piątek, 10 lipca 2015

Moje pomysły na setkę EMPIKU

EMPIK wraz z dziennikarzami piszącymi o literaturze postanowił przygotować projekt 100 książek, które trzeba przeczytać. Na razie lista jest ściśle tajna i zostanie opublikowana 15 lipca. Bardzo spodobało mi się to, że w tym dniu ruszy też głosowanie, podczas którego czytelnicy będą mogli wybrać najlepszą setkę. Nareszcie można będzie powiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoją 100 mają. Jestem niezmiernie ciekawa jak nasza 100 będzie prezentować się w stosunku do 100 BBC. 

Wyprzedzając ogłoszenie tytułów, zaczęłam się zastanawiać jakie książki ja bym wrzuciła na taką listę. Czy raczej byłyby to powieści pisarzy rodzimych, czy też raczej zagranicznych, tytuły klasyczne, czy raczej te nowoczesne. Tak oto w mojej głowie zaświtało parę propozycji, które prezentuje poniżej.Bolesław Prus Lalka

Opowieść o polskiej femme fatale, kobiecie o sercu z kamienia, Izabeli Łęckiej, zawsze wysoko sobie ceniłam. Jest to dla mnie jedna z tych historii, których się nie zapomina.Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata

Epicka opowieść o uczuciach Mistrza do Małgorzaty, ale też o Piłacie. Niejednoznaczna, zagadkowa, tajemnicza, pozostawiająca ogromne pole dla wyobraźni i interpretacji, bo praktycznie dla każdego powieść ta jest o czym innym.Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara

Czy zbrodnia może pozostać bezkarna? Czy wystarczającą karą są już wyrzuty sumienia i obezwładniający strach, że zostanie się przyłapanym?  Filozoficzna historia stanowiąca rozmyślania nad tematem, czy jakiekolwiek okoliczności są w stanie usprawiedliwić morderstwo.


Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.


Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre
Historia o przewrotności losu, podkreślająca istotę chwili i porzekadło o szczęściu, które nie trwa długo.


Emily Brontë Wichrowe wzgórza

Powieść o miłości silniejszej niż śmierć, dla której tło stanowią tytułowe wichrowe wzgórza, czyli wszechobecne wrzosowiska.J.R.R. Tolkien Władca pierścieni

Klasyka sama w sobie. Malutkie hobbity z owłosionymi nóżkami ratują Śródziemie przed okrutnym Sauronem. Wspaniały, fantastyczny świat ubarwiony językiem, który wymyślił genialny autor. Majstersztyk nad majstersztyki.


Andrzej Sapkowski Saga o Wiedźminie
Rodzima fantastyczna epopeja, z nawiązaniem do kultury słowiańskiej. Wspaniały świat, brzydki, acz dzielny bohater, wróżki, strzygi i upiory, czyli wszystko o czym fan literatury fantasty może zamarzyć.


Orson Scott Card Gra Endera

Powierzchownie: powieść science-fiction o chłopcu trenowanym do walki z wrogiem, w rzeczywistości: historia ukazująca, że nawet wroga można pokochać , a żeby kogoś zniszczyć, trzeba go tak naprawdę poznać.


J.K. Rowling Seria o Harrym Potterze\

Wybór sentymentalny, przypominający o dzieciństwie, bo tak naprawdę dorastałam razem z Harrym.F. Scott Fitzgerald Wielki Gatsby

Opowieść o różnicach klasowych, nieszczęśliwej miłości, latach dwudziestych i jazzie. Powieść łączy w sobie to co najlepsze: charyzmatycznego bohatera, dwie skrajnie różne dzielnice - East Egg i West Egg, ślepą, nieodwzajemnioną miłość. Ukazuje też jak niektórzy potrafią być dwulicowi.

2 komentarze:

  1. Z większością Twoich typów się zgadzam. To zdecydowanie dzieła na miarę setki. Chciałabym jedynie, żeby to było zestawienie typowo polskich autorów. Wtedy znacznie różniłoby się od zestawienia BBC:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też na początku rozważałam ujęcie tylko polskich autorów, ale po przeanalizowaniu, doszłam do wniosku, że także dzieła tych zagranicznych są dla mnie bardzo ważne.

      Usuń

Dziękuję za zostawiony po sobie ślad. Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją :)