, sterując ich wspólnym życiem. Kadry z małżeńskiego życia przeplatają się z sesjami terapeutycznymi pacjentów Piotra, które ilustrują jego oddanie i zaangażowanie w pracę. Paradoksalnie, w myśl przysłowia, że szewc bez butów chodzi, w obliczu demonów własnej żony Piotr jest zupełnie bezbronny. Czy tlące się jeszcze wspomnienie dawnej miłości i namiętności wystarczy, by wspólnie wyjść na prostą i uleczyć zadane dotychczas rany?Niegrzeczne księżniczki
Linda Rodriguez McRobbie
Wyd. Znak

Kolejna z mej ukochanej serii. Chętnie przeczytam o niegrzecznych księżniczkach, bo życie pisze najlepsze scenariusze. 

Księżniczki żyją długo i szczęśliwie tylko w bajkach. Te prawdziwe musiały być silne i odważne, by przetrwać w męskim świecie.
Roksolana – dla niej sułtan traci głowę i rządzi krajem pod jej dyktando.
Alfhilda – uwięziona w wieży przez własnego ojca buntuje się, ucieka i zostaje piratem.
Olga Kijowska – morduje swoich wrogów, obejmuje władzę i skutecznie rządzi krajem.
Stephanie von Hohenlohe – porzuca księcia, by zostać szpiegiem i kochanką Hitlera.
Niegrzeczne księżniczki to prawdziwe historie 30 kobiet z różnych czasów i zakątków świata. To pełne pasji opowieści o znanych postaciach, jak Lukrecja Borgia, Anna Boleyn czy Sisi, ale też tajemnicze historie zapomnianych księżniczek z krainy Wikingów, odległych Chin, a nawet imperium Azteków. Łączy je jedno – wszystkie robiły to, co chciały.


Unik
Chelsea Cain
Wyd. Czwarta Strona

Opowieść o tym, jak z ofiary stać się łowcą i ostatecznie rozprawić się z przeszłością. Zapowiada się naprawdę ciekawa powieść psychologiczna. 

Kick Lannigan, mimo młodego wieku, przeżyła w życiu koszmar. Porwana w biały dzień, w wieku zaledwie sześciu lat, przepadła bez wieści. Po kliku miesiącach poszukiwań już mało kto wierzył w szczęśliwe zakończenie tej historii.Wszyscy zakładali najgorsze. Gdy więc niespodziewanie, po kilku latach od tego tragicznego zdarzenia, okazało się, że dziewczynka żyje – wszyscy przecierali oczy ze zdumienia.
Każda trauma pozostawia jednak ślad. Kick, w pierwszych miesiącach po uwolnieniu, zmaga się z zespołem stresu pourazowego, a rozliczne terapie, w których uczestniczy, zdają się tylko pogarszać sprawę. Lekarstwem okazuje się… wysiłek fizyczny i walka.  Dziewczyna zaczyna trenować boks, łucznictwo, szkoli się w walce wręcz, rzucaniu nożem oraz strzelaniu do celu. I poprzysięga, że już nigdy nie będzie ofiarą…
Kiedy więc w ciągu miesiąca w Portland ginie dwójka małych dzieci, a na jej drodze staje tajemniczy Bishop, Kick nie waha się ani przez moment. Dziewczyna uzbrojona w arsenał broni rusza na poszukiwania zaginionych, zupełnie nieświadoma, że wszystkie tropy prowadzą bezpośrednio do jej przerażającej przeszłości…


Paryski architekt
Charles Belfoure
Wyd. Znak

Powieść osadzona w czasie wojny. Mam słabość nie tylko do map, ale również do wspaniałej architektury i liczę na to, że w tej książce mogę znaleźć także namiastkę opowieści o zabytkach.


