wtorek, 4 sierpnia 2015

Rebecca Johns „Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory”

O Elżbiecie Batory napisano wiele i do tego pisano o niej raczej niepochlebnie. Co więcej, motyw jej wampiryzmu przejawiał się literaturze bardzo często. Czytając właśnie jedną z takich powieści, poczułam nagłe zainteresowanie historią tej kobiety, dlatego kiedy na półce z nowościami w bibliotece zauważyłam książkę Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory postanowiłam niezwłocznie po nią sięgnąć.

Powieść ta, bazując na historycznych wydarzeniach, opowiada historię siostrzenicy Stefana Batorego - od jej wczesnego dzieciństwa po tragiczną śmierć. Przywołane są słynne sytuacje, które mogły wpłynąć na późniejsze zachowania hrabiny, np. ta gdy jej ojciec zaszył człowieka w brzuchu konia, czy też jej małżeństwo z niezwykle okrutnym człowiekiem, jakim był Nádasdy.

Muszę jednak ostrzec, że jeśli ktoś sięga po tę książkę, bo oczekuje niesamowitych historii o wampiryzmie hrabiny, seryjnych morderstwach czy  jej niecnych czynach niestety się zawiedzie. Zamiast obrazu kobiety pozbawionej jakiejkolwiek moralności, przeczytałam o kobiecie, która się zagubiła i postradała zmysły. Otrzymałam opis kobiety chorej psychicznie, kobiety która uważała, że wszyscy wokół sprzysięgli się wobec niej; kobiety, która absolutnie nie czuła się winna i traktowała przemoc jak coś normalnego.

Jedynym z pozytywnych uczuć Elżbiety, jakie zostały przedstawione w powieści (narracja cały czas toczy się z punktu widzenia hrabiny) była jej miłość do męża i dzieci, w szczególności syna. To do niego kobieta pisze uwięziona na wieży.

Rebecca Johns pozostawia czytelnikowi wolność interpretacji. Znając historyczne tło może wybierać pomiędzy wersją znaną praktycznie każdemu, kto kiedykolwiek próbował zgłębić temat i pomiędzy wersją przedstawioną w powieści.

Podsumowując, muszę stwierdzić, że książka mnie lekko rozczarowała, ale tylko ze względu na moje oczekiwania przed rozpoczęciem lektury. Przyznaję, że liczyłam na opowieści o wampiryzmie i seryjnych mordach. Z drugiej strony wokół historii hrabiny Batory narosły przez lata tak wielkie kontrowersje, że ciężko było ich w powieści nie przywołać. A ja zostawiam czytelnikom tego posta i czytelnikom powieści Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory wybór pomiędzy wizją Elżbiety – wampira, a Elżbiety – ofiary Habsburgów i swojego kuzyna Thurzo[1], palatyna Węgier.

Tytuł oryginału: The Countess
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Pascal

[1] Thurzo – kuzyn hrabiny, pojmał Elżbietę.


3 komentarze:

 1. Od dawna na mojej liście do pochłonięcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To, co piszesz jest szalenie interesujące. :-) Zaszycie człowieka w brzuchu konia, małżeństwo z okrutnym człowiekiem i wampiryzm - muszę to przeczytać. Chociaż książka nie spełniła do końca Twoich oczekiwań, to i tak wydaje się być bardzo dobrą lekturą :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się boję tego typu książek - powieści o postaciach historycznych, gdzie prawdziwe fakty miesza się z inwencją twórczą autora. Może wyjść coś fantastycznego, może wyjść totalna katastrofa.
  Powieść o Elżbiecie chętnie przeczytałabym, ale po lepszym zapoznaniu się z postacią historyczną (lubię sobie weryfikować fakty podczas czytania).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)