Nie spodziewa się po sobie odwagi, do której okaże się zdolny. 
Nie podejrzewa siebie o współczucie, które skłoni go do poświęcenia.
Nie liczy na miłość, która mu się przytrafi.
Okupowany przez Niemców Paryż skrywa tajemnicę: ktoś konstruuje doskonałe skrytki dla Żydów. Najlepsi hitlerowscy śledczy nie są w stanie ich wytropić. Niektóre z nich znajdują się tuż pod nosem nazistów.
Lucien jest obiecującym architektem. Marzy o karierze, ale w czasie wojny niełatwo jest o zlecenia. Znudzony małżeństwem bryluje na paryskich salonach w towarzystwie kochanki. Świat luksusu imponuje mu, lecz wymaga ciągłych wydatków.
Niespodziewana szansa na sukces jest równocześnie śmiertelnym zagrożeniem. Jeśli architekt wymyśli kryjówkę dla żydowskiego przyjaciela swego zleceniodawcy, wówczas będzie mógł zaprojektować niemiecką fabrykę. Luciena nie obchodzi los Żydów, lecz kuszą go pieniądze. Trudne wybory i niespodziewane zdarzenia na zawsze zmieniają jego życie.
W tej porywającej powieści nic nie jest oczywiste: wielkim osiągnięciem architektury okazują się zwykłe skrytki. Dobro może zwyciężyć zło, a człowiek nigdy nie wie wszystkiego na swój temat.

Data wydania: 30 marca 2016

#me
Joanna Fabicka
Wyd. YA!

Książka wydaje mi się czymś nowym i wyróżniającym się na rynku powieści młodzieżowym, stąd też mój wybór. 

#totalfakszit Piłeś, nie jedź. Paliłeś, nie rzygaj. Nie ma to jak spektakularne entrée w nowej budzie.
Tak zaczyna się nowa powieść Joanny Fabickiej #me.
W rolach głównych: nastoletnia Sara – za duża, za gruba introwertyczka chodząca w martensach i rozciągniętych koszulach oraz Ewa, jej matka – atrakcyjna, trzęsąca miasteczkiem dziennikarka i zaawansowana alkoholiczka.
Sara nie ma lekko. Na co dzień, w elitarnym liceum, mierzyć się musi z klubem durnych, uprzywilejowanych, pięknych i aroganckich (w skrócie DUPA). Po szkole skazana jest na nieobliczalną matkę, która po kilku głębszych (a bywa, że i na trzeźwo) potrafi zafundować taki emocjonalny rollercoaster, że najbardziej ekstremalne kolejki górskie na świecie nie mogą się z nim równać. Zresztą żadnych wycieczek do parków rozrywki Sara nie zalicza. Nie spędza też zimy w Alpach, szusując na najnowszym modelu nart, nie ma prywatnych lekcji tenisa i nie uczy się angielskiego z przystojnym nativ speakerem. Ma za to lęk, upokorzenie i wstyd – niemal na każdym kroku.
Tęskni za świętym spokojem, pełną lodówką i za ojcem, którego nie pamięta. Codziennie wysłuchuje od matki życiowych rad, że warto zapalić trawkę, wcześnie stracić dziewictwo, bo tak zdobywa się przyjaciół, i że stanowczo nie powinna tyle jeść. W międzyczasie słucha dołujących kawałków Amy Winehouse, biega po piwo dla skacowanej rodzicielki i próbuje przetrwać kolejną noc na zimnej klatce schodowej.
Kiedy pijana Ewa potrąca samochodem człowieka, Sara podejmuje walkę o siebie. Na tej drodze spotka nieoczekiwanych sprzymierzeńców: bezdomnego Stefka – rezydenta pobliskiego domu Brata Alberta oraz Nikolasa – szkolnego przystojniaka, syna miejscowego bogacza. Wyprawa w nieznane, jaką okaże się proces dojrzewania, przyniesie Sarze nieoczekiwane odkrycia na temat samej siebie, rodzinnych tajemnic i miłości… Czy rzeczywiście: #slave to love Miłość jest dowodem na to, że Bóg ma czarne poczucie humoru?
Joanna Fabicka, matka dwóch dorastających córek napisała porywającą, bolesną, lecz pełną zaskakującego humoru powieść o dojrzewaniu, współuzależnieniu, miłości i samotności. Tu rzeczywistość nijak się ma do nieśmiałych, młodzieńczych marzeń, a zwykła codzienność to sport ekstremalny.
Ta książka to wzruszający, niezwykle pomocny prezent zarówno dla zagubionych nastolatków, jak  ich równie zagubionych rodziców. Zawsze jest przecież jakieś jutro.

Żona
Nike Farida
Wyd. Filia


Czy pisałam, że uwielbiam rodzinne sagi?


Piękna saga opowiadająca o losach kilku rodzin, której akcja dzieje się m.in. w Bengazi, Jerozolimie, Nowym Jorku, Warszawie, Poznaniu, Valetcie i w Londynie.
Zanurz się w tej historii, niech otulą cię jej piękne i egzotyczne krajobrazy, niech przemówi wspaniały, wielokulturowy świat XX wieku. Świetnie wykreowani bohaterowie i niespodziewane zwroty akcji sprawią, że długo nie zapomnisz tej opowieści.
Karen, odnosząca sukcesy nowojorska prawniczka, niespodziewanie trafia do Libii, kraju dzieciństwa. Tymczasem w Libii narasta terror i bieda, Kadafi zaostrza swoją politykę po opublikowaniu „Zielonej Książki”. Czy w nowej rzeczywistości Karen odnajdzie klimat dzieciństwa, kiedy to żyła jak arabska księżniczka? Na domiar złego jej małżeństwo z Andrzejem także przechodzi kryzys. Kobieta musi stawić czoła trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła.
Teraz, gdy nasz świat zwiera się na styku trzech wielkich religii, libijska saga próbuje dać odpowiedź na nurtujące pytanie – czy możliwe jest życie w zgodzie? Jak daleko można posunąć się w walce o to, w co się wierzy? Na ile kompromisów można sobie pozwolić? A na ile trzeba?24 komentarze:

 1. Z Twojej listy z przyjemnością poznam twórczość Hanny Cygler, lecz zacznę od pierwszej części. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Mnie pierwsza część oczarowała, więc na premierę tej czekam z niecierpliwością.

   Usuń
 2. Ta okładka "Olgi i ostów" ciekawa całkiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Dla mnie najciekawsza że wszystkich :)

   Usuń
 3. czekam na recenzję Snu henny, sama jestem zainteresowana tą pozycją. nie wiedziałam o Targowisku próżności, chciałabym również przeczytać osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Targowisko próżności" jest świetnie odkurzone, w ogóle książki polskich autorów wyglądają i zapowiadają się naprawdę kusząco. Ja jeszcze w marcu czekam na ostatni tom "Trylogii grobiańskiej" Zajasa i oczywiście na Rudnicką. :) Następne miesiące zapowiadają się równie atrakcyjnie... więc obawiam się, że będę musiała zastawić mieszkanie pod kredyt na książki. :P
  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, to prawda. Mnie się skończyło miejsce na półkach więc póki co się wstrzymuje ale jest ciężko;)

   Usuń
 5. Kilka książek mnie zainteresowało, mam nadzieję, że uda mi się je przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z Twojej listy czytałam tylko wytańczyć marzenia, mogę CI ją polecić z czystym sumieniem, jest piękna, wzruszająca i pełna emocji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się złożyło, że mam ją u siebie i zabieram się za czytanie :)

   Usuń
 7. Ciekawią mnie "Samulka", "Unik" i "Zanim zrozumiem". Marzec obfituje w fantastyczne premiery książkowe. Oby nie zabrakło czasu tego wszystkiego przeczytać. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niektóre okładki są jak dzieła sztuki! Coś niesamowitego!

  Czy Wy też widzicie tego Bodo?!
  Jak ja się nie mogę doczekać serialu... no i tej książki!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam słabość do okładek, wiec dokładnie wiem o czym mówisz :)

   Usuń
 9. Książkę Hanny Cygler bym z chęcią przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 10. Niegrzeczne księżniczki muszę przeczytać! U mnie konkurs, a w nim do wygrania książka! Zapraszam na melodylaniella.blogspot.com.

  OdpowiedzUsuń
 11. Avę Lavender i Targowisko próżnosci chetnie bym przeczytala :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z Twojej listy mam na swojej Avy Lavender, czuję, że to będzie coś innego, nietuzinkowego i pięknego. ;) Obyś teraz ten niby-stosik zebrała w stosik :D

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. zawsze jak do Ciebie wchodzę, dociera do mnie jak daleko jestem z książkami :(

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Paryskiego architekta" chciałabym najbardziej przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)